Özel okul fiyatlarına zam mı geldi, özel okul fiyatları zammı 2022 ne kadar?

Özel okul fiyatlarına zam mı geldi, özel okul fiyatları 2022 ne kadar? Sosyal medyada yapılan paylaşım doğru mu? MEB 2022'de özel okullara yapılacak zammın oranını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

Özel okul fiyatlarına zam mı geldi, özel okul fiyatları 2022 ne kadar? Sosyal medyada yapılan paylaşım doğru mu?

Özel okul fiyatlarına zam geldiği yönündeki iddialar sosyal medyada infiale neden oldu. 

Özel okullarla alakalı sivil bir dernek, hiçbir yetkisi olmadığı halde sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla tepkilere neden olunca geri adım attı. 

Sosyal medyada yaptığı paylaşımda özel okul ücretlerine gelen azami fiyat artışını yüzde 62,98 olarak duyuran Türkiye Özel Okullar Derneği, geri adım atarak bu paylaşımını kaldırdı.

Yeni bir açıklama da yayınlayan kurum, "Velilerimizce artış oranının bu şekilde olacakmış gibi anlaşılması sebebiyle ilgili açıklama kaldırılmıştır. Özel okul ücretleri, TÜİK tarafından ilan edilen oranlar dikkate alınarak MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğine uygun olarak düzenlenecektir." ifadelerini kullandı.

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK), bugün sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla 2022-2023 eğitim öğretim döneminde özel okul ücretlerine gelen azami fiyat artışını yüzde 62,98 olarak duyurmuştu.

Daha sonra söz konusu paylaşımı kaldırarak geri adım atan TÖZOK, ücretlerin TÜİK tarafından ilan edilen oranlar dikkate alınarak MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğine uygun olarak düzenleneceğini açıkladı.

İlk yapılan paylaşımda TÖZOK, "MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nin ilgili maddeleri ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçmiş yıllardaki uygulamaları değerlendirildiğinde 2022-2023 öğretim yılı okul ücretleri için azami artış oranının % 62,98 olduğu görülmektedir. Kurumlarımız velilerini ve çalışanlarını göz önüne alarak azami dikkatle bütçe yapacak ve kendi artış oranlarını yayınlayacaklardır." ifadelerine yer vermişti.

Daha sonra bu paylaşımı silerek yeni bir açıklama yayınlayan TÖZOK, "Bugün kamuoyuyla paylaşılan metin, yönetmeliğe atıf yapılarak belirtilmiş bir açıklamaydı. Velilerimizce artış oranının bu şekilde olacakmış gibi anlaşılması nedeniyle ilgili açıklama kaldırılmıştır. Özel okul ücretleri, TÜİK tarafından ilan edilen oranlar dikkate alınarak MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğine uygun olarak düzenlenecektir." dedi.

İşte o iki açıklama: 

Özel okul fiyatları zamlandı mı?
Özel okul fiyatları zamlandı mı?

 

Özel okul fiyatları zamlandı mı?

 

MEB ÖZEL OKUL ZAM ORANLARINI BELİRLEDİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel okullardaki yapılan zam oranına ilişkin yeni bir karar aldı.

Buna göre 2022 yılında özel okullarda yapılacak zam oranı yüzde 36.73'ü geçemeyecek.

Konuyla ilgili son gelişmeleri CNN Türk muhabir Ahmet Türkeş aktardı.

Özel okulların 2022-2023 eğitim-öğretim yılı erken kayıt dönemi fahiş artışlarla başlamıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı özel okullarda yapılacak zam oranına ilişkin yeni bir karar aldı.

Buna göre; 2022 yılında özel okullarda yapılacak zam oranı yüzde 36.73'ü geçemeyecek.

Türkeş şu ifadeleri kullandı:

"2022 yılının başlamasıyla birlikte özel okulların ücret tarifesinde değişikliğe gidiliyor. Bazı okullar yüzde 100'e varan oranda zammı uygulamaya koymuştu. 14.617 özel okul bulunuyor Türkiye'de.

Zam uygulama sürecine Milli Eğitim Bakanı Özer dur dedi. Bakan Özer özel okullara ilişkin zam tartışmasına noktayı koydu. Özel okullara uygulanacak zam 1 milyondan fazla aileyi ilgilendiriyor.

Yeni dönemde özel okulda ne kadar artış olacak. Yapılacak çalışmada yönetmeliğin özel maddesine göre yapılacak. Özel okullar bu yıl için en fazla yüzde 36.7 zam uygulayabilecek.


 

 

Yorumlar