Prigojin'den, Şoygu'ya Bahmut mektubu

Prigojin, Rusya Savunma Bakanı Şoygu’dan, "Wagner’in, Rusya Silahlı Kuvvetlerinin ana güçleriyle bağlantısının kesilmesinin önlenmesi için tüm gerekli tedbirleri almasını" istedi

Google Haberlere Abone ol
Prigojin'den, Şoygu'ya Bahmut mektubu

Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Ukrayna'nın Bahmut şehri yakınında olası büyük bir saldırıya karşı Wagner savaşçıları ve Rus ordusu arasında bağlantının kesilmemesi için Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’dan yardım istedi.

"Kremlin’in aşçısı" olarak da anılan Prigojin, kendisine ait "Konkord" adlı şirketin sosyal medya hesabı üzerinden Bakan Şoygu’ya yazdığı mektubu paylaştı.

Mektupta Wagner’in Bahmut’taki yerleşim bölgelerinin yüzde 70'ini kontrol altında tuttuğunu belirten Prigojin, “Wagner birlikleri Bahmut’un tamamen kurtarılması için taarruza devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Prigojin mektubunda Ukrayna ordusunun bu ay sonunda ya da nisan başında büyük bir taarruza geçmeyi ve bununla Wagner’in Rus ordusunun ana güçleriyle bağlantısını kesmeyi hedeflediğini iddia etti.

Böyle bir durumun "özel askeri operasyonlar için olumsuz sonuçlar doğuracağını" belirten Prigojin, Bakan Şoygu'dan, "Wagner’in Rusya Silahlı Kuvvetlerinin ana güçleriyle bağlantısının kesilmesinin önlenmesi için tüm gerekli tedbirleri almasını" istedi.

WAGNER, "RUS ORDUSUNUN KENDİLERİNE MÜHİMMAT VERMEDİĞİNİ" ÖNE SÜRMÜŞTÜ

Geçen ay, Rus güvenlik şirketi Wagner mensubu paralı savaşçılar, çektikleri bir video ile "kendilerine artık mühimmat temin edilmediğini" ileri sürerek, Rusya Savunma Bakanlığından destek istemişti.

Prigojin de videodaki çağrıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, paralı savaşçıların, Rusya Savunma Bakanlığını karalayıcı bir ifade kullanmadıklarını vurgulamış ve yalnızca mühimmat taleplerini dile getirdiklerini belirtmişti.

Daha sonra Rusya'da mühimmatın yeterli sayıda üretildiğini ancak temini ile ilgili sorunların çözülmediğini dile getiren Prigojin, "Bu sorunu tüm irtibatlarıma rağmen çözemiyorum. Her şey yerinde duruyor. Bu konuda herhangi bir karar alınmıyor." demişti.

Rusya Savunma Bakanlığı da bu açıklamadan sonra "mühimmat teminiyle ilgili sorunların yaşandığı" yönündeki açıklamaların gerçeğe dayalı olmadığını belirterek, taarruz birliklerinin tüm taleplerinin en kısa sürede yerine getirildiğini bildirmişti.

Prigojin, 6 Mart’ta Wagner temsilcisinin Rus ordusu karargahına girişinin yasaklandığını bildirmişti.

"WAGNER İLE RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞININ ARASI AÇILDI" İDDİASI

İngiltere Savunma Bakanlığından 11 Şubat’ta yapılan yazılı açıklamada, Wagner ile Rusya Savunma Bakanlığı arasındaki rekabetin son dönemde arttığı ve Wagner'in artık "Rus hapishanelerindeki mahkumları Ukrayna cephesinde kullanamadığı" ifade edilmişti.

Batılı ülkelerdeki çeşitli basın kuruluşlarındaki bazı haberlerde de Rusya Savunma Bakanlığının, Wagner ve Prigojin’in isimlerinin haberlerde kullanılmamasına yönelik Rus medya kuruluşlarına uyarıda bulunduğu öne sürülmüştü.

 

Yorumlar