ÖSYM geri adım attı ama olan mağdurlara oldu

ÖSYM binlerce genci mağdur eden 15 dakika kuralında geri adım attı; ancak geçen yılki sınavlarda mağdur olan binlerce gencin durumunun ne olacağı bilinmiyor. ÖSYM, Ombdusmanlık Kurumu'nun tavsiyesine rağmen geri adım atmamıştı. ÖSYM Başkanı Üniversitelere giriş sınavlarındaki 15 dakika kuralının kaldırıldığını, sınav ücretlerinin ise düşürüldüğünü açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

Sonhaberler | Haber Merkezi 

ÖSYM'nin büyük tartışmalara neden olan ve binlerce öğrencinin bir yılını çalarak hayatını olumsuz etkileyen 15 dakika kuralı yeni başkan döneminde kalktı. Kuralın kalktı ancak mağdur olan öğrencilerin durumunun ne olacağı ise bilinmiyor. 

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, değişen üniversite giriş sistemi, süresi ve ücretleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Hürriyet gazetesinden Nuran Çakmakçı'ya konuşan Prof. Özer, sınav başvurularının mart ayında, sınavın ise haziranda Ramazan Bayramı sonrasında yapılacağını açıkladı. Üniversite sınavına girecek adayların en çok merak ettiği konulardan biri olan sınav süresinin de uzatıldığını açıklayan Prof. Özer, "Adayların en çok şikayetçi olduğu giriş ücreti ile süre konusunda çalışmalar yapıyoruz. Soru sayısı azaldığı için ölçme kabiliyetine sağlıklı olarak odaklanacağız" dedi.

Prof. Özer, 15 dakika kuralı ve sınav ücretleri hakkında şu bilgileri verdi: "15 dakika kuralı kalktı, Adaylar artık geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi sınava başlama saati 10.00 olacak, bu saatten sonra gelenler alınmayacak. Sınav ücreti daha önce 160 TL civarındaydı. Biz iki sınav için 120 TL almayı planlıyoruz. YGS’de 60 TL, LYS’nin her biri 40 TL idi. Bir öğrencinin cebinden yaklaşık 160 TL çıkıyordu. Şimdi daha az çıkacak."

Özer, açık uçlu soruların da ilk oturumda olmasını planladıklarını söyledi. 

Yorumlar