CHP'den "erken seçim" açıklaması

CHP Sözcüsü Öztrak, İstanbul seçimlerinden sonra muhalefetten bazı isimlerin dillendirdiği erken seçim konusunda, "Ülke seçimlerden yoruldu" şeklinde cevap verdi.

CHP'den "erken seçim" açıklaması
24 Haziran 2019 Pazartesi 18:59

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdi.

Bu seçimin vatandaşların iradesi, isteği dışında mecbur bırakıldığı bir seçim olduğunu vurgulayan Öztrak, şöyle devam etti:

“31 Mart'ta 13 bin 700 oy farkını beğenmeyenler, hak yemenin, milletin aklıyla alay etmenin, boş tencereyi görmemenin bedelini 800 bin oy farkını yaşayarak ödediler. İstanbullular 31 Mart'ta seçtikleri ama mazbatası hukuk katledilerek elinden alınan Sayın Ekrem İmamoğlu'na hak ettiği mazbatasını yüzde 54 oyla, sandıkta bir kez daha verdi. Böyle bir oy daha önce hiçbir İstanbul büyükşehir seçiminde alınmamıştı.”

‘ÜLKE SEÇİMLERDEN YORULDU’

24 Haziran 2018'de yapılan seçimlerin de birinci yıl dönümü olduğunu belirten Öztrak, verilen sözlere rağmen bir yılda ekonominin geldiği noktanın ortada olduğunu söyledi.

Öztrak, “İstanbul seçimi artık geride kaldığına göre, memleket yönetimini aile şirketi yönetimiyle karıştıranlara, ekonomiyi ve taahhütlerini anımsatma zamanı gelmiştir” dedi.

Türkiye'nin “tek kişi parti devleti” temellerinin atıldığı 2014'ten bu yana seçimlerden başını alamadığını savunan Öztrak, ülkenin son 5 yıllık süreçte ortalama her 8 ayda bir sandık başına gittiğini ifade etti.

Milletin artık bu seçimlerden ve yaşanan belirsizlikten yorulduğunu ifade eden Öztrak, yönetenlerin çok önemli bu süreci gerekli önlemler almak yerine seçim tartışmalarıyla heba ettiğini söyledi.

‘KRİZE KARŞI GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMADI’

2013'ün Mayıs ayında ABD Merkez Bankası'nın artık eskisi gibi dolar basmayacağını açıkladığını hatırlatan Öztrak, böylece uluslararası tekellerin daha seçici davranacağı bir dönemin başladığını bildirdi.

Bu durumda Türkiye gibi ülkelerin alması gereken önlemlerin hızla arttığına dikkati çeken Öztrak, “Neydi bunlar? Ekonominin sıcak paraya olan bağımlılığını azaltmak. Ekonomideki aktörlerin özellikle döviz borçlarını artırmayacak makro ihtiyati tedbirleri almak, hala imkan varken rezervleri güçlendirmek. Kısacası, yaklaşan fırtınalar için çapaları kuvvetlendirmek gerekiyordu, biz sürekli uyardık ama hiçbirisi yapılmadı” açıklamasında bulundu.

CHP olarak 2018'in Ağustos ayında hükümete 13 maddelik yol haritası sunduklarını hatırlatan Öztrak, bunlara da kulak verilmediğini, köklü çözümler yerine günübirlik tedbirler alındığını ifade etti:

“Dengelendik, dengeleniyoruz dediler, krizin bu defa da teğet geçeceğini zannetiler ama yanıldılar. Bu yanılgıların faturasını hep beraber ödüyoruz.”

24 Haziran 2018 seçimlerinin ardından Türk lirasının dolar karşısında yüzde 18 değer yitirdiğini belirten Öztrak, seçime giderken yüzde 18 olan politika faizinin ise yüzde 24'e yükseldiğini söyledi.

‘ARTIK EKONOMİYE DÖNME ZAMANI’

Seçime giderken Türkiye'nin 32 milyar dolar olan net döviz rezervinin, 26 milyar dolara gerilediğini aktaran Öztrak, şöyle konuştu:

“Artık seçim bitti ve yapay gündemleri bırakıp ülkemizin gerçek gündemi olan ekonomiye dönme zamanı geldi. İşsizlik ve hayat pahalılığı arasında inim inim inleyen, mutfaktaki boş tencereyi nasıl dolduracağını düşünen milletimize dürbünün tersi ile bakan saray yönetimi artık silkelenip kendine gelmeli. Millet vatandaşlık görevini yaptı, şimdi görevini yapma sırası önce iktidarda, sonra da tüm siyaset kurumlarında. Dış güçler, finansal saldırılar, dolar kurşunu gibi artık vatandaşlar nezdinde hiçbir inandırıcılığı kalmayan laflarla kaybedecek vaktimiz yok.”

‘EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY TOPLANMALI’

Ekonominin aktörlerini bir araya getiren ve 5 Şubat 2009'dan bu yana toplanmayan Ekonomik ve Sosyal Konsey'in bir an önce toplanması gerektiğini vurgulayan Öztrak, ayrıca hala açıklanmayan 5 yıllık kalkınma planının da derhal parlamentoya gelmesi ve süratle yasalaşması gerektiğini bildirdi.

Alınacak önlemlerin ayakları yere basan, ithalat yerine üretimi, borç yerine kazancı önceleyen bütüncül bir program olması gerektiğini söyleyen Faik Öztrak, “Türkiye'nin önümüzdeki 4 yıllık süreci demokrasimizin ve ekonomimizin onarımına odaklanarak geçirme şansı önümüzde durmaktadır. Vatandaşlarımızın sandıkta verdiği mesaj çerçevesinde demokrasi ve hukuk devleti güçlendirilmelidir. Saray, millet iradesine saygı göstermeli, kaybettiği belediyeler üzerinde vesayet mekanizmaları ve baskı oluşturmamalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

ERKEN SEÇİM YANITI: SEÇİMDEN YORULDUK, HERKES İŞİNE ODAKLANMALI

Açıklamalarının ardından soruları yanıtlayan Öztrak, CHP'nin bir erken seçim beklentisinin olup olmadığı yönündeki soru üzerine, “Biz baştan beri açıklıyoruz. Türkiye gerçekten seçimlerden yorulmuştur. Milletimize verilen sözler vardır. Erken seçimi düşünmek yerine bu sözlerin yerine getirilmesine öncelik verilmelidir. Seçimsiz 4 yıl önemli bir fırsattır, bu fırsat heba edilmemelidir. Herkes kendi işine odaklanmalıdır” yanıtını verdi.

İstanbul seçiminde CHP'nin oy artışını nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruya ise Öztrak, “İstanbul genelindeki artış aslında İstanbulluların kendi sesini duymayan, bu benim sözüm dediği sözünü tanımayan, milletin iradesini masa başında gasbeden, milletin verdiği mazbataya masa başında el koyan ve 31 Mart seçimlerinden sonra yaşanan sürece çok sert bir cevaptır” yanıtını verdi. 


Etiketler; #chp

İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ihsan - 1 ay önce
erken seçim isteyen vatan hainidir.