Osurmak orucu bozar mı?

Osuruk, osurmak veya gaz çıkarmak orucu bozar mı? Başkasının çıkardığı gazı koklamak orucun bozulmasına neden olur mu?

Google Haberlere Abone ol
Osurmak orucu bozar mı?

Osuruk, osurmak veya gaz çıkarmak orucu bozan şeyler arasında bulunuyor mu yoksa bulunmuyor mu? İşte Diyanet İşleri Başkanlığına orucu bozan veya bozmayan şeyler: 

Öncelikle orucu bozan veya bozmayan şeyler Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ayet ve hadis ışığında yaptığı tanımlama şöyledir: 

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar.

Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır.

Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387).

Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

Osuruk veya osurmak, gaz çıkarmak orucu hiçbir şekilde bozmaz; ancak abdesti bozar. Yeniden abdest alınmasını gerektirir. 

Çünkü gaz çıkarmak bağırsaklardaki kirli havayla birlikte dışkı zerreciklerini de dışarı çıkarabilir ve insan kirlenebilir. Bu nedenle taharet sonrasında abdest tazelemek gerekir.

Başkasının osuruğunu solumak da orucu bozan şeyler arasında yer almıyor. 

Çünkü orucu bozabilmesi için vücudu besin açısından doyurucu bir özellik taşıması veya oruç değilken yeme içme olarak alışkanlık edinilen şeyler arasında yer alması gerekiyor. 

Yorumlar