Bayram tatilinde aracıyla yola çıkacaklara hayati uyarılar

Bayram Tatiline kendi aracıyla yola çıkacaklara uzmanından önemli uyarılar geldi.

Bayram tatilinde aracıyla yola çıkacaklara hayati uyarılar
28 Mayıs 2019 Salı 10:32

Dokuz günlük bayram tatili öncesi hazırlıklar start aldı. Uzun tatili fırsat bilip kendi aracı ile yola çıkacaklara oto yedek parçanın popüler e-ticaret sitesi Aloparca.com'dan önemli tavsiyeler... Yolculuk öncesi araçların aksayabilecek tüm yönlerini elden geçirilmesinin büyük önem taşıdığını belirten Aloparça’nın Kurucusu Ebru Özülkü, basit kontrollerle birçok kazanın önüne geçilebildiğine işaret edip, 10 kritik tavsiyede bulundu.

Özellikle uzun yola çıkacak sürücülerin, baskı balata, fren sistemi ve lastik havaları ile yol tutuşunu mutlaka kontrol ettirmesi gerektiğini belirten Aloparça’nın Kurucusu Ebru Özülkü, basit kontrollerle birçok kazanın önüne geçilebildiğine işaret etti. Türkiye’deki trafik kazalarının yüzde 70’nin trafik kurallarına uymamaktan ve araç bakımlarının geciktirilmesinden kaynaklandığını belirten Özülkü, şunları kaydetti: “Yola çıkmadan bir hafta öncesinde aracınızı genel bir kontrolden geçirmeniz güvenliğinizi büyük ölçüde artıracaktır. Genelde bayram yolcuğunda araçların yükü de epey fazla oluyor. Aracın tamamıyla dolu olması manevra ve fren kabiliyetini etkiler. Bu hususu aklınızda bulundurun. Ayrıca yolculuk sırasında ihtiyaç duyabilecek eşyaları, kol mesafenizin dışında olmamasına dikkat edin.”

Yedek Parçanın Kalitesi Önemli

Ebru Özülkü, yedek parçanın da mutlak araştırılıp alınması gerektiğine vurgu yapıyor. Maliyet avantajının yanı sıra ürün güvenliğinin de ön planda olduğuna dikkat çeken Özülkü, “Arabanız pahalı diye parçası da pahalı olacak diye bir şart yok, maalesef insanlar bunu böyle biliyor. Arabanız ne marka olursa olsun bizim için fark etmiyor, çünkü üretici markalar belli ve bu fiyatlar üretici markalardan farklı çıkmıyor, hemen hemen birbirine çok yakın çıkıyor. Önemli olan müşterinin doğru fiyata, doğru ürünü alması” açıklaması yaptı. İşte Özülkü’den 5 kritik uyarı:

1- Araç kontrollerinizi 1 hafta önceden yaptırın

2- Aracınızın lastiklerini ve lastik basınç ayarını mutlaka kontrol ettirin ve lastiklerinize rot ve balans ayarı yaptırın

3- Aracınızın yağ bakımını mutlaka yaptırın, özellikle frenlerinize baktırın

4- Yaz sıcaklarına maruz kalmamak için klima gazının dolu olduğundan emin olun ve polen filtresini değiştirin veya temizliğine dikkat edin

5- Far ayarlarını ve aydınlatma sistemini kontrol ettirin, yanmayan sinyal gibi bir sıkıntının önüne geçin

6- Cam silecek ve yıkama sisteminizi kontrol ettirin

7- Yola mutlaka dinlenmiş olarak çıkın

8- Yolculuk esnasında ihtiyacınız olan eşyalar kol mesafenizde tutun

9- Aracın aşırı yüklü olması manevra ve fren kabiliyetini etkiler. Bu hususa dikkat edin

10- Ulaşacağınız nokta için kendinize zaman baskısı yapmayın, mola vermekten çekinmeyin.

Kaynak: Sonhaberler


Etiketler; #Bayram tatili

İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×