Rusya'dan yeni açıklama, Türk askeri de bulunacak

Rusya, Dağlık Karabağ'da Türk askerinin bulunup bulunmayacağına dair tartışmalarla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Google Haberlere Abone ol

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'ı işgalden kurtarmak için başlattığı operasyonlar yapılan anlaşmalar kapsamında durduruldu. Buna göre Ermenistan askerleri 20 gün içinde bölgeyi terk edecek. Bu terk ediş esnasında ise bölgede barış gücü askerleri bulunacak.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, barış gücü askerlerinin Rusya ve Türkiye'den olacağını söylemişti. Ancak Rusya Devlet Başkanlığı sözcüsü ise Türkiye'nin bölgede olacağına dair bir anlaşma olmadığını belirterek Aliyev'i yalanlamaya çalışmıştı. Peskov yeni bir açıklama yaparak kendini yalanlamış oldu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye ile Karabağ konusunda Azerbaycan topraklarında yer alacak gözlem merkezi üstünden işbirliği yapacaklarını söyledi.

Öte yandan Azerbaycan Dışişleri Sözcüsü Leyla Abdullayeva da, "Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan giderse de anlaşma değişmez. Anlaşmaya göre çekilme 20 gün içinde tamamlanacak. Türkiye ve Rusya bölgede barış gücü görevi yapacak" dedi. 

Abdullayeva, Ermenistan ile imzalanan anlaşmanın 5'inci maddesine değinerek, "Anlaşmaların uygulanmasına dair kontrolün sağlanması amacıyla kontrol merkezi oluşturulacak. Anlaşmada herhangi bir ülkenin adı geçmiyor. Bu kafalarsa soru işaretine neden olabilir ancak, bölgede hayata geçirilecek kontrol ve gözlem merkezinde Rusya ile birlikte Türkiye'de yer alacak. Türkiye'nin de ateşkes gözlem noktalarında olacağı kesin" diye konuştu. Abdullayeva, Azerbaycan'ın her daim yanında olan Türkiye'ye teşekkür etti.

Abdullayeva, Ermenistan'ın çekilmesine yönelik de açıklamalarda bulunarak, "Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan giderse de anlaşma değişmez. Anlaşmaya göre çekilme 20 gün içinde tamamlanacak" dedi. 

 

Yorumlar