BBC'nin Arap gençleri anketi: En sevilen lider Erdoğan

BBC tarafından Arap gençler arasında yapılan bir ankete göre en sevilen lider Recep Tayyip Erdoğan olarak öne çıktı.

BBC'nin Arap gençleri anketi: En sevilen lider Erdoğan
24 Haziran 2019 Pazartesi 19:06

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da yapılan kapsamlı bir araştırma, Arap ülkelerinde en beğenilen yabancı liderin yüzde 51 ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu gösterdi. Aynı araştırmaya göre Araplar giderek dindarlıktan uzaklaşıyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; yaklaşık 25 bin kişiyle yapılan görüşmeler sonunda Arapların kadın hakları, göç, güvenlik ve cinsellik üzerine görüşleri derlendi.

BBC için Arab Barometer isimli araştırma ağının 10 ülke ile Filistin topraklarında 2018 sonu ve 2019 ilkbaharına kadar yürütülen anketin sonuçları grafiklerle şöyle:

Anketin yapıldığı her ülkede ABD Başkanı Donald Trump'ın politikaları Rusya lideri Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile karşılaştırıldığında en az destek buldu. 11 ülkenin yedisinde ise yarıdan fazla Erdoğan'ın yaklaşımlarına destek veriyor.

Lübnan, Libya ve Mısır'da ise Putin'in politikaları Erdoğan'dan daha fazla destek alıyor.

Bölgedeki pek çok kişi bir kadının başbakan ya da devlet başkanı olmasına sıcak bakıyor. Sadece Cezayir'de bir kadının devlet başkanı olmasına olumlu bakanların oranı yüzde 50'inin altında.

Ancak aile hayatına bakıldığında-buna kadınlar da dahil- evde son sözün erkeğe ait olması gerektiği görüşü öne çıkıyor. Sadece Fas'ta ankete katılanların yarısından azı sadece kocanın son karar verici olması gerektiği görüşüne katılıyor.

Eşcinselliğe bakışta bölge çapında çok düşük bir destek görülüyor. Sosyal anlamda daha özgürlükçü görülen Lübnan'da bile bu oran yüzde 6.

Kimi katılımcılar "bilmiyorum" dedikleri ya da yanıtlamadıkları için her ülke için toplam 100'e ulaşmıyor.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki halklar için güvenlik en büyük endişe konusu. Hangi ülkenin istikrar ve ulusal güvenliğie en büyük tehdit olduğu sorulduğunda önce İsrail sonra da ABD yanıtları verildi. İran üçüncü sırada yer alıyor.

Araştırmanın yürütüldüğü her ülkede en az beş kişiden biri göç etmeyi düşünüyor. Sudan'da bu oran nüfusun yarısı.

Göç etme isteğinin ardında ekonomik nedenler yatıyor.

Bölgeden Kuzey Amerika'ya göç etme isteğinde artış görülürken Avrupa eskisi kadar popüler olmasa da göç etmeyi düşünenler arasında listenin başında geliyor.

Anket Arab Barometer araştırma ağı tarafından 10 ülke ile Filistin topraklarında 25407 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmeler yapılarak yürütüldü. Arab Barometer ABD'de Princeton Üniversitesi'nin bünyesinde bulunuyor. Bu Arap dünyasının görüşlerini yansıttığı için İran ve İsrail dahil edilmedi. Küveyt sonuçları çok geç geldiğinden ve Suriye'ye ise erişim zorluğundan bu iki ülke anketin içinde yer almadı.


Etiketler; #BBC #Arap anket

İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×