Katar son kararını verdi

Katar, Körfez ülkelerinin 13 maddeden oluşan, içinde Türk üssünün kapatılması maddesinin yer aldığı, talep listesini reddettiğini açıkladı.

Katar son kararını verdi
24 Haziran 2017 Cumartesi 19:56

Katar, 4 Arap ülkesinin 13 maddelik talep listesini reddetti. Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al-Sani, taleplerin gerçekçi ve mantıklı olmadığını söyledi. ABD ve İngiltere'nin bu taleplerin mantıklı olmasını istediklerini hatırlatan Al-Sani, 4 Arap ülkesinin bu talebi yerine getirmediğini söyledi. İstenilen taleplerin Katar'la ilgili meselenin terörle mücadelede olmadığını gösterdiğini ifade eden El-Sani, Katar'ın egemenliğinin kısıtlanmay ve, dış politikasının bağımlı hale getirilmeye çalışıldığını dile getirdi.

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in Katar'a ilettiği 13 maddelik listede Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünü kapatması da yer alıyordu. İran'la ilişkilerin kesilmesi ve El Cezire televizyonunun kapatılması da talepler arasında bulunuyor.

ULUSAL İNSAN HAKLARI KOMİTESİNDEN REDDETME ÇAĞRISI

Katar Ulusal İnsan Hakları Komitesi, ambargo uygulayan 4 ülkenin taleplerinin Katar tarafından reddedilmesini istedi. Katar resmi haber ajansında (QNA) yer alan habere göre, hükümete bağlı komiteden yapılan açıklamada, "Ramazan bayramı dolayısıyla apaçık ihlallerin çözüme kavuşturulması ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin vatandaşlarına uygulanan kanun dışı ablukanın kaldırılmasını beklediğimiz bir zamanda dünya, insan haklarını, uluslararası ve bölgesel anlaşmaları ihlal eden talepleri içeren bir liste sürpriziyle karşılaştı." ifadesine yer verildi.

Ablukanın temelde uluslararası anlaşmalara aykırı olduğu ve kabul edilmesinin mümkün olmadığı vurgulanan açıklamada, ablukanın derhal ve kayıtsız şartsız kaldırılması gerektiği kaydedildi.

Söz konusu taleplerin ve şartların kabul edilmesinin "Katar'ı uluslararası sorgulamaya maruz bırakacağı ve insan hakları anlaşmaları konusundaki yükümlülüklerini ihlal etmesine" sebep olacağı vurgulanan açıklamada, uluslararası insan hakları, ifade ve düşünce özgürlüğünü koruma örgütlerine, bu yasa dışı ablukayı durdurmak ve ihlallerinde ileri gitmelerini engellemek için ablukayı uygulayan ülkelere baskı yapmaları çağrısında bulunuldu.

"DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNE AYKIRI"

Açıklamada, talep listesindeki düşünce ve ifade özgürlüğü, vatandaşlık ve sığınma hakkıyla ilgili şartların "büyük insan hakları ihlalleri" içerdiği belirtilerek, El-Cezire televizyonu ve onunla bağlantılı istasyonların kapatılması şartının, "gazetecilerin korunması ile ifade ve düşünce özgürlüğünü sağlayan tüm anlaşmalara aykırı" olduğu vurgulandı.

Abluka uygulayan 4 ülke vatandaşlarının, "vatandaşlık taleplerinin reddedilmesi ve şu an Katar'da bulunanların sınır dışı edilmesi" şartlarının, insan hakları komisyonunun, vatandaşlık hakkını sağlayan ve keyfi olarak vatandaşlıktan çıkarılmayı engelleyen kararlarıyla bağdaşmadığı aktarıldı.

Arananların teslim edilmesiyle ilgili ise açıklamada, bunun insan hakları ve sığınma hakları anlaşmalarının yanı sıra "adil yargılama kriterlerine" ve KİK ülkeleri arasındaki güvenlik anlaşmasına aykırı olduğu ifade edildi.

Açıklamada, komitenin, talep listesinde yer alan ihlallerin engellenmesi ve abluka uygulayan ülkelerin uluslararası sorumluluklarının uluslararası platformlarda belirlenmesi için yasalara ve yargıya başvuracağı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Suudi Arabistan, BAE, Yemen, Mısır ve Bahreyn 5 Haziran'da yaptıkları açıklama ile Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatarak, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Katar'a karşı yapılan diplomatik ablukaya Maldiv Adaları ve uluslararası toplumca meşruiyeti olmayan darbeci general Halife Hafter destekçisi Libya Tobruk hükümeti de katılmıştı.

Katar'a abluka uygulayan Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır'ın 13 maddeden oluştuğu ifade edilen taleplerinin Kuveyt aracılığıyla Doha yönetimine ulaştırıldığı uluslararası basına yansımıştı.

Katar'ın ambargo uygulayan 4 ülkenin taleplerini incelediğini belirten hükümete bağlı İletişim Ofisi Müdürü Şeyh Yusuf bin Ahmed bin Seyf Al Sani, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla resmi cevabı gün içinde açıklayacaklarını bildirmişti.

Al Sani, "ABD ve İngiltere dışişleri bakanlıklarının ambargo uygulayan ülkelerin, Doha yönetimine yönelik taleplerinin uygulanabilir, mantıklı, dengeli ve gerçekçi talepler olması" konusundaki uyarılarına dikkati çekerek, söz konusu listenin bu kriterlere uymadığını vurgulamıştı.


Etiketler; #Katar krizi

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×