PSG sahibi kimdir, PSG kimin?

PSG sahibi kimdir, PSG kimin? Sahibi nerelidir soruları Messi'nin transferinden sonra dünyanın dört bir yanında sorulmaya başlandı. Nedeni ise sahibinin kimliği oldu. Peki, kimdir PSG'nin sahibi?

Google Haberlere Abone ol

PSG sahibi kimdir, PSG kimin soruları bu aralar merakla soruluyor. Çünkü dünyanın en pahalı futbolcularından ve en ünlü isimlerinden biri olarak kabul edilen Messi, Barcelona'dan uzun yıllar aradan sonra ayrılarak PSG'ye transfer oldu; hal böyle olunca bütün dünyadaki futbolseverler bu ünlü ismi ikna eden kulübün sahibinin kim olduğunu merak eder oldu. İşte PSG sahibi hakkında merak edilenlerden bazıları: 

PSG sahibi el-Halifi ile Messi

 

PSG aslında bir kişi ya da şahsa ait spor kulübü değil direkt Qatar devletinin yatırım fonu olan bir şirkete aittir. 

Şirketin adı ise Türkiye'de de birçok yatırımı ve şirketi bulunan Qatar Sports Investments'tir. 

PSG'nin başında bulunan isim ise Nasır El-Halifi'dir. 

Nasır el-Halifi, Katar Emiri Temim'in gayri resmi bakanı olarak yurt dışındaki menfaatlerini koruyor, şirketlerine patronluk yapıyor. 

PSG sahibi kimdir, PSG kimin?
PSG'nin başkanı Katarlı Nasır el-Halifi

 

Aralarında Türkiye Süper Ligi'nin de olduğu birçok ligin yayıncı kuruluşu olan beIN Medya Grubu'nun CEO'su, Katar Spor Yatırımları (Qatar Sports Investments)'nın genel müdürü, Paris Saint-Germain kulübünün ve Katar Tenis Federasyonu'nun başkanıdır. Aynı zamanda Asya Tenis Federasyonu'nun Batı kolunun da başkan yardımcısıdır.

Fransa futbolunun en güçlü ismi olarak seçilen Nasır el-Halifi, 2013 yılının sonunda Al Jazeera Sport'dan ayrılarak beIN Sports olarak markalaşan organizasyonun başına geçti.

İsminin duyulmasının asıl sebebi ise Katar Spor Yatırımları (Qatar Sports Investments) bünyesine kattığı ve başkanlığını yaptığı Paris Saint-Germain kulübüdür. Kulübün hem başkanı hem de CEO'su olan Nasır el-Halifi, 2011 yılının Ekim ayında PSG'nin başına geçti.

Nasser El-Khelaifi, aynı zamanda eski bir tenisçi. Sultan Khalfan'dan sonra Katar Davis Cup takımının en başarılı ikinci oyuncusuydu. 1992-2004 yılları arasında aktif tenis oynamıştır.

2008 yılından beri Katar Tenis Federasyonu'nun başkanlığını yürüten iş adamı, 2011 yılında da Asya Tenis Federasyonu'nun Batı Asya kolunda başkan yardımcılığını yapmaktadır.

Katar ülke yönetiminde de yer alan Nasser El-Khelaifi, Katar Emiri Şeyh Tamim tarafından bazı ülkelerde uygulanan 'Portföysüz (belgesiz) Bakan' görevine getirilmiştir.

PSG sahibi kimdir, PSG kimin?
Lionel Messi, Paris Saint- Germain'e imzayı attı. 34 yaşındaki futbolcu, Fransız ekibiyle 2+1 yıllık anlaşmaya vardı. Messi'nin yeni kulübünde 35 milyon euro net ücret kazanacak. Barcelona'dan arkadaşı Neymar'ın 10 numarayı giymesinden dolayı bu formayı kabul etmeyen Messi, gençlik yıllarında terlettiği 30 numarayı kullanacak.

 


 

Yorumlar