Pakistan 490 kilometrelik yerli füzesini test etti

Pakistan ordusu, yerli üretim kısa mesafe güdümlü füzesi "Babür"ü başarıyla test etti.

Google Haberlere Abone ol

Ordudan yapılan açıklamada, füzenin 490 kilometre mesafeye kadar kara ve deniz hedeflerinin yüksek isabetle vurduğu belirtildi. Füzenin ateşlenmesinde de yerli üretim Çok Namlulu Füze Fırlatma Aracı'nın kullanıldığı ifade edildi.

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Başbakan İmran Han ve ordu komutanları, füzenin üretiminde emeği geçen bilim insanları ve mühendislere teşekkür etti.

Pakistan'ın füze programı, rutin olarak füze denemeleri yapan komşu Hindistan'dan gelebilecek tehditlere karşı koymayı hedefliyor.

Nükleer silahlara sahip iki ülke, 1947'de İngiliz sömürge yönetiminden bağımsızlıklarını kazanmalarından bu yana Keşmir bölgesindeki egemenlik ihtilafı nedeniyle 3 defa savaşa girdi. Halen ateşkes sınırı konumundaki Fiili Kontrol Hattı'nda (LOC) yaşanan çatışmalar nedeniyle iki ülke zaman zaman savaşın eşiğine gelebiliyor.

Yorumlar

uzaya gidecekmiş birileri aya gideceğiz diyen biri aynı iran pakistan gibi bir deneme falan yapması gerekiyor.elon musk ihale vererek bu milleti kat kat faizle soydurarak aya falan gidilmez.akp ve akp kafasındaki iktidarlardan kurtulmadıkça bir arpa boyu yol alamayız.yol yaptı hastane köprü stad yaptı ee her sene şuan ki parayla 200 milyar faiz ödeme yapılıyor.merkez bankası -50 milyar yapmış ama nasıl yapmış.