Aşıdan sonra banyo yapılır mı, denize girilir mi? Hangi aşıdan sonra banyo yapılmaz

Aşıdan sonra banyo yapılır mı, denize girilir mi, havuzda yüzülür mü, soruları hemen hemen herkesin aklına gelir? Aşı yapan vatandaşlar özellikle de tetanoz aşısı yapanlar aşıdan sonra banyo yapılıp yapılmadığını hep merak ederler. Tetanoz aşısı yapan hastaların banyo yapmasında bir sakınca yok. Ancak diğer aşılarda durum değişiyor...

Aşıdan sonra banyo yapılır mı, denize girilir mi? Hangi aşıdan sonra banyo yapılmaz
22 Haziran 2019 Cumartesi 13:00

Aşıdan sonra banyo yapılıp yapılmadığı, denize girilip girilemeyeceği, havuzda yüzülüp yüzülemeyeceği konusu çok merak ediliyor. Peki tetanoz ya da diğer aşılardan sonra banyo yapılır mı? Çoğu kişinin aklını meşgul eden bir tür kuruntulu problemdir aşı olduktan sonra banyo yapılıp yapılmadığı meselesi. Ancak baştan şunu kesinleştirelim ki böyle bir durum algısı tüm aşılar için geçerli olan bir tutum değildir. Elbette ki bazı aşıların ardında belirli bir süre banyo yapılmamaktadır. Bilhassa küçük çocuklara yapılan aşılardan sonra banyo yapılmaması konusundaki bilgi ilgili sağlık biriminden duyurulur. Onların bu ikazından anlaşılacağı gibi çocukları risk altından uzak tutan bir tutum vardır. Oysa konumuz olan tetanoz aşısından sonra banyo yapılmasında hiçbir tehlike gözetilmemektedir.

Tetanoz aşısı kol kasına yapılan bir tür koruyucu iğnedir. Bundan dolayı ise aşı sonrası enjeksiyon yapılan alanda 10 veya 12 saat kadar hafif ağrıma, şişme görülmektedir. Bu ağrıyı kesecek herhangi ilaç, ağrı kesici kullanmaya gerek yoktur, ama şayet istiyorsanız aspirin almanızda sakınca yoktur. Aşı sonrasında baş dönmesi vs. belirtilerin sebebi vücudun yapılan aşıdaki zayıflatılmış mikroplara karşın direnç kazanmaya çalışıyor olmasından dolayıdır.

YEME İÇMEYE ETKİSİ VAR MI?

Tamamen bu kadar bir etkisi vardır, banyoya, yemeye, içmeye engel değildir. Fakat unutulmamalıdır ki alkol almak ve sigara içmek elbette doğru değildir, sağlık umduğunuz bir etkiye sağlıksız bir tepki ile karşılık vermiş oluyorsunuz. Daha ayrıntılı bir şekilde tasvir etmek gerekirse, Tetanoz aşısı olduktan sonra gönül rahatlığı ile banyo yapıla bilir. Böyle bir aşının kişinin üzerinde sudan kaynaklanacak bir tesir bırakıcı ve kısacası  banyo yamasına mani olabilecek herhangi bir tesiri veya yan etkisi bulunmamaktadır. Şayet içiniz rahat değil, sindiremediğiniz bir ön yargınız var ise içinizden gelen bu düşüncenize uyaraktan tetanoz aşınızı olduktan ortalama 4 saat kadar bir süre sonunda banyonuzu yapabilirsiniz. Keyfinize kalmış olan böylesi bir tutumunuz tamamen kendinizi ilgilendiren ve şahsi olan bir durumdur. Ancak şunu da ilave etmek gerekir ise, banyo yapacağınız suyun ılık olması durumunda biraz da olsa bedeninizde rahatlatıcı bir etki bırakacaktır. Anlaşıldığı gibi banyo yapılmasına bir mani görünmemektedir.

Tetanoz aşısı toksoid adı verilen inaktive (ölü) toksindir (zehir). Tetanoz bakterisi besi yerinde çoğaltılır, saflaştırılır ve inaktive edilir.

KİMLER TETENOZ OLMALIDIR?

Tüm bebekler rutin aşılama şemasına göre difteri, tetanoz, boğmaca aşısı olmalıdır. Erişkinlere her 10 yılda bir difteri, tetanoz aşısı uygulanmalıdır. Daha önce üç doz tetanoz, difteri aşısı olup olmadığından emin olmayan kişiler, üç dozluk seriyi uygun aralıklarla tamamlamalıdır.

KİMLER YAPMAMALI?

Tetanoz toksoid aşısının herhangi bir dozunda ciddi alerjik reaksiyon gelişen kişilere tekrar tetanoz aşısı uygulanmamalıdır. Orta veya ciddi hastalığı olan kişiler iyileşene kadar aşılarını ertelemelidirler. Tetanoz aşısından hemen sonra banyo yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

HANGİ AŞIDAN SONRA BANYO YAPILMAZ?

Aşıdan sonra banyo, BCG(verem aşısı) dışındaki öbür bütün aşılar, bebeğin banyo yapmasına mani değildir. Ancak; BCG sonrasında aşı mahalline 3 gün süreyle su değmemesi gerekiyor. Bebeğin aşıları doğar doğmaz başlayacak, anneyle beraber hastaneden taburcu edilmeden öncesinde önce Hepatit B aşısı inşa edilmiş olacaktır. Bunun ikincisi bir ay ardından, üçüncüsü ise ikinciden 5 ay ardından yapılacaktır. 2 ayını dolduran bebeğe, BCG ve karma, genç felci aşıları ifade edilecek, karma aşı 4-6 haftalık aralarla toplamında 3 doza tamamlanacaktır. Doktorunuz karma aşıyla beraber menenjit aşısının yapılmasını da önerecektir.

