Körfez'deki Esed açılımına Katar'dan itiraz

Körfez ülkeleri BAE, Bahreyn ve Umman'ın Beşar Esed'e yönelik uzlaşma sinyallerinin aksine Katar'dan itiraz geldi. Katar, Esed rejimiyle normalleşmeye karşı olduğunu belirterek Arap Birliği'nin bu yönde alacağı bir karara karşı çıkacağını duyurdu.

Körfez'deki Esed açılımına Katar'dan itiraz
14 Ocak 2019 Pazartesi 12:02

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman el Sani, "Suriye'nin Arap Birliğine geri dönüşünü reddediyoruz. Suriye rejimi ile normalleşmeyi teşvik edici herhangi bir işaret yok" dedi.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman el Sani yaptığı açıklamada, Esed rejim ile olan ilişkilerinde normalleşmeye gitmek için herhangi bir işaret olmadığı ve Katar'ın başkent Şam'daki büyükelçiliği tekrar açmayı düşünmediğini söyledi.

el Sani, "Suriye'nin Arap Birliğine geri dönüşünü reddediyoruz. Suriye rejimi ile normalleşmeyi teşvik edici herhangi bir işaret yok" dedi.

Suriye'nin Arap Birliği üyeliği iç savaşın patlak verdiği 2011 yılında askıya alınmıştı.

Öte yandan Bahreyn ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) geçtiğimiz ay, 2011 yılında kapattıkları elçiliği geri açmış ve rejim ile iletişime geçmek istediklerini açıklamıştı. BAE'nin yanı sıra Suudi Arabistan'da Esed ile tekrar görüşmenin planlarını yapıyor.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×