Menengiç nedir, faydaları nelerdir, nasıl yapılır?

Menengiç nedir, faydaları nelerdir, nasıl yapılır? Menengiç son yıllarda tüketimi artan bitkilerden biridir. Peki menengiç nedir, nasıl bir bitkidir, faydaları nelerdir, nasıl tüketilir gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Menengiç nedir, faydaları nelerdir, nasıl yapılır?
12 Temmuz 2019 Cuma 00:30

Menegiç, ülkemizde daha çok doğu illerinde yetiştirilen bir bitkidir. Menengiç daha çok kahve olarak tüketilmekle birlikte kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Menengiçin sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Menegiç nedir, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir, nasıl yapılır gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Menengiç doğu illerimizde yetiştirilen bir bitkidir. Menengiç sakız ağacının tülerinden biridir. Halk arasında bıttım olarak da bilinir. Kahve ve meyve olarak tüketilen menegiç bitkisi kozmetik ürünlerinde de kullanılır ayrıca sabunu da cilt için faydalı ürünler arasında yer alır. 

Yabani olarak kendi kendine yetişen bitki daha çok doğu illerinde yer alır ve yöre halkı tarafından ticareti yapılır. Yöre halkı tarafından 'Bıttım' olarak da bilinir. 

Menengiç tohumu içeriğinde yüksek oranda yağ içerir. 

Menengiç faydaları nelerdir?

  • Kanamayı durdurur
  • İdrar söktürücü özelliği vardır
  • İshale karşı etkilidir
  • Tansiyonu dengeler
  • Sarılık tedavisinde kullanılır
  • Mide ağrısını giderici özelliği vardır
  • Diş ağrısını giderir
  • Antiseptik özelliği vardır ağrı dindirir
  • İdrar yolları iltihabını iyileştirir
  • Afrodizyaktır

Menegiç nasıl kullanılır?

menegiç hoş tadı olan bir bitkidir. Meyve olarak da kullanılan bitki yemeklerin içine atıldığında da hoş bir tad vermektedir. Ayrıca ülkemizde en yaygın kullanım şekli kahvedir. Menegiç meyvelerinin öğütülmesi ile yapılan kahve tükr kahvesine oranla daha yumuşak ve hoş tadı ile meşhurdur.

Ayrıca menengiç tohumu ve meyveleri kozmetik ürünlerin içeriğinde de kullanılır. Üretildiği bölgelerde en yaygın kullanımı sabun üretimidir. Sabunu cilt temizliğinde kullanılır.

Menengiç bitkisi nedir, faydaları nelerdir

Menengiç kahvesi nasıl yapılır?

Bir kahve fincanı menengiç kahvesi yapmak için. Bir fincan suya 2 çay kaşığı şeker ve bir dolu yemek kaşığı menegiç kahvesi ilave edilir. Orta ateşte karıştırılarak pişirilir. Türk kahvesi hazırlar gibi köpüğü alınır ve bir taşım daha ocakta bekletilerek servis edilir.

Menengiç kahvesi nasıl yapılır


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×