Sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım süresi uzatıldı mı, son dakika var mı veya son durum nedir?

Sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım süresi uzatıldı mı, ne zamana kadar kullanılabilir soruları bu aralar sağlık çalışanları tarafından merakla soruluyor. İBB Başkanı İmamoğlu, kartın iptal edileceğini açıklamıştı. Ancak AK Parti, kartın tekrar uzatılması için girişim başlatmıştı, sonuçları geldi.

Google Haberlere Abone ol

Sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım süresi uzatıldı mı, son dakika var mı veya son durum nedir, ne zaman dolacak, dolduktan sonra tekrar uzatılacak mı soruları sağlık çalışanları tarafından merakla soruluyor. Alınan bütün kararlarda Sağlık çalışanlarına ücretsiz sağlık kartı uygulaması 31 Aralık 2021 Cuma gününe kadar uzatılmıştı. Ancak alınan kararlar, salgının bu tarihte biteceği öngörülerek alınmıştı. Gelinen noktada pandemi yani salgında gerileme yok aksine hala vaka sayıları hızla yayılıyor. Dolayısıyla sağlık çalışanlarının mesailerinde de herhangi bir değişiklik olmadığı gibi yoğun çalışma tempoları da sürüyor. Haliyle, sağlık çalışanları ücretsiz ulaşım kartı süresinin uzatılmasını istiyor.  Sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım süresi uzatıldı mı, son dakika var mı veya son durum nedir?

Bilindiği gibi sağlık çalışanlarına kolaylık olması açısından İstanbul'da çalışan sağlık çalışanlarına ücretsiz kullanım hakkı sunulmuştu. Alınan bütün kararlarda Sağlık çalışanlarına ücretsiz sağlık kartı uygulaması 31 Aralık 2021 Cuma gününe kadar uzatılmıştı. 

Sağlık çalışanı kartı uzatıldı mı?
Sağlık çalışanları İstanbulkart ile ücretsiz seyahat edebiliyor.

 

Ücretsiz kullanım hakkı hem toplu ulaşımı kullanmak hem de İSPARK'ları kullanmayı kapsıyordu. 

İstanbul’da sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım hakkı en son 12 Mart 2021 tarihinde süresi uzatılmıştı.

Sağlık çalışanları İstanbulkart ile tüm toplu taşıma araçlarını ve İSPARK otoparklarını ücretsiz olarak 30 Haziran 2021 tarihine kadar kullanabilmesi öngörülmüştü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nde alınan kararla, sağlık çalışanları İstanbulkart ile tüm toplu taşıma araçlarını ve İSPARK otoparklarını ücretsiz olarak 30 Haziran 2021 tarihine kadar kullanabilecekleri açıklanmıştı.

Sağlık çalışanı kartı uzatıldı mı?

Ücretsiz kullanım hakkı toplu ulaşım ve İSPARK'ları kapsıyor.

 

Sağlık çalışanlarının İSPARK A.Ş.'ye ait olan otoparklardan ücretsiz yararlanması için hazırlanan teklif, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mart ayı 3'üncü toplantısında onaylanmıştı.

Gelinen noktada ücretsiz kullanım hakkı konusunda herhangi bir açıklama ya da uzatma kararı alınmadı.

Süre henüz dolmadığı için yeni bir karar alınmadı.

Sağlık çalışanlarına ücretsiz toplu ulaşım hakkının uzatılıp uzatılmayacağı konusunda belirsizlik devam ediyor. Yeni bir karar alınmaması halinde 30 Haziran 2021 Çarşamba gününden itibaren kartlar ücretli hale gelecek.

İSTANBULKART YENİLENDİ

Öte yandan İstanbul Belediyesi İstanbulkart'ın yenilendiğini ve yeni özelliklerini duyurdu. İstanbulkart’ın İstanbulkart Mobil ve diğer mobil bankacılık entegrasyonu yoluyla dijital yükleme kanallarını artırması, QR kod ile ödeme yapabilme seçeneği gibi gelişmeleriyle dijital dönüşüm çalışmaları da gelişmeler sunuyor.

