Türkiye'den İran ve Rusya'ya İdlib uyarısı

Esed rejimi İdlib'de hiçbir kurala uymuyor. Türkiye son saldırılardan sonra Rusya ve İran'ın Ankara büyükelçilerini bakanlığa çağırdı

Türkiye'den İran ve Rusya'ya İdlib uyarısı
09 Ocak 2018 Salı 20:47

Rusya ve İran'ın Ankara büyükelçileri, Esed rejiminin İdlib'deki saldırılarından duyulan rahatsızlık nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Rusya ve İran'dan ihlallerin sonlandırılması istendi.

Konuya ilişkin yapılan açıklama, "Rejim birliklerinin İdlib gerginliği azaltma bölgesinin (GAB) güneydoğusunda bir süredir yürüttüğü kara harekatı çerçevesinde son günlerde İdlib GAB sınırlarını ihlal ederek, bölge içinde kalan bazı yerleşim birimlerinin kontrolünü ele geçirdiği görülmektedir. Rejim birliklerinin bu şekilde ilerlemesi basit bir ateşkes ihlali olmayıp, Astana'da üç garantörün varmış olduğu mutabakatın hilafına İdlib GAB sınırlarının ihlalidir. Bu çerçevede, rejimin İdlib GAB sınırlarını ihlalinden duyduğumuz rahatsızlık geçtiğimiz günlerde askeri ve diplomatik kanallardan Astana´da rejimin garantörlüğünü üstlenen Rus ve İranlı muhataplarımıza bildirilmiştir.

Sözkonusu ihlallerin sürmesi üzerine, son olarak, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi bugün (9 Ocak) Bakanlığımıza çağrılarak bu konudaki tepkimiz ve rahatsızlığımız güçlü ifadelerle dile getirilmiş ve 29-30 Ocak tarihlerinde Soçi´de düzenlenecek 'Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne giden süreçte gerçekleşen sözkonusu ihlal durumuna ivedilikle son verilmesi için rejime gerekli mesajların verilmesi talep edilmiştir. Aynı çerçevede, rejimin bir diğer garantörü olan İran´ın Ankara Büyükelçisi de Bakanlığımıza çağrılmaktadır. Sözkonusu ihlal durumu Sayın Müsteşarımızın bugün Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Riad Seif´i kabulünde muhalefet temsilcileriyle de ele alınmıştır." ifadelerine yer verildi.

ESED İDLİB'DE SALDIRILARINI ARTTIRDI

Esed rejimi son olarak İdlib'de dün büyük bir saldrı düzenlendi. 4 ayrı saldırıda ilk belirlemelere göre 30 kişi hayatını kaybetti, 70'in üzerinde kişi yaralandı.

Patlamalar nedeniyle çevredeki binalar da zarar gördü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ihsan - 10 ay önce
suç türkiyenin hükümetin gerekli ilerlemeyi yapamadı tsk yavaş afrin idlip duruyor esad vuruyor türkiye bakıyor 2 milyon mülteci yolda hükümet uyuma