Şahab Hüseyni'den yönetime eleştiri

- "Sistemde sorun var. Toplum alarm veriyor. İnsanların derdi var. Halka kulak verin"

Google Haberlere Abone ol
Şahab Hüseyni'den yönetime eleştiri

İranlı ünlü sinema oyuncusu, senarist ve yönetmen Şahab Hüseyni, Mahsa Emini'nin ölümünün ardından başlayan gösterilerle ilgili halkın taleplerine kulak verilmediğini dile getirerek ülke yönetimini eleştirdi.

İran medyasına göre, 2016'daki Cannes Film Festivali'nde "en iyi erkek oyuncu" seçilen Hüseyni, başkent Tahran'da bulunan Hane-i Sinema'da (Sinemacılar Birliği) yaptığı konuşmada, ülkede 3 aydır devam eden gösterilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sanatçının misyonunun "halkın sesini duyurmak" olduğunu söyleyen Hüseyni, "Sanatçıdan toplumsal sorunlara duyarsız kalması beklenemez. Bir yerde sorun var ve dert varsa sanatçı buna bigane kalamaz. İzin verin eleştiri yapılsın, sorunlar konuşulsun." dedi.

İran'da yönetim ile halkın arasının açıldığını belirten Hüseyni, "(Ülkeyi yöneten) Din adamları, önceki nesille irtibat kurabilirken bu nesille irtibat kuramaz oldu. Eski yaklaşımlar yeni neslin taleplerine cevap vermiyor. " ifadelerini kullandı.

- "Toplum alarm veriyor. Halka kulak verin"

Gösterilerde gözaltına alınanların idam edilmesini isteyen milletvekillerine de tepki gösteren Hüseyni, şunları söyledi:

"Siz halkın vekili olduğunuzu ve maaşınızı halkın parasından aldığınızı unuttunuz mu? Bu nasıl bir iş. Asıl halkın taleplerini siz sisteme ulaştırmalısınız. Sistemde sorun var. Toplum alarm veriyor. İnsanların derdi var. Halka kulak verin."

Göstericilerden övgüyle bahseden Hüseyni, "Taleplerinizi dile getirmekten korkmadığınız ve bu uğurda girişimlerde bulunduğunuz için sizleri tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

İran yönetiminin, göstericilerin taleplerine kulak vermek yerine protestoları bastırma yolunu tercih etmesini eleştiren Hüseyni, "Kimse düzenini bozup sokaklara inip eylem yaparak rahatını bozmak ve kendini riske atmak istemez. Kimse polisten cop ve kurşun yiyerek ölmek istemez. Vücutta bir parmak yaralanırsa onu kesmezler, tedavi ederler." şeklinde konuştu.

- Cannes Film Festivali'nde "en iyi erkek oyuncu" ödülünü almıştı

Ulusal ve uluslararası platformlarda birçok ödüle layık görülen Şahab Hüseyni, 2016 yılında düzenlenen Cannes Film Festivali'nde "en iyi erkek oyuncu" ödülünün sahibi olmuştu.

İran'da son olarak ünlü aktirist Terane Alidusti, ülkedeki "protestoları kışkırtmak" suçlamasıyla 17 Aralık'ta gözaltına alınmış, bunun üzerine aralarında Hüseyni'nin de bulunduğu bir grup sanatçı, Terane Alidusti'nin tutulduğu Tahran'daki Evin Hapishanesi'nin önüne giderek durumu hakkında bilgi almak istemişti.

- İran'daki gösteriler

Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi, ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, 29 Kasım'daki konuşmasında, ülkede yaklaşık 2,5 aydır devam eden protestolarda güvenlik güçlerinin de aralarında olduğu 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini söylemişti. İran Güvenlik Konseyi ise 3 Aralık'ta, toplam ölü sayısının 200'ü aştığını açıklamıştı.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (IHR) ise 17 Aralık'ta yayımladığı raporda, Emini'nin ölümü sonrasında başlayan sokak gösterilerinde emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu 469 protestocunun öldüğünü aktarmıştı.

İran medyasına yansıyan haberlere göre, gösteriler sırasında 60'tan fazla güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

- Göstericilerden 2 kişi idam edildi

Haklarında idam kararı verilen Muhsin Şikari'nin cezası gözaltına alınmasından 75 gün sonra 8 Aralık'ta, Mecidrıza Rahneverdin'in cezası ise gözaltına alınmasından 23 gün sonra 12 Aralık'ta infaz edildi.

Her ikisinin de avukat seçme hakkından mahrum kalması ve idam kararlarının teamüllerin dışında ivedilikle infaz edilmesi tartışmalara yol açtı.

 

Yorumlar