PKK'nın seçimle meşruiyet arayışına erteleme

Terör örgütü PKK'nın Suriye topraklarında bağımsız bir yapı oluşturup seçimlerle uluslararası meşruiyet kazandırma girişimleri engellendi.

Google Haberlere Abone ol
PKK'nın seçimle meşruiyet arayışına erteleme

PKK’nın Suriye kanadı PYD/YPG, Suriye’nin kuzeyinde 11 Haziran’da yapmayı planladığı yerel seçimleri Ağustos 2024’e erteledi. Türkiye, ilk olarak 30 Mayıs’ta yapılması planlanan, ardından 11 Haziran'a ertelenen yerel seçim kararına sert tepki göstermişti.

MSB'DEN SERT TEPKİ

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye'deki sözde seçimin ertelenmesine ilişkin yaptığı açıklamada, "Tamamen iptal edilmelidir" ifadelerini kullandı. PKK/YPG, Türkiye'nin bölgede bir terör devleti kurulmasına izin verilmeyeceği uyarılarının ardından sözde seçimi ertelemek zorunda kaldı.

Örgütün sözde sivil yönetiminin Facebook hesabından yapılan paylaşımda, işgal altındaki bölgede daha önce 11 Haziran'da yapılacağı ilan edilen sözde yerel seçimin, 18 Ağustos'a ertelendiği duyuruldu. PKK/YPG, Rakka, Deyrizor, Halep ve Haseke dahil olmak üzere toplam 4 ilde, ayrıca El-Cezire (Haseke ve Kamışlı), Deyrizor, Rakka, El-Furat (Aynularap), Münbiç ve Afrin-El-Şehba ile Tabka bölgelerini kapsayacak sözde seçimle kendine meşruiyet kazandırma çabasında.

YEREL TEPKİLER

Terör örgütünün arayışları, Suriye'de silah zoruyla bastırdığı Kürt siyasi grupları başta olmak üzere Suriye içerisinden de tepki gördü. ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de yapılacak herhangi bir seçimin ancak belirli şartlar sağlandıktan sonra sağlıklı bir şekilde yapılabileceğine işaret ederek, ülkede serbest, adil ve şeffaf seçim şartlarının oluşturulması gerektiğini vurguladı.

ABD'NİN TUTUMU

Terör örgütünün çabalarıyla ilgili olarak Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk ile ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) unsurlarının tutumu kamuoyunda sorgulanmaya devam ediyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mayıs'ta Efes-2024 Tatbikatı'nda konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bölücü terör örgütünün Suriye uzantısı, bir 'teröristan' kurma hedefiyle bölge halkı üzerindeki baskısını, tehditlerini ve gayretlerini yoğunlaştırdı. Örgüte boyun eğmeyen ve haraç vermeyen insanların öz topraklarından sürülmesinden, çocuk asker kullanımına kadar her yola başvuruyorlar. Meselenin DEAŞ ile mücadele olmadığı, doğrudan ülkemizi ve bölgemizi hedef alan sinsi bir planın adım adım uygulandığı anlaşılıyor. Terör örgütünün halk oylaması bahanesiyle ülkemizin ve Suriye'nin toprak bütünlüğüne yönelik mütecaviz eylemlerini yakından takip ediyoruz. Daha önce de bu konudaki politikamızı çok net ortaya koyduk. Türkiye, güney sınırlarının hemen ötesinde Suriye'nin ve Irak'ın kuzeyinde bölücü örgütün bir 'teröristan' kurmasına asla izin vermeyecektir. Oldubittiler karşısında daha evvel yapılması gerekiyorsa, ne yapılması gerekiyorsa onu yaptık, aynı durumla karşılaşmamız halinde harekete geçmekten yine çekinmeyiz."

DİPLOMATİK ÇABALAR

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Suriye'nin kuzeydoğusundaki sözde sivil yönetimin, Aralık 2023'te kabul ettiği "Toplumsal Sözleşme" temelinde sözde seçim hazırlığına başlamasının ardından, bu adımın engellenmesine yönelik, başta ABD olmak üzere ilgili aktörler ve uluslararası kuruluşlar nezdinde yoğun diplomasi trafiği başlatıldı.

Diplomatik temasların ilk gününden itibaren bu sözde seçimin gayrimeşru nitelik taşıdığı vurgulanırken, meşruiyet kazandırabilecek herhangi bir adımın atılmaması ve terör örgütünün uluslararası gözlemci talebinin yerine getirilmemesi istendi. Temaslarda, sözde seçime izin verilmesinin, Suriye sahasında şiddet ve istikrarsızlığı artıracağı uyarısında bulunularak, sözde seçimle yetinmeyecek terör örgütünün ayrılıkçı gündemini ilerletecek adımlar atacağına işaret edildi.

Görüşmelerde, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda hem Suriye'nin toprak bütünlüğünü hedef alan hem de Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehlikeye atan bir girişime izin vermeyeceği vurgulandı. Türkiye'nin diplomatik temaslarında sözde seçimin istikrarı zedeleyici, meşruiyetten yoksun ve Suriye'deki toplumsal uzlaşı ve siyasi çözüm perspektifine zarar verici niteliği, sahadaki diğer belirleyici aktörler dahil temasta bulunulan ülkeler tarafından da kabul edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, 30 Mayıs'ta düzenlenen basın toplantısında, Suriye'de yapılacak her seçimin 2254 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararı'nda belirtildiği üzere adil, özgür, şeffaf ve kapsayıcı olması gerektiğini, Suriye'nin kuzeydoğusundaki mevcut durumun bu şekilde düzenlenmesine müsait olmadığını belirtti. Diplomatlar, sözde seçimin meşruiyeti olmayan tek taraflı girişimlerin hayata geçirilmemesi yönündeki çabaların süreceğini ve ilgili tüm aktörlere bu yönde mesaj verilmeye devam edileceğini ifade etti.

Yorumlar