Çocuk önce 6 ayını doldurunca, aşı sıklığı da azalacaktır. 9 ayda kızamık, 15 ayda kızamık- kızamıkçık- kabakulak, 18 ayda karma, genç felci, menenjit aşısının tekrarı (rapel) yapılacaktır. Doktorunuzun teklifiyle, bir yaşı dolunca suçiçeği, 2 yaşı dolunca Hepatit A aşıları da yapılabilir. 

AŞIDAN SONRA BESLENME

BCG aşısı haricinde bütün aşılardan ardından istendiği vakit banyo yaptırılabilir.

Sadece BCG aşısı uygulandığında aşı bölgesine su teması  istenmediğinden kabaca 2-3 zaman zaman ile banyo önerilmemektedir.

Aşı sonrasında beslenmede engelleme olmamaktadır. Bebekler emzirilebilir.

Aşının bir dozu unutulur da bugünü geçerse ne yapılmalı?
 
Aşının doz aralıklarının önerilenden uzunca olması, aşıya vaziyette olan cevabı azaltmaz. Benzer bir vaziyette, tekrar başlamak gerekmez, aşılama programına kaldığı yerden aynı ritimde devam edilir.

Aynı anda birden çok aşı yapılabilir mi?  Evet, son zamanlarda kombine aşılar çok sayıda miktarda aşıyı tek bir enjektörde içerirler. Böylelikle, yan tesir rizikosu artmadan, bir iğne ile çok sayıda miktarda hastalığa karşın aşılanma sağlanır. Bazen de aynı enjektörde karıştırılamayan çeşitli aşılar, çeşitli yerlerden uygulanabilir. Bu olarak de yan tesir görülme sıklığı artmamaktadır.

Hasta çocuğa aşı yapılır mı? Ateşsiz kolay bir üst solunum yolu enfeksiyonu veya ishal aşı yapılmasına mani değildir.

İyileşme zamanındaki bir sağlık sorunu veya çocuğun antibiyotik kullanıyor olması da aşıya mani değildir. Bu konuda kararı, aşı öncesi çocuğunuzu kontrol eden doktoru verecektir.

Sarılık aşısı vaziyette olan çocuk sarılık geçirir mi?  Yeni doğanlara, doğum esnasında ardından önce inşa edilmiş vaziyette olan aşı Hepatit B aşısıdır. Bu aşı, bebeği önemli bir mikrobik sarılık türü vaziyette olan Hepatit B'den korumaktadır. Fakat, yepyeni doğan döneminde sık görülebilen fiziksel sarılığın bununla alakası bulunmaz, mikrobik bir olay değildir. Bu sebeple, Hepatit B aşısı olsa bile bebeğiniz yepyeni doğan sarılığı geçirebilir.

Aşılarla İlgili

Aynı anda  birden çok aşı yapılması, birkaç aşının aynı zamanda inşa edilmesi sıkıntı oluşturmamaktadır. Aynı anda 3 İM aşı yapılacaksa 2 aşı aralarında 2,5-5cm aralık olmalıdır. Ayrıca karma aşıyla konjuge pnömokok aşısının lokal tepki rizikosu fazla miktarda olduğundan ayrı bacaklara yapılmasına İlgi edilmelidir.

Aşı uygulamaları arasındaki zaman

Aşılar zamanından öncesinde veya bir daha dozları arası amaçlı gerekli vaziyette olan asgari aralıktan öncesinde yapılmamalıdır.
Canlı aşılar aynı gün içerisinde veya en az bir ay ara ile yapılmalıdır. Ancak dinamik aşıların uygulama yolu çeşitli ise bir ay beklemeden mesafeli uygulanabilir.(BCG,Rota aşısı benzeri)
Canlı aşılar şunlardır.
BCG
KKK
OPV
Rota
Suçiçeği

Aşıların uygulama şekilleri
İntradermal
BCG
Oral
Rotavirus aşısı
OPV
Subcutan
KKK
Suçiçeği
Grip aşısı
İM(kas içerisine)
DBT-IPV-Hib
Konjuge pnömokok
Konjuge meningokok
Hepatit-A
Hepatit-B
Grip aşıs
Kuduz aşısı
HPV
SC mahaline İM veya İM mahaline SC aşı inşa edilmesi durumunda,Kuduz ve Hepatit B  aşıları


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Meçhul - 3 ay önce
Bugün 2 aylık olan bebeğime 5 li tarama asisi yapıldı.3 gün banyo yaptırmamak gerektiğini söylendi.aksam uzeri bebeğimiz altini öyle pisletmis ki neredeyse enseden çıkacak.bizde asi olduğunu unutarak boyundan asagi yikadik.daha sonra çocuğun asi olduğu aklimiza geldi.ne gibi kötü sonuçlar doğurabilir
Avatar
Yorgun anne - 3 ay önce
Bugün 2 aylık olan bebeğime 5 li tarama asisi yapıldı.3 gün banyo yaptırmamak gerektiğini söylendi.aksam uzeri bebeğimiz altini öyle pisletmis ki neredeyse enseden çıkacak.bizde asi olduğunu unutarak boyundan asagi yikadik.daha sonra çocuğun asi olduğu aklimiza geldi.ne gibi kötü sonuçlar doğurabilir