Yakında kullanıcıların beğenisine sunulacak yeni İstanbulkart Mobil’de faizsiz mikro kredi, bakiye transferi, eksi bakiye, fatura ödeme gibi özelliklerle kolaylık sağlıyor.

Halihazırda dolaşımda olan İstanbulkartların mevcut olan tüm haklarıyla kullanımına devam edilebilecek. 

Yenilenen yüzü ve marka kimliğiyle hizmet vermeye başlayan yeni İstanbulkart, 'www.istanbulkart.istanbul' adresindeki ‘Online İşlemler’ sekmesinden ve biletmatiklerden temin edilebiliyor.

AK PARTİ UZATILMASI İÇİN TEKLİF VERMİŞTİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun sağlık çalışanlarına tanınan hakkın 1 Temmuz itibarıyla sonlandıracaklarını açıklaması üzerine İBB Meclisi AK Parti Grubu harekete geçti.

Bu kapsamda, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe’nin talimatıyla, sağlık çalışanlarının İSPARK’a bağlı otoparklardan ve toplu taşıma araçlarından ücretsiz istifade etme hakkının devam etmesi için çalışma başlatıldı. Kovid-19 salgının tamamen bitmemesi, aşılama faaliyetlerinin devam etmesi nedeniyle söz konusu hakkın uzatılmasını kapsayan müşterek komisyon raporu, temmuz ayı İBB Meclisi gündemine taşınacak.

Uygulamanın 31 Aralık 2021 tarihine kadar sürmesi teklif edilecek.

İBB Meclisi'nde konunun gündeme gelmesi ve AK Parti ile MHP üyelerinin konuyu yeniden gündeme getirerek devam etmesini sağlamaları istenecek.

CHP'lilerin engellememesi ve İBB başkanının da onaylaması halinde teklif yeniden yürürlüğe girer ve sağlık çalışanı ücretsiz kartı yeniden devreye girer.

'Sağlık Çalışanı Kartları'nın ücretsiz kullanımı konusunda AK Parti'den yeni bir açıklama geldi. 

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, sağlık çalışanı kartlarının süresinin uzatımı için adım attıklarını açıkladı. Kabaktepe, AK Parti Grubu tarafından hazırlanan yeni teklifin ilk meclis toplantısında gündeme getirileceğini söyledi

Kabaktepe açıklamasında şunları söyledi: 

İBB Meclisi AK Parti Grubu'nun çalışmalarını tamamlamasıyla söz konusu teklif temmuz ayı meclis gündemine alındı. Buna göre; sağlık çalışanları toplu taşıma araçlarını ve İSPARK'a bağlı otoparkları 31 Aralık 2021 tarihine kadar ücretsiz olarak kullanabilecek. Söz konusu haktan; tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan memur, işçi, sözleşmeli tüm çalışanların, İBB ve ilçe belediyelerindeki sağlık çalışanlarıyla İBB Mezarlıklar Müdürlüğü çalışanları istifade edebilecek.

İMAMOĞLU VETO ETMİŞTİ

Sağlık çalışanı kartı konusunda merakla beklenen son durumla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. AK Parti ve MHP Meclis Grubu üyeleri tarafından onaylanarak çıkarılan sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım kartı kararı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından veto edildi. Karar, İmamoğlu tarafından imzalanmadı.

AK PARTİ ISRAR ETMİŞ YENİ KARAR ALINMIŞTI

Salık çalışanı kartı ile ilgili son karar ise 16 Eylül 2021 Perşembe günü alındı. İBB Meclisi, Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezinde, Meclis 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı başkanlığında toplandı.

Toplantıda, tüm sağlık çalışanlarının toplu ulaşım araçlarından ve İSPARK AŞ'ye ait otoparklardan yıl sonuna kadar ücretsiz yararlanmasını içeren ve temmuz ayında meclisten geçtikten sonra İBB Başkanı İmamoğlu tarafından veto edilen karar yeniden gündeme geldi.

