Polis promosyon son dakika: Polise müjdeli haber geliyor

Polise promosyon konusunda haksızlık yapılıyor, belediye işçileri bile daha fazla alıyorken polislere onlardan kat kat düşük promosyon ücretlerinin verilmesi üstelik de bunun taksitler halinde ödenmesi haksızlık olarak görülüyor. İçişleri Bakanlığının bu konuda adım atması bekleniyor.

Google Haberlere Abone ol
Belediyeler bile polisten iyi promosyon alıyor

Polis promosyon son dakika: Polise müjdeli haber geliyor, bankalar promosyon vermek için birbileriyle yarışırken, bazı belediyeler sadece 3 yıl için 40 bin lira peşin promosyon ödemesi alırken İçişleri Bakanlığı ve polis teşkilatının şu anda 3 yıllık 10 bin liraya bile varmayan bir promosyon alıyor olması şaşkınlıkla karşılanıyor. Emeklilerin, belediye işçilerinin bile polisten fazla promosyon almasına bir anlam verilemiyor. Üstelik polis maaşları birçok meslek kuruluşunun maaşından daha fazla.

Bankaların maaşlar üzerinden elde ettiği rantı çalışanlara paylaşmamasının en büyük sorumlusu kurumların veya kuruluşların yöneticileri olarak bilinir. Bu nedenle polisin şu anda yüksek oranda promosyon alamamasının tek sorumlusu İçişleri Bakanlığı olarak görülüyor. Umarız bakanlık personelini bu konuda müzdarip etmez.

Polis maaş promosyonu son durum gündemdeki yerini koruyor. En yüksek emekli promosyon ödemeleri 10 bin TL'ye yaklaşırken gözler Polis maaş promosyonu rakamlarına çevrildi. Vakıfbank'ın 18 bin TL'lik teklifi reddedilirken Emniyet-Sen Genel Başkanı Sezer, promosyonların en az 50 bin lira olması gerektirdiğini söyledi. Son günlerde "Emniyet promosyonu ne kadar oldu, polislere promosyon ne zaman verilecek?" araştırmaları hız kazanırken Emniyet Genel Müdürlüğü'nden konuya ilişkin son dakika açıklaması geldi. Promosyon ödemelerinin yüzde 188 artırılacağı bildirilirken her 6 ayda bir memur maaş zammı oranında artış yapılacağı açıklandı. 

Emniyet Genel Müdürlüğü polis maaş promosyonuna ilişkin açıklamada bulundu. EGM açıklamasında;

"Polisimizin maaş promosyon protokolü, 18.03.2022 tarihinde Vakıfbank ile imzalanmış ve 104 TL'den 300 TL'ye çıkarak yüzde 188 artış sağlanmıştır.

6 AYDA BİR MEMUR ZAMMU ORANINDA ARTACAK!

Protokolde ısrarla anlamamazlıktan gelinen bir nokta da promosyon ödemesinde her 6 ayda bir memur maaş zammı oranında artış yapılacak oluşudur. Yani 300 TL sabit bir rakam değildir. Bu, Türk Polis Teşkilatı’nın tarihindeki en yüksek promosyon ödemesidir. Promosyon ödemelerindeki memur maaş zammı oranındaki artış, 2023 yılının Ocak ayından itibaren geçerli olacaktır.

GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR!

Tüm bunlara rağmen 2022 yılında memur maaşlarında ortaya çıkan yeni durum üzerine, Vakıfbank ile yeniden görüşmeler gerçekleştirilmiş ve maaş promosyonu ile ilgili bir değerlendirme sürecine girilmiştir. Bu görüşmeler halen devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

"EKONOMİK GERÇEKLERE UYGUN BİR ANLAŞMA İSTİYORUZ"

Emniyet-Sen Genel Başkanı Sezer "En az 50 bin lira promosyon ödenmeli ve paranın tamamı peşin olarak ödenmeli" açıklamasında bulundu. Kampanyayı yürüten Emniyet-Sen Genel Başkanı ve Polisin Sesi Platformu Sözcüsü Faruk Sezer'in emniyet promosyonu hakkındaki açıklaması şu şekilde;

“Biz yeni bir anlaşma istiyoruz. Ancak kulağımıza ciddiyete bile alamayacağımız kadar komik rakamların gelmesi, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hala talebimizi anlamamış olduğunu gösteriyor. Açık bir şekilde belirtmemiz gerekirse bizler ekonomik gerçeklere uygun bir anlaşma istiyoruz…

Talebimiz açık ve nettir;

1- Bütün il ve ilçelerin sözleşmeleri revize edilerek yenilenmeli,

2- Sözleşme süresi 3 yıl olmalı,

3- En az 50.000 lira promosyon ödenmeli,

4- Paranın tamamı peşin olarak ödenmeli.

