SAĞLIK HABERLERİ
07 Eylül 2018, 22:19 0
"Şehir hastaneleri her kesimi memnun ediyor"
- Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir: - "Şehir hastanelerimizin olduğu 6 ilimizde çok güzel geri dönüşler oluyor. Bu kadar güzel ve konforlu hizmet toplumun her kesimini memnun ediyor"
Prostat büyümesine borlu ilaç tedavisi
07 Eylül 2018, 17:37 0
Prostat büyümesine borlu ilaç tedavisi
- MCBÜ Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Korkmaz: - "TÜBİTAK'tan destek alarak 3 yıllık bir proje başlattık, bu 3 yılın neticesinde önemli bilgilere ulaştık. İyi huylu prostat büyümesinin durdurulmasında sentezlediğimiz bor bileşeninin etkili olduğunu ortaya koyduk"
Aile sağlığı merkezlerinde "check-up" hizmeti
07 Eylül 2018, 12:20 0
Aile sağlığı merkezlerinde "check-up" hizmeti
Aile sağlığı merkezlerinde yeni dönem başlıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aile sağlığı merkezlerinde vatandaşların sağlık durumları hakkında muhtemel hastalıkları daha ortaya çıkmadan önlemek için check-up uygulaması devreye girdiğini açıkladı.
06 Eylül 2018, 19:45 0
"Şarbon hastalığı kontrol altında"
- Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir: - "(Şarbon hastalığı iddiaları) Herhangi panik yapılacak bir durum yok, 'etten, proteinden uzak durun' denilecek bir durum yok. Her şey kontrol altında. Bakanlık olarak biz üzerimize düşeni yapıyoruz"
Hastalara ameliyat öncesi videolu bilgilendirme
06 Eylül 2018, 11:33 0
Hastalara ameliyat öncesi videolu bilgilendirme
- Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde faaliyete geçen "hasta bilgilendirme odasında", ameliyata girecek hastalar ve anne adaylarına videolu bilgilendirme yapılıyor - Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Yaprak Üstün: "Hastalarımıza, uyguladığımız cerrahi yöntem, komplikasyonların ne olduğuna ilişkin bilgi veriyoruz. Bunun için hekim arkadaşlarımız her bir ameliyat için video çekimleri yaptı. Hastalarımıza reçete ettiğimiz özel ilaçlar için de videolar çektik" - Hasta Semiha Bekdemir: "Ameliyatımın nasıl olacağını ve ne kadar süreceğini merak ediyordum. Doktorumuzla konuştuktan sonra çok rahatladım. Görüntüleri izledim ve neler yapılacağını öğrendim"
Güvensiz ürünler ifşa edildi
05 Eylül 2018, 12:45 0
Güvensiz ürünler ifşa edildi
Ticaret Bakanlı tarafından Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) üzerinden Türkiye'de piyasa gözetimi ve denetimi sonucunda tüketicilerin sağlık ve güvenliklerini tehdit ettiği belirlenen ürünler kamuoyuna duyurulacak.
Aşıdan sonra banyo yapılır mı? Hangi aşıdan sonra banyo yapılmaz
03 Eylül 2018, 22:10 0
Aşıdan sonra banyo yapılır mı? Hangi aşıdan sonra banyo yapılmaz
Aşıdan sonra banyo yapılır mı sorusu hemen hemen herkesin aklına gelir? Aşı yapan vatandaşlar özellikle de tetanoz aşısı yapanlar aşıdan sonra banyo yapılıp yapılmadığını hep merak ederler. Tetanoz aşısı yapan hastaların banyo yapmasında bir sakınca yok. Ancak diğer aşılarda durum değişiyor...
Göz tembelliği tedavi edilebilir mi?
02 Eylül 2018, 16:05 0
Göz tembelliği tedavi edilebilir mi?
Erken yaşlarda tedavisi yapılmayan göz tembelliği hastalığı kalıcı hale gelebiliyor. Düzey Göz Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Op.Dr. Mustafa Karakoç, günümüzde birçok yetişkin bireyin göz tembelliği yüzünden polislik ve ehliyet sınavlarında zorlandığını belirtti.
