Putin ile Kim anlaştı, ortak hareket edilecek

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Kuzey Kore ziyaretinde iki ülke lideri, "muhtemel saldırılara karşı ortak hareket etme" kararı aldı.

Google Haberlere Abone ol
Putin ile Kim anlaştı, ortak hareket edilecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 yıl aradan sonra Kuzey Kore'ye gerçekleştirdiği ziyarette, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile "Stratejik Ortaklık Anlaşması" imzaladı. Bu anlaşma, iki ülkenin olası bir saldırı durumunda karşılıklı yardımlaşmayı öngörüyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore'ye gerçekleştirdiği ziyarette, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile önemli görüşmeler yaptı. Ziyaretin ana gündemi, iki ülke arasındaki stratejik iş birliğini artırmak ve olası saldırılara karşı ortak bir savunma mekanizması oluşturmak oldu.

Putin, yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore ile imzaladığımız anlaşma, ülkelerimize saldırı durumunda karşılıklı yardımı da içeriyor" dedi. Bu anlaşma, Rusya ve Kuzey Kore arasındaki bağların ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

SALDIRI DURUMUNDA KARŞILIKLI YARDIM

Putin, görüşmenin basına açık kısmında, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki ilişkilere değindi. "Rusya ve Kuzey Kore, yıllardır sağlam dostluk ve iyi komşuluk ilişkileri ile birbirine bağlı. Ülkelerimiz arasındaki etkileşim eşitlik ve birbirimizin çıkarlarına karşılıklı saygı ilkelerine dayanıyor. Kuzey Kore ile imzaladığımız anlaşma, ülkelerimize saldırı durumunda karşılıklı yardımı da içeriyor" şeklinde konuştu.

Putin, ayrıca Ukrayna meselesine de değinerek, "Ukrayna meselesi dahil olmak üzere Rus politikasına yönelik tutarlı ve değişmez desteğinize değer veriyoruz. Burada, ABD ve müttefiklerinin Rusya'ya yıllardır dayatmaya çalıştığı hegemonik ve yayılmacılık politikasına karşı mücadelemizi kastediyorum" ifadelerini kullandı.

PUTİN'DEN KUZEY KORE LİDERİNE DAVET

Putin, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirecek bir belge hazırladıklarını belirterek, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'u Moskova'ya davet etti. Bu davet, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin daha da derinleşeceğinin bir işareti olarak değerlendiriliyor.

ÜLKE İLİŞKİLERİMİZ YÜKSEK REFAH DÖNEMİNE GİRDİ

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Putin ile yaptığı görüşmenin önemine vurgu yaparak, "Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler, en yüksek gelişim dönemine girdi ve stratejik öneme sahip. Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler, geçen yüzyılda Kore-Sovyet ilişkileri dönemiyle bile kıyaslanamayacak kadar yüksek refah dönemine girdi" şeklinde konuştu.

Kim, Rusya'nın dış politikasına destek verdiklerini dile getirerek, "Kuzey Kore hükümeti, güçlü Rusya Federasyonu'nun dünyada stratejik istikrar ve dengenin korunmasındaki önemli misyonunu ve rolünü takdirle karşılıyor. Rus hükümeti, ordusu ve halkını, ülkenin egemenliğinin, güvenlik çıkarlarının ve toprak bütünlüğünün korunması amacıyla Ukrayna'da özel askeri operasyonu uygulamasında destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar