Saç dökülmesine karşı doğal öneriler

Saç ekimi yaparak dökülen saçlarının yerine yenilerinin çıkmasını isteyenler için doğal çözüm yolları da bulunuyor. Saç ekimi ile uğraşmak istemeyenlerin uygulayacağı bu yöntemler, saçlarda belirgin oranda fark yaratıyor.

Google Haberlere Abone ol
Saç dökülmesine karşı doğal öneriler

Saç ekimi ile uğraşmak istemeyenler ya da saçlarının daha da gürleşmesini, hızla büyümesini isteyenler için geçmişten günümüze tecrübe edilmiş onlarca yol bulunuyor. Ancak maalesef günümüzde bu sağlıklı yolları tercih etmek yerine riskli ve tehlikeli yöntemler arasında bulunan saç ekimi yöntemleri tercih ediliyor.

Beslenme şeklimizden, çeşitli vitamin ve mineral eksikliklerinden veya kullandığımız saç bakım ürünlerinden dolayı saçlarımızda zayıflama ve azalma meydana gelebilir, saç büyümesi yavaşlayabilir. Siz de saçlarınızın incelmesinden ve yavaş uzamasından şikayetçiyseniz endişelenmeyin; evde saç büyümesini ve kalınlığını artırmak için birçok doğal teknik var. İşte saç uzamasını hızlandıran ve saçları güçlendiren en etkili doğal çözümler! 

Hindistan cevizi yağını topikal olarak uygulamak, hasar görmüş saçları koruyabilir ve büyüme için gerekli olan protein veya amino asit kaybını azaltabilir, sert kimyasallar içeren ürünlerin yan etkilerini tersine çevirebilir.

Saç derinize birkaç yemek kaşığı hindistan cevizi yapıyla masaj yapın ve bir saat sonra yıkayın.

Amla olarak da bilinen Bektaşi üzümü, Hindistan'da saç dökülmesi için yaygın bir ilaç. Foliküllerimizdeki dermal papilla hücrelerini uyararak saç büyümesini hızlandırıyor.

Aynı zamanda saçımızın doğal büyüme döngüsünün aktif büyüme aşamasını da uzatıyor. Bu da saçınızın güzellik rutininizin temelini oluşturması gerektiği anlamına geliyor. Avuç içi ile saçlarınızı masaj yaparak uygulayın ve bir saat sonra yıkayın.

Soğan suyuİ fitokimyasal bileşikleri sayesinde düzensiz saçkıranı bile tedavi edebilir. Suyu çıkarmak için yarım soğanı süzün ve kafa derisine uygulayın. Kokudan kurtulmak için bol şampuanla yıkayın. Bunu haftada iki kez yapın.

Bu az kullanılan bileşen, biyoaktif bileşikleri nedeniyle parlak saçlar için gereklidir. Ancak soya fasulyesi, yer fıstığı veya yeşil bezelye gibi baklagillere alerjiniz varsa çemen otu tohumlarına da alerjiniz olabileceğini bilmeniz gerekir.

Tohumların dörtte birini bir gece suda bekletin. Daha sonra onları bir macun haline getirin ve 30 dakika boyunca saç maskesi olarak uygulayın, sadece su ile durulayın.

Yoğurttaki temel bileşen, büyümeyi artıran ve hasarı azaltabilen probiyotiklerdir. Yoğurdun saç kalitesini artırdığı yapılan deneylerle de doğrulandı.

Üstelik bu besleyici yiyecekten faydalanmak çok kolay! Saç sağlığınızı geliştirmek için her gün yoğurt yemeniz yeterli.

Yüz maskelerinden göz altı maskelerine, yeşil çay poşetleri onlarca yıldır doğal güzellik kurtarıcısı olmuştur. Yeşil çay, ipeksi iplikler oluşturabilen antioksidanlar ve polifenollerle doludur.

Çaydaki biyoaktif bileşikler saç dökülmesini bile azaltabilir. Faydalarından yararlanmak için günde birkaç bardak içebilirsiniz.

Uçucu yağlar, saçlarını istedikleri gibi uzatmakta güçlük çekenler için yaygın bir çözümdür. Biberiye yağı, büyüyen ve androgenetik alopesi tedavisi için en önemli esansiyel yağlardan biridir.

Cildinizi korumak için birkaç damla biberiye yağını başka bir yağla karıştırın, durulamadan önce saç derisine ve saça masaj yapın. Ana bileşen olarak biberiye yağı içeren şampuanlar ve saç kremleri de satın alabilirsiniz.

Sıvı veya kapsül formda balık yağı tüketmek saç büyümesini destekleyebilir çünkü bu takviyeler DHA veya dokosaheksaenoik asit adı verilen değerli bir kaynak içerir. Saç derisindeki dermal papilla hücrelerini çoğaltır, bu da saç dökülmesini tersine çevirebilir ve kellikle ilgili sorunları çözebilir.

Çoğu insan, bir fincan kahvenin saç problemlerini çözebileceğini bilmiyor ancak kafein saçların uzamasına yardımcı olabilir ve saç büyümesinin anajen aşamasını uzatabilir. Bu da kellik veya saç incelmesini azaltabilir. Tek yapmanız gereken günde bir fincan kahve içmek!

Yumurta sarısı maskesi, bir dizi saç sorununa yardımcı olabilir. Yumurta, saçları hem iyileştiren hem de besleyen, onları mümkün olduğunca güçlü kılan yüksek miktarda lesitin ve protein içerir. Ayrıca kepekten muzdarip insanlara yardımcı olabilecek yüksek miktarda kükürt içerir.

İki yumurtayı iki yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Yapışkanlığı da azaltacak şekilde yarım bardak su ile seyreltin. Taranmış kuru saça uygulayın ve şampuanlamadan önce 30 dakika bekletin.

Kaynak: Milliyet / Pembenar

Yorumlar