Saç Ekimi: Saç Ekimi Fiyatları Neye Göre Belirlenir? Saç Ekim Merkezleri
02 Eylül 2018, 15:50 0
Saç Ekimi: Saç Ekimi Fiyatları Neye Göre Belirlenir? Saç Ekim Merkezleri
Saç Ekimi Fiyatları ve 2018 Saç ekim merkezleri için bilgi paylaşmaya başladı. Bazı hastanelerin saç ekim fiyatları belli. Sezonun yaklaşması nedeniyle 2018 saç ekim fiyatları hakkında sizin için bir inceleme yaptık. Saç ekimi fiyatları çok kullanılsa bile, doğru kullanışı saç ekimi ücretleri olmalıdır. İnternetteki saç ekim merkezleri sitelerden araştırmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler bulduk İşte İstanbul Saç Ekim Merkezleri ve fiyatları;
İstanbul'da şarbon şüphesi: "Etlerin geldiği bölge karantina altına alındı"
02 Eylül 2018, 04:38 0
İstanbul'da şarbon şüphesi: "Etlerin geldiği bölge karantina altına alındı"
İstanbul Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne şarbon hastalığı şüphesiyle 22 kişi başvuru yaptığı haberi Türkiye gündemi oldu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, etlerin geldiği özel işletmenin karantina altına alındığını açıkladı.
Şarbon Nedir? Nasıl Bulaşır? Şarbonun belirtileri nelerdir?
02 Eylül 2018, 04:32 0
Şarbon Nedir? Nasıl Bulaşır? Şarbonun belirtileri nelerdir?
Ankara ve İstanbul, bir hafta içinde peşpeşe gelen şarbon haberleri ile sarsıldı. En son İstanbul'da 22 kişi Şarbon şüphesi ile hastaneye başvuru yaptı. Peki, Şarbon nedir? Şarbon insana nasıl bulaşır? Şarbon belirtileri nedir? Şarbon hakkında tüm detaylar haberimizde;
İstanbul'da şarbon paniği - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan flaş şarbon açıklaması
02 Eylül 2018, 04:14 0
İstanbul'da şarbon paniği - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan flaş şarbon açıklaması
Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne şarbon hastalığı şüphesiyle çok sayıda kişinin başvurduğu bildirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan flaş şarbon açıklaması
SGK borç yapılandırılması için son gün: 7 Eylül
31 Ağustos 2018, 23:55 0
SGK borç yapılandırılması için son gün: 7 Eylül
SGK borç yapılandırılması için ilk taksit ödemeleri ve peşin ödemeleri ile cari dönem ödemelerinin son ödeme tarihi 7 Eylül'e kadar ertelendi
Ergenlik döneminde
30 Ağustos 2018, 11:20 0
Ergenlik döneminde "hipertansiyon" yükseliyor
- Hipertansiyonla Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. İstemihan Tengiz: - "Erken çocukluk döneminde hipertansiyon görülme sıklığı yüzde 1-2 civarında iken ergenlik döneminde 6-7'ye çıkıyor. Pasif yaşam tarzı, yanlış beslenme gibi sebeplere dayanıyor ve obeziteyle paralel şekilde yükseliyor" - "Uzun süreli hipertansiyon çocuklarda kalp ve böbrek yetmezliğine neden olabiliyor. Ölüm ve hastalıklardan kaçınmamız için risk faktörünü erken fark etmemiz gerekiyor"
Aşı reddine karşı
30 Ağustos 2018, 11:01 0
Aşı reddine karşı "yerli aşı"
- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Aşı yerlileştirme yaklaşımından sonra vatandaşımızın birtakım kaygılarının da gideceğine inanıyorum. Şu anda herhangi bir sorun olmadığını, güvenle yaptırabileceklerini rahatlıkla söyleyebilirim" - "Vatandaşımızın güvenle aşılarını yaptırabilmesini sağlamak anlamında, 100 günlük eylem planına da bunu dahil ettik. Bu kapsamda, önümüzdeki dönemde aşıları yerlileştirmeyi hedefliyoruz"
Eczaneler ve Sağlık Ocakları bugün açık mı? 30 Ağustos Zafer Bayramı
30 Ağustos 2018, 09:42 0
Eczaneler ve Sağlık Ocakları bugün açık mı? 30 Ağustos Zafer Bayramı
Eczaneler ve Sağlık Ocakları açık mı? 30 Ağustos Zafer Bayramı günü eczaneler ve Sağlık Ocağı Kaça kadar açık? sorusu araştırılıyor. 30 Ağustos günü sağlık durumu ile ilgili sıkıntıları olanlar eczaneler ve Sağlık Ocaklarının açık olup olmadığını araştırıyor. Eczaneler ve Aile Sağlık Merkezleri (Sağlık Ocağı) bugün açık olacak mı?
