Pınar Fidan kimdir nerelidir Aleviler hakkında ne dedi?

Pınar Fidan Alevilere hakaret etmekle suçlanan stand-upçıdır. Peki, Aleviler hakkında ne dedi? İşte detayları:

Google Haberlere Abone ol

Pınar Fidan Alevilere yönelik ifadeleri nedeniyle yargılanıyor. Peki, Pınar Fidan kimdir, nerelidir, kaç yaşında ve neden yargılanıyor? Aleviler hakkında ne dedi?

Kadıköy’deki stand-up programında Alevilerle ilgili sözleri tepki toplayan Pınar Fidan ve Özgür Tosun hakkında 1’er yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

Sözcü'den Sevgim Begüm Yavuz'un haberine göre stand-up programında Aleviler ile ilgili sözleri sosyal medyada tepki toplayan Pınar Fidan ve gösterideki diyalogda yer alan Özgür Tosun hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Pınar Fidan'ın 19 Mart 2020'de Kadıköy'deki Tuz Biberi isimli stand-up gösterisinde Alevilere yönelik aşağılama içerikli sözler sarf edildiğine yönelik ihbar üzerine soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Pınar Fidan'ın ifadesine de yer verilen iddianamede, Fidan'ın herhangi bir propaganda ve kışkırtma amacıyla eylemde bulunmadığını söylediği kaydedildi. Fidan'ın yanlış anlaşılmadan dolayı özür dilediği ve suç işleme kastının bulunmadığını belirttiği anlatıldı.

İddianamede Özgür Tosun'un ise, videonun bir dakikalık kısmının iki kişinin karşılıklı olarak yaptığı şaka amaçlı diyalog olduğunu söylediği belirtildi. Videonun tamamının kendi beyanından oluşmadığını ve mizah amaçlı söylenmiş ironi, şaka, kinaye, taklit içerdiğini, suçlamaları kabul etmediğini söylediği kaydedildi.

İddianameyi hazırlayan Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Furkan Okudan, Pınar Fidan ve Özgür Tosun'un “halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçundan 6'şar aydan 1'er yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi.

PINAR FİDAN'IN ALEVİLERE HAKARET ETTİĞİ İLERİ SÜRÜLEN SÖZLERİ ŞÖYLE:

Yorumlar