Pazartesi bankalar açık mı kapalı mı?

Pazartesi bankalar açık mı veya bankalar tam kapanma döneminde açık mı kapalı mı; bankalarda işleri olan vatandaşlar tarafından merakla soruluyor. Bizler de sizin için araştırdık ve sonucunu yazımızda sizler için derledik.

Google Haberlere Abone ol

Pazartesi bankalar açık mı kapalı mı sorusu tam kapanma sürecinde bankalarda işleri olan vatandaşların merakla cevabını aradıkları soru oldu. Peki, pazartesi bankalar açık mı yoksa kapalı mı? İşte bankalar açık mı sorusunun cevabı:

Türkiye'nin koronavirüs ile mücadelesi kapsamında alınan en son karar "tam kapanma" oldu. Ancak ekonomik çarkların dönmesi ve ülke ekonomisinin tamamen batmaması için bazı istisnalar getirildi. Buna göre; ülkenin olmazsa olmazlarından olan sağlık ve güvenlik alanlarında kısıtlama yapılmadı. 

Ülkenin ekonomisini ayakta tutan üretim, lojistik ve finansal kuruluşlar da yine muafiyet kapsamına alındı. Peki, bankaların durumu nedir, tam kapanmada bankalar çalışıyor mu yoksa kapalı mı? 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haftanın başında yani pazartesi günü düzenlenen kabine toplantısında sonra yaptığı açıklamada, aldıkları karar kapsamında ülke genelinde 17 günlük tam kapanmaya gideceklerini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan yeni tedbirlere ilişkin, şunları aktardı: "29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir. Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek. Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir. Anaokulu, kreş, 8'inci ve 12'nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecektir. Sürecin hedeflediğimiz sonuçları verebilmesi için kurallar en sıkı şekilde uygulanacak, tedbirlerin istismarına izin verilmeyecektir."

Bankaların son durumu için İçişleri Bakanlığı’nın yayınlayacağı genelge takip ediliyor. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi yayınlandı. Genelgeye göre; Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezleri ile çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla),10.00-16.00 saatleri arasında sayıları Banka yönetimlerince belirlenecek şekilde sınırlı sayıda şube ve personel ile hizmet verecek olan banka şubeleri ile çalışanları kısıtlamadan muaf olacak.

Ayrıca; Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, PTT vb.), buralarda çalışanlar ile ibadethanelerdeki din görevlileri, Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri, Göç İdaresi, Kızılay, AFAD ve afet kapsamındaki faaliyetlerde görevli olanlar ve gönüllü olarak görev verilenler, cemevlerinin dede ve görevlileri muaf olacak.

 

Yorumlar