Sabah namazı vakti imsak mı güneş mi, ezan okunmadan namaz kılınır mı?

Sabah namazı vakti imsak mı güneş mi, ezan okunmadan namaz kılınır mı? Sabah ezanı okunmadan namaz kılınır mı, imsaktan önce namaz kılınır mı, sabah namazı ne zaman kılınır? Sabah ezanı okunmadan namaz kılınır mı, sabah namazı imsak mı güneş mi?

Google Haberlere Abone ol
Sabah namazı imsak mı güneş mi, ezan okunmadan?

Sabah namazı imsak mı güneş mi, ezan okunmadan namaz kılınır mı? Sabah ezanı okunmadan namaz kılınır mı, imsaktan önce namaz kılınır mı, sabah namazı ne zaman kılınır? Sabah ezanı okunmadan namaz kılınır mı, sabah namazı imsak mı güneş mi?

SABAH NAMAZI İMSAK MI GÜNEŞ Mİ?

Sabah namazının ne zaman kılınacağı, ezandan önce mi sonra mı veya imsaktan önce kılınıp kılınamayacağı konusu uzun zamandır hep merak edilen konular arasında yer alır. 

SABAH NAMAZI EZAN OKUNMADAN KILINIR MI?

Özellikle de sabah ezanından önce bazı insanların namaz kıldığı görülünce diğer Müslümanlar bu durumu merak ederler.

Peki, durum nedir, sabah ezanı okunmadan namaz kılınır mı, imsaktan önce namaz kılınır mı veya tam olarak sabah namazı ne zaman kılınabilir?

Sabah namazının vakti imsak ile girer, güneşin doğması ile biter. Ancak Hanefilere göre hafif ışıyıncaya kadar bırakmak, Şafiilere göre ise erken, karanlık iken kılmak faziletlidir.

Hanefi mezhebinde sabah namazının geç kılınması daha faziletli olduğu için, imsaktan hemen sonra kılınmamaktadır.

Ayrıca ezan imsak vaktinde değil de namaza başlanacağı vakit ezan okunur ki, insanlar namazın kılındığı vakti bilip cemaate gelsinler diye namazdan önce okunmaktadır.

İmsak girer girmez de namaz kılınabilir; ezanı beklemek şart değildir.

SABAH NAMAZI İMSAK MI GÜNEŞ Mİ?

Tam namaz kılarken ve namaz bitmeden güneş doğarsa, Hanefilere göre namaz bozulur. Bu namazı kerahet vakti çıktıktan sonra yeniden kılmak gerekir.

Zamanında sabah namazını kılamayan bir Müslüman, güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra öğlen namazı girmeden (kerahet vaktinden önce) kılarsa, hem sünnetini hem de farzını beraber kaza eder.

Namazları bilerek kazaya bırakmak büyük günahtır... Bu durmda hem tövbe etmek hem de ilk fırsatta kaza etmek gerekir.

Sabah ezanı okunmadan namaz kılınır mı?
Sabah ezanı okunmadan namaz kılınır mı?

Özetlersek; 

Sabah namazı imsak vakti girdiği andan itibaren kılınabilir. 

Ezanın okunmasını beklemek gerekmez.


 

 

Yorumlar