POMEM 25. Dönem başvuruları merakla bekleniyor

POMEM 24. Dönem başvurularının sona ermesinden sonra polis adaylarının gözü kulağı 25. Dönem POMEM alımlarına çevrildi. Birçok polis adayı, 25. Dönem POMEM başvuruları ne zaman başlıyor, sorusunun cevabını merak ediyor?

Google Haberlere Abone ol

İçişleri Bakanlığı'nın polis ihtiyacını karşılamak üzere her yıl yapılan polislik alımları polis olmak isteyenler tarafından merakla yakından takip ediliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğünün polis ihtiyacının karşılanması için Polis Akademisine bağlı aylar süren eğitimin verildiği POMEM'lerde, her yıl lisans ve önlisans mezunu yüzlerce genç, polis olabilmek için ter döküyor.

25. Dönem POMEM başvurularının 24. Dönem POMEM polis alımı ve 2 bin 500 PMYO polis alım sürecinin bitmesinin ardından başlayacağı tahmin ediliyor.

25. Dönem POMEM polis alımları hakkında resmi bir açıklama yapıldığı takdirde haberimizden okuyabilirsiniz.

POMEM BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

POMEM 25. dönem alımları için başvuru tarihi belli olmadığı gibi başvuru koşulları da henüz netleşmedi. Ancak geçmiş alımlarında adaylarda aranan şartlardan bazıları şunlardı;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Ön lisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir, (Yabancı Ülkeden alınan ön lisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak, (Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.)

Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

Adaylarda, 30 yaşından gün almamak, lisans mezunları için KPSS'lerin birinden P3 puan türünde en az (60,00) ve üzeri puan almak.

ÖN LİSANS MEZUNLARI DA GİREBİLİYOR

Ön lisans mezunlarının merakla bekledikleri haber kanun hükmünde kararnameyle geldi. Polis alımlarında kendilerine yer verilmesi için yıllardır mücadele eden ön lisans mezunlarına nihayet kadro tahsis edildi. OHAL kapsamında yayımlanan yeni KHK ile toplam kontenjanın yüzde 20'sini aşmamak kaydıyla Bakanlıkça belirlenecek sayıda önlisans mezunu, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine alınabilecek.

Kaynak: Son Haberler

Yorumlar