Poşet fiyatlarında değişiklik yapmama kararı

Vatandaşın market alışverişlerinde kullandığı poşetlere ödenecek para 25 kuruş kalmaya devam edecek. Poşet fiyatlarıyla ilgili son açıklama Bakan Kurum'dan geldi. Kurum, "Vatandaşın ödeyeceği miktar 25 kuruş ile sabit tutuldu" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Poşet fiyatlarında değişiklik yapmama kararı

Plastik poşette marketlerin ödeyeceği geri kazanım katılım payı 38,5 olarak belirlenirken, vatandaşın ödeyeceği 25 kuruşluk ücrette ise bir değişiklik olmadı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, her yıl yeniden değerlendirme oranına göre belirlenen geri kazanım katılım payında bu yıl Cumhurbaşkanı kararıyla indirime gidildi.

Yüzde 122,93 oranında yapılması planlanan artışta indirim yetkisi kullanılarak 55 kuruş olması gereken plastik poşet geri kazanım katılım payı 38,5 olarak belirlendi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, plastik poşette geri kazanım katılım payı 38,5 kuruş oldu.

Buna göre, marketin piyasaya süreceği her poşet karşılığında devlete ödeyeceği tutar 38,5 kuruş olacak.

Vatandaşın poşete ödeyeceği 25 kuruşluk ücrette ise bir değişiklik olmayacak.

BAKAN KURUM'DAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili bir açıklama da Bakan Murat Kurum'dan geldi.

Bakan Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Plastik poşet fiyatı değişmedi. Vatandaşlarımız için plastik poşet yine 25 kuruş. Marketlerin devletimize ödeyeceği ve çevre projelerimizde kullandığımız plastik poşet geri kazanım katılım payı 38,5 kuruş olarak belirlendi. Yani ne dediysek o." ifadelerine yer verdi.

Yorumlar