EMNİYET PROMOSYONU NE KADAR OLDU?

Vakıfbank'ın emniyet promosyonu için önerdiği 18 bin TL'lik promosyonu kabul edilmedi. Ardından Vakıfbank polis maaş promosyonu miktarını 30 bin TL'ye yükseltti. Fakat emniyet 3 aylık maaş promosyonu için tavrını net bir şekilde ortaya koydu, istenen rakam 50 bin lira.

Vakıfbank'ın emniyet maaş promosyonu için önerdiği ilk rakam -> 18 bin TL

Vakıfbank'ın polis maaş promosyonu için önerdiği ikinci rakam -> 30 bin TL

Polislerin, talep ettikleri maaş promosyonu ise -> 50 bin TL

POLİSLERE PROMOSYON NE ZAMAN VERİLECEK?

EMNİYET SEN ve Polisin Sesi Platformu liderliğinde talep edilen 50 bin TL'lik maaş promosyonu için net istenen son rakam 50 bin TL. Vakıfbank ise 30 bin lirada ısrarcı. Konuya ilişkin olarak müzakereler sürerken polislere promosyon ödemelerinin anlaşmanın ardından yatırılması bekleniyor.

BEKLENEN MÜJDELİ HABER GELDİ

Polise verilecek promosyon miktarında önemli bir iyileştirme yapıldığı ve bugün açıklanacağı belirtiliyor. Açıklamanın bugün yapılması bekleniyor.

TGRT Genel Yayın Yönetmeni Ercan Seki'nin verdiği bilgiye göre polise 3 yıl için 27 bin lira promosyon verilmesi kararlaştırıldı. Daha öncekine göre kat kat yüksek olon promosyon miktarı diğer meslek gruplarına verilen miktarlardan yine de az. Çünkü bazı belediyeler 3 yıl için 40 bin liralık promosyon almıştı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Vakıfbank ile yapılan yeni banka maaş promosyonuna ilişkin protokole göre, tüm personele tek seferde, peşin ve eşit olarak hiçbir kesinti yapılmaksızın 27 bin lira ödenmesinin karara bağlandığını bildirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Vakıfbank ile 18 Mart'ta 5 yıllık süre için maaş promosyon protokolü imzalandığı ve bahse konu protokol ile tüm personeli kapsayacak şekilde, aylık ödemelerin 300 lira olması ve enflasyon karşısında değer kaybetmemesi için her altı ayda bir memur maaş zammı oranında arttırılması şartının getirildiği hatırlatıldı.

2022'de memur maaşlarında ortaya çıkan yeni durum üzerine, Vakıfbank ile yaklaşık 3 ay süren yeniden görüşmelerin gerçekleştirildiği ve maaş promosyonu ile ilgili bir değerlendirme sürecine girildiği ifade edildi.

Yapılan görüşmeler neticesinde protokolün revize edildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Yeni promosyon protokolünün süresi 3 yıl olarak belirlenmiş ve tek seferde, peşin ve eşit olarak hiçbir kesinti yapılmaksızın her personele 27 bin lira ödenmesi karara bağlanmıştır. Yeni protokol 1 Kasım'da yürürlüğe girecektir. Ayrıca Vakıfbank ile önceden yapılan ve süresi henüz tamamlanmamış olan promosyon protokolleri de iptal edilerek yeni protokole dahil edilecektir. Vakıfbank dışındaki bankalarla devam eden protokoller ise sözleşmelerin bitiş tarihinde söz konusu yeni protokole dahil olacaktır. Vakıfbank Yönetim Kuruluna, Vakıfbank Genel Müdürüne ve protokol görüşmelerini gerçekleştiren heyetlere, Türk Polis Teşkilatı adına çok teşekkür ediyoruz."

Yorumlar