Ramo'nun gerçek hayat hikayesi var mı?

Ramo, Adana'nın varoş mahallelerinde doğmuş, kabadayılar alemine kendi sivri zekası sayesinde adım atmaya çalışan bir çete lideri. Peki, Ramo'nun gerçek bir hayat hikayesi var mı? Gerçek hayatta Ramo isminde bir çete lideri var mıydı? Ya da dizideki senaryo gerçek hayatta mümkün mü?

Google Haberlere Abone ol

Adana'nın Taşkapı Mahallesi'nde "Pompacılar" olarak bilinen ailenin hayat hikayesidir, Ramo. Kendi mahallesinde bir yardımsever, hayırsever ve kahraman olarak biliniyor. Ancak karanlık alemin başbelası olmaya and içmiş, zirveye çıkmak için de her türlü hileye başvurmaya hazır olduğunu ortaya koyan bir karakter. Peki, Ramo gerçek hayatta var olan bir karakter mi yoksa tamamen kurgusal bir senaryonun eseri midir? Ramo gerçek hayatta var mıydı? 

Ramo'nun gerçek hayatta olup olmadığı konusunda ilk fikri dizinin yapımcılarından alabiliyoruz. Yapımcının dizinin jenerik kısmına koyduğu açıklamaya göre Ramo gerçek bir karakterin hayat hikayesidir. Ancak gel gelelim Ramo'nun canlandırdığı karaktere benzer gerçek hayat hikayelerinin olup olmadığına... 

Ramo gerçek bir karakter

Türkiye'nin yer altı dünyasını, karanlık dehlizlerini, suç çetelerini birazcık da olsa bilenler aslında Ramo'nun hikayesinin ne kadarının gerçek olup olamyacağına tek başına karar verebilir. 

Şöyle ki, dizideki abartılı sahneler dışında, yani yürüyerek karşısına çıkan herkesi tek tek bilgisayar oyunundaymış gibi vurmalar falan, birçok konu aslında gerçek hayatta aynen yaşanıyor. 

Adana'nın kenar semtlerinde ve mahallelerinde kümelenen suç örgütlerinin Ramo dizisinde işlenen konuların daha fazlasını yaptıkları herkesin malumudur. Özellikle uyuşturucu, kadın ticareti, akaryakıt kaçakçılığı, çek ve senet tahsilatı, haraç kesme gibi yasadışı suçların tamamının buralarda işlendiği biliniyor. 

Ramo gibi isimlerin de yer yer bu dünyada isim yaptıkları da biliniyor. İsim vermek doğru olmazk; ancak herkesin kendi çevresinden bildiği, yakından tanık olduğu Ramo karakterine benzer çok sayıda insana rastlamak mümkündür. 

Özellikle de Adana'da Doğu ve Güneydoğu'dan göç etmiş ailelerin arasından, Arap ülkelerinden gelen ailelerden veya Türkmen boylarının sonradan şehirlere yerleşen aileleri arasından bu tip isimlerin sık sık çıktığı bilinir.

Hemen hemen her kesimin, şehrin, kasabanın ve mahallenin aslında bir Ramo'su var. Gerçek adını bilsek de bilmesek de...

Özetle, Ramo gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmıştır.

 

Yorumlar