Komisyon, kararın yeniden meclisten geçmesi ve oluşacak zarar için de İSPARK'a sübvanse ödemesi yapılmasının uygun olduğunu bildirdi.

Yapılan tartışmaların ardından gündem maddesi, meclis üye tam sayısının salt çoğunluğu sağlandığından ''ısrar kararı'' olarak kabul edildi.

Kararın yürürlüğe girmesi için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun imza atması gerekiyor. Israr kararı olduğu için başkan imza atmak zorunda.

Ücretsiz Sağlık Çalışanı kartı ile ilgili son dakika gelişmesi 30 Eylül 2021 tarihinde İBB Meclis Başkanvekili Tevfik Göksu'dan geldi. Göksu, İBB başkanı tarafından bir kez veto edilen önerinin AK Parti ve MHP'nin ısrarlarıyla tekrar meclisten geçtiğini ve başkanın da onaylamak zorunda kaldığını açıkladı. 

Göksu, ücretsiz sağlık çalışanı kartının 1 Ekim 2021 Cuma günü itibariyle tekrar devreye sokulduğunu açıkladı.

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARIYLA TÜRKİYE GENELİNE YAYILMIŞTI

Sağlık çalışanlarına yıl sonuna kadar toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkı sağlayan karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, koronavirüs salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında, sağlık hizmeti veren kamu ve özel sektöre ait tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan personel, ilgili belediye tarafından karar verilmesi şartıyla belediyeler ve bağlı kuruluşları ile bunların kurdukları birlik, müessese, işletme ve şirketlerce yürütülen toplu taşıma hizmetlerinden, Başkentray, Marmaray ve İzban seferlerinden 31 Aralık 2021'e kadar ücretsiz yararlanabilecek.

Alınan bütün kararlarda Sağlık çalışanlarına ücretsiz sağlık kartı uygulaması 31 Aralık 2021 Cuma gününe kadar uzatılmıştı. Ancak alınan kararlar, salgının bu tarihte biteceği öngörülerek alınmıştı. Gelinen noktada pandemi yani salgında gerileme yok aksine hala vaka sayıları hızla yayılıyor. Dolayısıyla sağlık çalışanlarının mesailerinde de herhangi bir değişiklik olmadığı gibi yoğun çalışma tempoları da sürüyor. Haliyle, sağlık çalışanları ücretsiz ulaşım kartı süresinin uzatılmasını istiyor. Sürenin bitmesine saatler Cumhurbaşkanlığından önemli bir karar geldi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan karara göre Sağlık Çalışanları ücretsiz ulaşım kartlarının süresi 31 Haziran 2022 tarihine kadar uzatıldı.


 

Yorumlar

Hatice yağcı Okadar huzur evinde çalıştım bi saglik kartı çıkartan olmadı hep başım aşamasında gelecek diyip oyaladılar hakkımı nasıl arayabilirim
Erdoğan ey işverenler ey zenginler ey gösterişçiler Peygamber efendimizin sözlerini hatırlayın. İşçinin emeğini verin devletin mecbur tuttuğu maaşın üzerinde verin ahirette size faydası olsun . yaptığın tatilin lüks arabanın evin faydası olmayacak sana
erol 2023 gelecek herşey çok güzel olacak imamoğlu olmadan sağlık çalışanları yük gördüğün için hakkımı helal etmiyorum sana bizler gecemizi gündümüze katan sağlık çalışanlarına bunu reba gördün seçim zamanı nerde hata yaptım diye düşünürsünüz
ahmet şahin eyyy ekrem imamoğlu herşey çok kötü
serkan çiçek ekrem imamoğlu hala imzalamamak için diretiyor, yazıklar olsun biz sağlık çalışanları gece gündüz hizmet ettik ekrem bey 3 kuruşun hesabını yapıyor.