Ricayla kimlik soran polise kimliğini göstermeyen baro başkanı gözaltında

Hatay'da uygulama yapan polisin kimlik sorduğu Baro Başkanı, kimliğini gösterip polise yardımcı olmak yerine, kimlik göstermeyerek polis ile tartışmaya girdi. Bunun üzerine gözaltına alınan baro başkanı tartışmalara neden oldu.

Google Haberlere Abone ol

Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, İskenderun ilçesinde bir lokantada polisle arasında geçen kimlik kontrolü tartışmasının ardından dün gece gözaltına alındı. Kimliğini sorgulamak isteyen polise karşı çıkarak tartışma ve gerginlik çıkmasına neden olan Dönmez çıkan tartışmanın ardından geceyi Şehit Haydar Polis Karakolu'nda geçirdi.

Basına da yansıyan görüntülere göre; polis rutin bir uygulama esnasında bütün vatandaşlardan kimlik sorarken sıra aynı yerde bulunan Hatay Baro Başkanı Dönmez'e geliyor. Dönmez ise polise kimliğini uzatarak ona yardımcı olmak yerine, kimlik vermeyerek tartışmaya neden oluyor. Zor durumda kalan polis de onu karakola götüreceğini söylüyor. Ancak bu kez de polise, "Bana dokunma" şeklinde vatandaşın içinde polisi daha da tahrik edici ifadeler kullanmaya başlıyor.

Polis memurlarının nazik bir şekilde, "Beyefendi hiç gerek yok akşamımızı rezil etmeliyim, sizden ricam olur" demesine rağmen Baro Başkanı Dönmez'in ısrarla kimliğini göstermediği ortaya çıktı.

Öte yandan, "Biz devletiz, kanunun bize verdiği hak var" diyen polise Baro Başkanı Dönmez'in, "Öyle mi, ben de devletim ben de devletim, sizden daha fazla devletim" dediği görülüyor.

HATAY EMNİYETİ'NDEN AÇIKLAMA

Dönmez ve polisler karşılıklı olarak birbirlerinden şikayetçi olurken Emniyet'ten tartışma konusu olan olayla ilgili bir açıklama geldi.

Emniyet'in açıklamasında şunlar ifade edildi:

"Görevli Polislerimizin bir şahsa kimlik sorduğu esnada çekilen görüntülerin bazı sosyal medya platformlarında ve basın yayın mecralarında yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

İçişleri Bakanımızın olurlarıyla vatandaşlarımızın Kurban Bayramı'nı huzur ve güven ortamında geçirmelerini sağlamak, başta asayiş, terör ve narkotik olayları olmak üzere suç işleme amacındaki kişilerin caydırılması, aranan şahısların yakalanması varsa suç delillerinin ele geçirilmesi amacıyla halkın yoğun olarak bulunduğu park-bahçe, banka-bankamatik çevreleri, kurbanlık hayvan satışının ve kesimin yapıldığı yerler, toplu taşıma yapılan gar/istasyon, iskele/liman, otogar/terminal girişleri ile hava alanları güzergahlarında ayrıca alışveriş merkezleri(AVM), fuar ve etkinlik alanları, kamu binaları (Valilik, okul, hastane vb.) çevreleri, eğlence mekanları ile umuma açık yerler ve çevrelerinde ülke genelinde eş zamanlı olarak 29.07.2020 tarihinde Türkiye Güven Huzur (2020-9) Uygulaması yapılmıştır.

"ISRARLARA RAĞMEN KİMLİĞİNİ İBRAZ ETMEDİĞİ GÖRÜLMEKTEDİR"

Bilindiği üzere 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 4/A Maddesi ile Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliğinin 5. Maddesince Polis, görevini yerine getirirken kişilere kimliğini sorabilir. Kimliği sorulan kişi de kimliğini ibraz etmek zorundadır. Kişilerin kimliğinin bulunmaması, kimliği hakkında açıklamada bulunmaktan kaçınması veya gerçeğe aykırı beyanda bulunması hallerinde kimliği belirlenene kadar kişi gözaltına alınır. Hükümleri bulunmaktadır.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre polislerimizin mevzuata, terbiye ve nezaket kurallarına uygun olarak görevlerini ifa ettikleri, bir kişiye kimlik sormaları üzerine kişinin kimliğini ibraz etmeyip, kimliği hakkında da bilgi vermediği, görevli Polislerimizin ısrarla kişiden kimliğini ibraz etmesini istedikleri, ancak tüm ısrarlara rağmen kişinin kimliğini ibraz etmediği ve kimliği hakkında bilgi vermediği görülmektedir.

