El Cezire'nin Yemen ofisi kapatıldı

Başını Suudi Arabistan'ın çektiği Yemen'deki koalisyonun aleyhine yayınlar yaptığı ileri sürülen Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun Yemen ofisi kapatıldı

El Cezire'nin Yemen ofisi kapatıldı
10 Ocak 2018 Çarşamba 08:33

Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun Yemen'in güneybatısında yer alan Taiz kentindeki ofisinin kapatıldığı bildirildi.

Taiz Güvenlik Komitesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, komitenin bugün düzenlenen olağan toplantısında bazı medya kanalları tarafından uygulanan olumsuzlukların ele alındığı ifade edildi.

Bu kanallar arasında, son zamanlarda yayınlarında, ülkedeki meşru birliğin ve meşru yönetime destek veren koalisyon güçlerinin bölünmesi girişimleri yönünde yayın yapan Al Jazeera televizyonunun da olduğu ifade edilen açıklamada, "Al Jazeera'nın Taiz'deki ofisi, ulusal ve meşru ordunun, darbeci Husi milisleri bitirmek ve meşruiyeti yeniden sağlamak için yürüttüğü savaş sürecini olumsuz etkileyen yayınları nedeniyle kapatıldı." denildi.

Açıklamada, Güvenlik Komitesi üyelerinin, "Al Jazeera'nın Taiz'deki bürosunun resmi olarak kapatılması, yayın girişiminde bulunması ya da herhangi bir resmi kurumun onunla iletişime geçmesinin engellenmesi" yönündeki kararı oy birliğiyle aldığı kaydedildi.

Bu kararın, birlik ve beraberliğin sağlanması, ordunun hedeflerine ulaşması amacıyla alındığı belirtildi.

Güvenlik komitesinden bir yetkili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Al Jazeera televizyonunun Taiz şehir merkezi yakınındaki El-Mesbah Mahallesindeki ofisinin kapatıldığını ifade etti.

Komite yetkilisi, bu adımın, Güvenlik Komitesi'nin kararından sonra gerçekleştiğini belirterek, kapatma işlemi sırasında ofis personeline samimi bir yaklaşım sergilendiğini sözlerine ekledi.

YEMENLİ GAZETECİLERDEN KARARA TEPKİ

Yemenli Gazeteciler Sendikası, Al Jazeera televizyonunun Taiz ilindeki ofisinin kapatılmasını kınayarak, valilik yetkililerinden büronun tekrar açılmasını istedi.

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, sendika üyelerinin, Taiz Valiliğine ait güvenlik komitesinin Al Jazeera ofisini keyfi bir şekilde kapatma kararını derin endişeyle takip ettiği belirtildi.

Ofisi kapatma kararının kınandığı açıklamada, yetkililerden kararı tekrar gözden geçirmeleri, basın özgürlüğü ve görüş farklılığına olumlu yaklaşmaları talebine bulunuldu.

Al Jazeera televizyonundan ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Taiz Güvenlik Komitesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, komitenin dün düzenlenen olağan toplantısında bazı medya kanalları tarafından uygulanan olumsuzlukların ele alındığı duyurulmuştu.

Bu kanallar arasında, son zamanlarda ülkedeki meşru birliğin ve meşru yönetime destek veren koalisyon güçlerinin bölünmesi girişimleri yönünde yayın yapan Al Jazeera televizyonunun da olduğu belirtilen açıklamada, "Al Jazeera'nın Taiz'deki ofisi, ulusal ve meşru ordunun, darbeci Husi milisleri bitirmek ve meşruiyeti yeniden sağlamak için yürüttüğü savaş sürecini olumsuz etkileyen yayınları nedeniyle kapatıldı." ifadesine yer verilmişti.

Açıklamada, Güvenlik Komitesi üyelerinin, "Al Jazeera'nın Taiz'deki bürosunun resmi olarak kapatılması, yayın girişiminde bulunması ya da herhangi bir resmi kurumun onunla iletişime geçmesinin engellenmesi" yönündeki kararı oy birliğiyle aldığı kaydedilmişti.


Etiketler; #yemen #El Cezire

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×