Sağlık Bakanlığı'ndan şarbon açıklaması
29 Ağustos 2018, 20:20 0
Sağlık Bakanlığı'ndan şarbon açıklaması
Sağlık Bakanlığı, Ankara'nın Gölbaşı İlçesinde, Et ve Süt Kurumu tarafından ithal edilen büyükbaş hayvanlarda şarbon hastalığı görüldü iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. İthal hayvanların bulunduğu çiftlikte Gölbaşı'nda yaşayan halkın sağlığını tehdit edecek bir durumun olmadığı kaydedildi. Bakanlık ayrıca kamu kurumlarıyla birlikte koordineli çalışmalarının da devam ettiğini bildirildi.
Norovirüs nedir? Norovirüs belirtileri Nelerdir?
27 Ağustos 2018, 22:09 0
Norovirüs nedir? Norovirüs belirtileri Nelerdir?
Sakarya'nın Karasu ilçesinde norovirüs tespit edildi. Peki, Norovirüs enfeksiyonu nedir? Norovirüs enfeksiyonu, insandan insana nasıl bulaşır? NoroVirüs bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal belirtileri ile seyretmekte ve hastalar yeterli sıvı alımı ve istirahat ile kendi kendine 3-4 gün içerisinde düzelebilmektedir. İşte, Norovirüs hakkında detaylar...
SGK borçları yapılandırılması için bugün son gün
27 Ağustos 2018, 15:25 0
SGK borçları yapılandırılması için bugün son gün
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: "Yapılandırmadan faydalanmak isteyen vatandaşlarımız için sosyal güvenlik müdürlüklerimiz saat 23.59'a kadar hizmet verecek" dediç
Bayramda hayat kurtarmak için görev başındalar
24 Ağustos 2018, 16:41 0
Bayramda hayat kurtarmak için görev başındalar
- 112 Acil Servis ekipleri, Diyarbakır'da bayram süresince 2 bin 40 vakaya müdahale etti, 122 trafik kazasında hayat kurtarmak için zamanla yarıştı - 112 Acil Sağlık Hizmetleri Diyarbakır Şubesi Komuta Kontrol Merkezi hekimlerinden Azad Çakmak: - "Görevimizi bayramda da en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. İnsan sağlığıyla uğraşıyoruz. Burada dakikalar, saniyeler çok önemli. Hem biz hem sahadaki arkadaşlarımız hayat kurtarmak için mücadele ediyoruz"
Tüp bebek tedavisi:  Sperm ve yumurta kalitesi nasıl arttırılır?
23 Ağustos 2018, 12:48 0
Tüp bebek tedavisi: Sperm ve yumurta kalitesi nasıl arttırılır?
Tüp bebek tedavisi: Bu bilgiler ışığında tüp bebek tedavisini uygulamaya karar veren veya karar verme aşamasında olan çiftler daha doğru ve sağlıklı kararlar verebilirler. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce çiftler mutlaka bir uzmandan yardım almalıdır. Uzman doktor tavsiyelerin uygun ilaçlar besinler tüp bebek tedavi süreci için son derece önemlidir.
