Trump'ın Filistin-İsrail anlaşması planı ertelendi

ABD Başkanı Trump'ın Filistin ve İsrail arasında yapılmasını istediği anlaşmanın ertelendiği belirtildi. Anlaşmanın İsrail'deki seçim nedeniyle ertelendiği öğrenildi. Trump'ın anlaşma planı tamamen Filistinlilerin aleyhine maddeler içeriyor. İsrail işgalini meşrulaştırıp, Kudüs'ün İsrail'e verilmesini öngörüyor. Planın Suudi Arabistan, Mısır ve BAE tarafından da desteklendiği iddia ediliyor.

Trump'ın  Filistin-İsrail anlaşması planı ertelendi
07 Ocak 2019 Pazartesi 06:52

ABD'nin İsrail Büyükelçisi Friedman, Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un İsrail'e düzenlediği ziyaret sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Friedman, “Trump'ın İsrail ve Filistin arasındaki barış planı, birkaç ay sonraya ertelendi” dedi. Friedman, planın ertelenmesinin sebeplerini, İsrail’de yapılacak erken seçimlerin ve Filistin’in anlaşmayı reddetmesi olarak açıkladı. İlerleyen saatlerde İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu ile görüşecek olan Friedman, barış anlaşmasının İsrail genel seçimlerine bağlı olduğunun altını çizdi.

Trump'ın İsrail-Filistin meselesinin çözümü için öne sürdüğü anlaşmaya Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır da destek veriyor. “Yüzyılın Anlaşması” planı, Filistin Devletini kurmak için Sina yarım adasındaki Mısır topraklarının bir bölümünün alınmasını ya da Kudüs'ün tamamının İsrail'e bırakılması ve Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşimlerinin çoğunun varlığını sürdürmesi gibi Filistinlilerin aleyhine olan maddeler içerdiği biliniyor. İsrail tarafından yerlerinden edilen 6 milyon Filistinli mültecinin, geri dönüş hakkı konusu ise anlaşmada bulunmuyor.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×