"Olaylarda ciddi azalma var ama yeterli değil"

- Passolig Genel Müdürü Kazancı: "Olay çıkaran taraftarın tespiti konusunda çok önemli bir noktaya gelindi" - "6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun çıktığı 2014'ten bu yana bakıldığında olaylarda da ciddi bir azalma var ama bu yeterli değil. Başta TFF'nin, devletimizin ve bizlerin ortak amacı olayları sıfıra indirmek" - "Beşiktaş seyirci sayısını yaklaşık yüzde 60 artırdı. Taraftar ortalaması olarak da 30 binin üzerine çıkarak hem sportif anlamda şampiyonluğu hem de taraftar sayısı açısından şampiyonluğu kimseye bırakmadı"

Google Haberlere Abone ol
"Olaylarda ciddi azalma var ama yeterli değil"


MALATYA (AA) - VOLKAN KAŞİK - Passolig Genel Müdürü Ceyhun Kazancı, passolig sistemi sayesinde statlarda olay çıkaran taraftarın tespiti konusunda çok önemli bir noktaya gelindiğini bildirdi.

Kazancı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, passolig kartının taraftarların sevdikleriyle güven içinde statlara gidebilmelerini sağladığını, 14 Nisan 2014'te uygulanmaya başlanan yeni yasal düzenlemeyle kağıt biletlerin yerini passolig kartlarına bıraktığını anımsattı.

Maçlara artık sadece passolig kartıyla girildiğini ifade eden Kazancı, maçların elektronik biletlere tanımlanarak müsabakalara çok daha hızlı bir şekilde, beklemeden girildiğini kaydetti.

Kazancı, 2014'te hayata geçen e-bilet projesi kapsamında bugüne kadar 2 milyon 850 binden fazla sporseverin passolig kartı satın alarak takımlarını tribünlerde yalnız bırakmadığını belirterek, bir sezonda yaklaşık 900 bin kartın satıldığını söyledi.

Sistemin başarılı bir şekilde işlediğini anlatan Kazancı, statlarda güvenlik konusunda da önemli bir aşama katedildiğini ifade etti.

Kazancı, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun hakkında bilgi veren Kazancı, şöyle devam etti:

"6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun, sadece maça giden taraftarı tespit etmekten ziyade o maça girişi ve daha sonraki süreci, olay çıkaran taraftara verilen müeyyideye kadar olan bölümü kapsıyor. Olay çıkaran taraftarın tespiti konusunda çok önemli bir noktaya gelindi. Çünkü statlara yapılan altyapı yatırımı çok ciddi. Şampiyonlar Ligi finallerinin bile yayınlanacağı şekilde altyapı ve kablolama çalışması yapılıyor. Dolayısıyla taraftar tespiti konusunda bir sıkıntı yaşanmadığını, bu sistemin artık ciddi bir yerlere geldiğini söyleyebiliriz. 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun çıktığı 2014'ten bu yana bakıldığında olaylarda da ciddi bir azalma var ama bu yeterli değil. Başta Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF), devletimizin ve bizlerin ortak amacı olayları sıfıra indirmek. Bu konuda da ciddi ve gayretli çalışmalar yapılıyor."


- "Beşiktaş seyirci sayısını yaklaşık yüzde 60 artırdı"


Kazancı, sezon sonu istatistiklerine işaret ederek "Seyirci sayılarına bakıldığında Süper Lig'de yüzde 6 oranında, TFF'de ise yüzde 32'lik bir artış olduğunu görüyoruz. Malatya özeline baktığımızda ise çok ciddi artış var. Evkur Yeni Malatyaspor'un maç başına ortalama 4 bin 500 kişiye kadar çıkardığını gördük. 10 bin olan Evkur Yeni Malatyaspor logolu kart sayısı bir yılda 27 bin 500'e ulaştı." diye konuştu.

Beşiktaş'ın yeni stadını kullanmasıyla seyirci sayısını da artırdığına dikkati çeken Kazancı, şunları kaydetti:

"Beşiktaş seyirci sayısını yaklaşık yüzde 60 artırdı. Taraftar ortalaması olarak da 30 binin üzerine çıkarak hem sportif anlamda şampiyonluğu hem de taraftar sayısı açısından şampiyonluğu kimseye bırakmadı. Fenerbahçe ve Galatasaray onu takip eden takımlar oldu ama bu iki takımda da düşüşler olduğunu görebiliyoruz. Bu iki takım şampiyonluk yarışından biraz geri kaldığı için son haftalarda bu takımların seyirci sayısında düşüş olduğunu görüyoruz. Yeni yapılan statlara biraz da takımın sportif başarısı eklenince seyirci sayısı mutlaka artıyor, bunu net şekilde görüyoruz. Geçen yıl sonunda Konyasporlu taraftar sayısı Trabzon'dan fazla iken bu yıl Trabzonspor taraftarı, Konyaspor logolu kart sayısını geçti ve 4. sıraya yükseldi."

Yorumlar