Organları ile üç hastaya umut oldu
22 Ağustos 2018, 11:48 0
Organları ile üç hastaya umut oldu
- Denizli'de beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden kadının karaciğeri ve böbrekleri, İzmir'de organ bekleyen üç hastaya nakledilecek
Ablasına bayram hediyesi karaciğer dokusu oldu
22 Ağustos 2018, 11:01 0
Ablasına bayram hediyesi karaciğer dokusu oldu
- Şanlıurfa'da yaşayan karaciğer hastası 26 yaşındaki Fadile Göktürk, kardeşinden nakledilen dokuyla hayata tutundu - Yusuf Göktürk: "Ablama bayram hediyesi olarak karaciğerimden bir parça verdim. Ablam ve bizler iki bayramı birden yaşıyoruz" - Fadile Göktürk: "Kardeşim karaciğerini bağışladı. Benim için bayram hediyesi oldu. Kardeşime çok teşekkür ediyorum. Tekrar hayata tutunduğum için çok mutluyum" - HRÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz: "Vatandaşlarımızın, toprak olacak veya çürüyecek organlarını nakil bekleyen hastalara bağışlaması istiyoruz"
Bakanlıktan
20 Ağustos 2018, 12:44 0
Bakanlıktan "Sağlıklı Bayram" kampanyası
- Sağlık Bakanlığı'nın "Sağlıklı Bayram" sloganlı kampanyası kapsamında, kurban eti saklama koşulları, kurban eti tüketimi ve bayram boyunca sağlıklı beslenmeye yönelik uzman önerilerinden oluşan video içerikleri hazırlandı - Sağlık önerilerinin yer aldığı videolar, Kurban Bayramı boyunca Bakanlığın resmi sosyal medya hesaplarından paylaşılacak
Sağlıkta dışa bağımlılık azaltılacak
20 Ağustos 2018, 09:33 0
Sağlıkta dışa bağımlılık azaltılacak
- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: - "Tıbbi cihaz, sarf, ilaç ve aşı konusunda dışa bağımlılığımızı azaltacak projelerimizi hayata geçirmekte kararlıyız" - "İsraftan kaçınıp kendi üretimimizi yapmak istiyoruz"
Sağlık Bakanlığından
18 Ağustos 2018, 14:37 0
Sağlık Bakanlığından "bayram" genelgesi
- Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerinin normal çalışma günlerinde olduğu gibi bayramda da kesintiye uğramaması için genelge yayımladı - 81 il valiliğine gönderilen genelgeye göre, bayram süresince tüm acil servislerinde artan iş hacmini karşılayabilecek şekilde tedbirler alınacak - Bayram süresince özellikle kanser hastalarının tedavilerinin aksamaması için planlanan radyoterapi hizmetleri kesintisiz yerine getirilerek hasta mağduriyetine izin verilmeyecek
18 Ağustos 2018, 11:17 0
"Yerlileştirme projelerimizi sırasıyla uygulayacağız"
- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Koordinasyon Merkezi'nden video telekonferans üzerinden 81 il sağlık müdürü ve sağlık çalışanlarının Kurban Bayramı'nı kutladı - Bakan Koca: - "Tıbbi cihaz, sarf, ilaç ve aşı konusunda dışa bağımlılığımızı azaltacak yerlileştirme ve millileştirme projelerimizi sırasıyla uygulamaya koyacağız"
Kara Ölüm (VEBA) - Kara Ölüm Avrupa'ya nasıl yayıldı?
18 Ağustos 2018, 01:30 0
Kara Ölüm (VEBA) - Kara Ölüm Avrupa'ya nasıl yayıldı?
14. yüzyılda, Kara Ölüm olarak bilinen yıkıcı bir veba, yaklaşık 75 milyon insanın hayatına mal oldu. Kara Ölüm yani VEBA, Avrupa'yı nasıl etkiledi? Kara Ölüm Avrupa'ya nasıl yayıldı? Tüm detaylarıyla Kara Ölüm yani VEBA;
Sağlık Bakanlığından Kurban Bayramı'nda beslenme uyarısı
17 Ağustos 2018, 11:20 0
Sağlık Bakanlığından Kurban Bayramı'nda beslenme uyarısı
- Bakanlık, kurban etlerinin buzdolabında birkaç gün bekletildikten sonra, haşlama yapılarak veya ızgarada hazırlanarak tüketilmesini önerdi - Etlerin saklanırken de büyük parçalar halinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzlukta veya derin dondurucuda saklanması uyarısı yapıldı
17 Ağustos 2018, 11:12 0
"Asistan eğitimine değer verilecek"
- Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven: - "Sağlık hizmetinde sunum kalitesinin artırılması için asistan eğitimine değer verilecek. Fiziksel mekanlarda iyileştirme yapıldıktan sonra afiliasyon yapılacak"