Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır

Çölyak hastalığı, ince bağırsağın gluten proteinine karşı ömür boyu sürecek alerjisi olarak bilinir

Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır
24 Haziran 2019 Pazartesi 18:17

İnce bağırsaktaki villus isimli çıkıntılar gıdaların emilip daha çok alınabilmesini sağlar. Ancak çölyak hastalarında guliten alındığı takdirde bağırsakta alerji oluşur ve villus çıkıntıları tahrip olur. Dolayısıyla bağırsak yoğunluğu azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Hastalığın bu aşamasında belirtilen ortaya çıkmaya başlar. Genellikle 8-12 ay ya da 30-40 yaşları arasında belirtileri yoğunluk gösterse de her yaştaki bireyde bulunması mümkündür. Genellikle ailesinde çölyak hastalığı öyküsü bulunan ve hastalık belirtilerini taşıyan kişilerin yakın mercek altında izlenmesi gerekir.

Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir?

  • karın bölgesinde şişlil
  • kilo alamama, yaşa göre gelişememe
  • kas zayıflığı
  • anemi
  • iştahsızlık
  • geçmeyen eklem ve kemik ağrıları
  • asabiyet
  • ciltte döküntülü kaşıntı
  • bezginlik hali

 Bu belirtilerin görüldüğü her durumda kesin çölyak hastalığından söz etmek doğru değildir. Belirtilerin farklı bir hastalığın habercisi olabileceği de unutulmamalıdır. Hastalığın var olup olmadığı kan testi ve bağırsak biyopsisi ile netleşir.

Çölyak hastalığının tedavisi var mıdır?

çolyak hastalığının tedavisi glutensiz bir yaşamdır. Arpa, buğday, çavdar, yulaf gibi gluten içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Gluten diyeti yapılmaya başlandıktan 3-6 ay içerisinde bağırsaklardaki tahribat onarılacak ve belirtilen yok olacaktır. Ancak hastalık belirtilerinin geçmesi gluteN diyetinin bırakılacağı anlamına asla gelmemelidir. Hatta vücut hiçbir tepki vermese de çölyak hastası bir kişi gluten içerikli besinler tüketemez. Hastalığın ilerlemesi bağırsak kanseri gibi önlenmesi daha zor hastalıklara neden olabilir.

Nelere dikkat etmeli?

Evde çölyak hastası bir birey var ise, glutenli besinler kesinlikle onun çatal, kaşık ve glutensiz yiyeceklerine dokundurulmamalıdır. Minimal oranlarda bile olsa hastayı etkileyeceği unutulmamlıdır. Çocuklarda görülen çölyak beraberinde daha sıkıntılı bir süreç getirebileceği için gluten içeren gıdaların evde bulundurulmaması gerekir.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×