Bel Fıtığı Patlaması nedir? Bel fıtığı patlaması belirtileri nedir?

Bel fıtığı patlaması, bel bölgesinde olan omurlar arasındaki diskin dışında bulunan sert tabakanın yırtılmasıyla oluşur. Bel fıtığı patlaması belirtileri nedir?

Bel Fıtığı Patlaması nedir? Bel fıtığı patlaması belirtileri nedir?
15 Nisan 2019 Pazartesi 12:03

Bel fıtığı patlaması, bel bölgesinde olan omurlar arasındaki diskin dışında bulunan sert tabakanın yırtılmasıyla oluşur. Tabakanın yırtılmasıyla diskin içinde bulunan yumuşak madde dışarıya çıkarak, omuriliğe ya da sinir köklerine baskı yapar ve dolayısıyla ağrıya beden olur. Ağrı belle birlikte bacaklara yayılım gösterir. Meydana gelen acının etkisiyle bağırsak ve mesane sorunları yaşanabilir. Bu durum gerçekleştiğinde uyku iyileşmeyi teşvik eden bir dönemdir. Yatağa yatmadan önce acının hafifletilmesi için sıcak ve soğuk kompresler uygulanmalıdır. Bunun için manyetik ısıtıcılardan faydalanılabilir. Şişkinlikleri gidermek için buz torbası gibi soğuk uygulama yapmak iyi gelir. Uygulanacak sıcak ve soğuk kompresler sırayla yapılmalıdır. Yarım saatlik sürede beşer dakika arayla sıcak ve soğuk uygulama yapmak rahatlatıcı etki yapacaktır. Bacakların şişkin yastıkların üzerinde tutulması da ağrıyı azaltacaktır. Diz kapaklarının arkasına konulan yastıklar, dizleri yükselttiğinden omurga ve belde oluşan baskıyı azaltacaktır. Yumuşak yastığın uylukların arasına konması da rahatlatan eylemler arasındadır. Bu şekilde yan dönüp uyumak, omurgayı hizalayacağından, belin üzerindeki baskıyı azaltır. Bacaklarda ağrıyla birlikte karıncalanma olması halinde, mutlaka 1-2 gün yatak istirahati yapmak gerekir. Bel fıtığı patlaması ihmal edilmemesi gereken ve zorlayıcı hareketlerin yapılmaması gereken bir durumdur.

Bel fıtığı patlamasından korunma nasıl olur?

Yerden alınacak eşyaları alırken dizleri kırarak eğilmek, bir eşya iterken dizleri kırmak, omuzlarda yük taşımamak, yukarılara uzanmamak, masa başında otururken bele destek kullanmak, uzun süre ağır eşya taşımamak koruyucu davranışlar arasındadır. Düzenli olarak egzersiz yapmakta son derece faydalıdır. 

Bel fıtığı patlaması belirtileri nedir?

Rahatsızlığın en önemli belirtisi bel ve bacakta meydana gelen ağrılardır. Ağrılar belde olmasına rağmen, bacaklara vuruyor tabiriyle anlatılır. Bacaklarda uyuşma ve güç kaybı oluşabilir. Hareketleri yapmakta zorlanma, hareket kabiliyetinin kısıtlanması, yürümekte güçlük çekilmesi belirtiler arasında bulunabilir. İlerleyen durumlarda cinsel fonksiyonlarda bozulma, idrarı tutamama, büyük abdesti yaparken zorlanma ve bacaklarda felç durumu gelişebilir. 

Bel fıtığı patlaması nasıl tedavi edilir?

Tedavi için öncelikle ilaç tedavisi ve hastanın alması gereken önlemler uygulanır. Sert yatakta yatma ve fizik tedavi uygulaması bunların içinde yer alır. İlaç tedavisinde ise kas gevşetici ve ağrı kesici özelliğe sahip olan ilaçlar kullanılır. Bu şekilde düzelme olmadığı takdirde ameliyat kararı alınır. Hastalığın ilerlemesi halinde, hastanın zaman geçirilmeden ameliyat edilmesi gerekir. Ameliyat sonucunda % 90 oranında başarı sağlanmaktadır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×