Robles, Polonya'ya füze düşüşünü değerlendirdi

"Ukrayna'nın da söylediği gibi, Rusya sivil halka karşı füze atıyor ve Ukrayna'nın yaptığı kendini savunmak. Polonya'daki kaza bu sırada oldu ama bu konuyu netleştirmek için söylüyorum, tek sorumlu Rusya'dır"

Google Haberlere Abone ol
Robles, Polonya'ya füze düşüşünü değerlendirdi

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, Polonya'ya düşen ve iki kişinin ölümüne neden olan füzenin "Ukrayna tarafından kaza ile atılmasına rağmen gerçek sorumlunun Rusya olduğunu" söyledi.

Robles, İspanyol televizyonu La Sexta'ya verdiği demeçte, "Ukrayna meşru savunma hakkını kullanıyor. Ukrayna'nın da söylediği gibi, Rusya sivil halka karşı füze atıyor ve Ukrayna'nın yaptığı kendini savunmak. Polonya'daki kaza bu sırada oldu ama bu konuyu netleştirmek için söylüyorum, tek sorumlu Rusya'dır." dedi.

"NATO'da hepimizin bir hedefi var. O da gerilimin tırmandırılmaması." diyen Robles, şöyle devam etti:

"Brüksel'de Savunma Bakanları olarak yaptığımız ve Ukrayna Savunma Bakanı'nın da katıldığı analizde şunu söylemek gerekir ki hepimiz kötümseriz. Hepimiz savaşın devam edeceğinin bilincindeyiz. Kışın iklim şartlarından dolayı daha az kara harekatı olacaktır ama sivil halka karşı saldırılar çok daha artacaktır. Bu yüzden Ukrayna halkının morali çok önemli. Ukrayna Savunma Bakanı'nın dediği gibi, saldırılar, elektrik, su, gaz kesintileri arttıkça Ukrayna vatandaşları daha çok kenetlendiklerini hissedeceklerdir. Ukraynalılar ülkelerinden daha fazla gurur duyuyorlar. Barış için çalışmanın en iyi yolu Ukrayna'ya yardım ekmektir."

Robles, Rusya'nın insan kayıplarından, kaybettiği tank ve malzeme kayıplarından çok etkilendiğini, diğer ülkelerden malzeme temin etmeye çalıştığını belirterek, 2023 ilkbaharının da zorlu geçeceğinin şimdiden görüldüğünü ifade etti.

Rusya ile Ukrayna arasında müzakere masası kurmanın yakın gelecekte mümkün olmadığını da aktaran Robles, "Bu savaşın tek sorumlusu olan, işgali başlatan Putin'in müzakere etmekle ilgili en ufak bir niyeti yok." şeklinde konuştu.

POLONYA'DA NE OLDU?

Polonya'nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne dün kaynağı belirlenemeyen bir füzenin düştüğü ve 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Birçok NATO ülkesi gelişmenin kaygı verici olduğu yönünde açıklamalar yapmış, Ukrayna, Letonya ve Estonya söz konusu füzelerin Rusya tarafından atıldığını öne sürmüştü.

Olayın ardından Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Polonya toprağına Rus füzeleri düştüğüne yönelik suçlamalar kasıtlı provokasyondur.” ifadesi kullanılmıştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, söz konusu füzenin Ukrayna hava savunma sisteminden Rusya'nın seyir füzesine karşı ateşlenmiş olabileceğini, olayın kasıtlı bir saldırı olmadığını söylemişti.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de "Rusya saldırılarına karşılık veren Ukrayna kuvvetleri, kendilerini savunmak için füze fırlattı. Bu füzelerden biri yanlışlıkla Polonya topraklarına düştü." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar