Ortaokulda sınıfta kalma var mı devamsızlıktan kalma, devamsızlık hakkı kaç gün?

Ortaokulda sınıfta kalma var mı devamsızlıktan kalma, devamsızlık hakkı kaç gün, 2022 yılında önceki bir iki yılda olduğu gibi devamsızlık konusunda bir esneklik var yoksa sınıfta kalma olacak m?

Google Haberlere Abone ol

Ortaokulda sınıfta kalma var mı devamsızlıktan kalma, devamsızlık hakkı kaç gün, 2022 yılında önceki bir iki yılda olduğu gibi devamsızlık konusunda bir esneklik var yoksa sınıfta kalma olacak m soruları bu yıl öğrenciler tarafından merakla soruluyor. Daha doğrusu devam sorunu olan öğrenciler ve velileri tarafından merak ediliyor. 

Okula devam sorunu olan öğrenciler önceki iki yıl sağlanan esnekliğin hala devam edip etmediğini merak ediyor. Pandemi süreci nedeniyle kimse okulda kalmadı. Ancak pandemi süreci sona erdi ve bu yıl hayat normale döndü. 

Ortaokulda devamsızlıktan kalma var mı
Ortaokulda devamsızlıktan kalma var mı

 

Hayatın normale dönmesi okullar için de aynı anlamı taşımadı. Çünkü okullarda hem maske yasağı devam etti hem de virüse yakalananlara veya belirti gösterenlere okula gelmemeleri önerildi. 

Dolayısıyla aslında 2022 yılında da devam konusunda bir esneklik olması bekleniyor. 

Geçtiğimiz 2 yılda covid-19 pandemi dönemi nedeniyle MEB ortaokullarda sınıfta kalma uygulamasının kaldırıldığını duyurmuştu.

2021-2022 eğitim öğretim yılında ise 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda yılsonu ortalaması 50'nin altında olan ve 3 dersten zayıfı bulunan öğrenci sınıf tekrarı yapacak.

SINIF GEÇME NASIL OLACAK?

Sınıf geçmeyle ilgili birinci dönemde alınan notlar geçerli olacak ve doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler alt sınıflar da dâhil başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceklerdir.

12. SINIFTAN NASIL MEZUN OLUNACAK?

Diğer sınıf düzeylerindeki öğrenciler gibi 12. sınıf öğrencilerinin de birinci dönemde aldıkları notlar geçerli olacak ve yılsonu başarı puanı buna göre hesaplanacaktır. Doğrudan sınıf geçme şartlarını taşıyan öğrenciler mezun olabilecek ancak diğer tüm sınıf düzeylerinde olduğu gibi 12. sınıf öğrencilerinin de başarısız dersleri olması durumunda bu derslerden sorumlu olacaklar ve takvimine göre girecekleri sorumluluk sınavlarından başarılı olmaları halinde mezuniyet puanları hesaplanarak mezun olacaklardır.

DEVAMSIZLIKTAN SINIFTA KALIR MIYIM?

Sadece birinci dönemde yapılan devamsızlıklar dikkate alınacak olup bu kapsamda Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili hükümleri doğrultusunda devamsızlık süresini dolduran öğrenciler sınıf tekrarına kalacaktır.

ZAYIFI OLANLAR MI SORUMLU GEÇECEK YOKSA HERKES Mİ?

Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçeceklerdir. Alt sınıflar da dâhil başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceklerdir.


 

Yorumlar

Mayra 12sınıflara devamsızlıkhakkı
Mayra Bu verdiğiniz bilgi bu dönem içinmi geçerli 1 dönem devamsızlık sayılması