"EKREM DÖNMEZ HAKKINDA ADLİ İŞLEM YAPILMIŞTIR"

Olayın devamında kimliğini ibraz etmeyen kişi daha sonra kimlik tespitinin yapılabilmesi amacıyla sağlık kontrolünden geçirilerek Polis Merkezine götürülmüştür. Burada kimlik tespiti yapılan şahsın Hatay Baro Başkanı Ekrem DÖNMEZ olduğu anlaşılmıştır. Olay yerinde ve sağlık kontrolü esnasında görevli Polislerimizi tehdit eden ve görevlerini yapmasını engelleyen Ekrem DÖNMEZ ile görevlilerimizin karşılıklı olarak birbirilerinden şikayetçi olmaları üzerine Cumhuriyet Savcısının talimatıyla adli işlem başlatılmış olup adı geçen hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 265. Maddesince Kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnme suçundan adli işlem yapılmıştır. Daha sonra Ekrem DÖNMEZ ifadesi alınarak Polis Merkezinden serbest bırakılmıştır.

"DÖNMEZ'E KARŞI HERHANGİ BİR KÖTÜ MUAMELEDE BULUNULMAMIŞTIR"

Yaşanan olayda görevlilerimizce hiçbir suretle yasaların dışına çıkılmamış ve Hatay Baro Başkanı Ekrem DÖNMEZ'e karşı herhangi bir kötü muamelede bulunulmamıştır. Baro Başkanı her ne kadar kendisine kimlik sorulmasının hukuki olmadığını savunmuş ise de 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 58. Maddesinde belirtildiği üzere avukatlar Baro Başkanı dahi olsa sadece arama konusunda özel hukuki muameleye tabi olup, kimlik ibraz etmeme gibi bir muafiyetleri bulunmamaktadır. Yapılan işlem rutin bir uygulama olup, herhangi bir kasıt söz konusu değildir.

"HERKES KİMLİĞİNİ İBRAZ ETMEK ZORUNDADIR"

Anayasanın 10. Maddesine göre herkes kanun önünde eşit olup Polisin kimlik sorma yetkisi kapsamında her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimliğini ibraz etmek veya kimliği ile ilgili bilgi vermekle mükelleftir.

Türk Polis teşkilatı olarak ülkemizin huzur ve sükununu korumak için canla başla görev yapan personelimize kanunlar çerçevesinde yaptığı uygulamalarda destek olan, kolaylık sağlayan vatandaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Asayiş, huzur ve güvenin sağlanmasının yanı sıra 'esas misyonu demokrasinin teminatı olmak olan' ve vazifesini canı pahasına şerefi ile yerine getiren Türk Polis Teşkilatımızın her bir ferdi görevlerini yasalardan aldığı, yetki ve sorumluluk bilinciyle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edecektir."

FEYZİOĞLU: KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da gözaltı kararına tepki gösterdi. Feyzioğlu Twitter adresinden şunları yazdı: "Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez'in ailesiyle yemek yediği sırada polisler tarafından kimlik göstermediği için gözaltına alınmasını kınıyoruz. Olay sonrasında TBB Avukat Hakları Merkezimizin üyesi Av. Şenol Yücesoy Mersin'den Birliğimiz adına destek olmak üzere Hatay'a intikal etmiştir. Polisin kimlik sorma yetkisi vardır. Ancak PVSK md. 4A'nın özü, polisin tanıdığı halde bir kişiye kimlik sormasına izin vermez. Kanunen il Cumhuriyet Başsavcısı ile eşit kurumsal pozisyonda bulunan baro başkanının o ilde görev yapan polis memurları ve özellikle amirleri tarafından tanınmaması hayatın olağan akışına aykırıdır. Bu sebeple Hatay Barosu Başkanına yapılan uygulama ve sonrasındaki fiziki müdahale keyfidir ve kanuna aykırıdır. Sorumlular hakkında adli ve idari yaptırım uygulanması gereklidir. TBB konunun takipçisi olacaktır."

Yorumlar

1907 Artist
Vatandaş Polis benden kimlik istiyor vatandaş olarak veriyorsam, sende vermek zorundasın kibirli ukala davırlar. sizin gibilerden bıktık devlete karşı geliyorlar.