Okullarda kaynak kitap sorunu devam ediyor!

MEB tarafından okullarda öğrencilere ücretsiz dağıtılan kitapların yanında öğretmenlerin öğrencilerden 'kaynak kitap' adı altında yardımcı ders kitabı istenmesi büyük tepki topluyor. MEB, daha önceden 81 il Valiliğine resmi yazı göndererek, Talim ve Terbiye Kurulunun belirlediği kitaplara ilave olarak öğrencilere yardımcı ders materyalinin aldırılmamasını istenmişti.

Google Haberlere Abone ol
Okullarda kaynak kitap sorunu devam ediyor!

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından okullarda öğrencilere ücretsiz dağıtılan kitapların yetersiz bulunarak kaynak kitap istemesi velileri isyan ettirdi. 

Okulların açılmasıyla veliler tarafından yoğun olarak şikâyete sebep olan kaynak kitap isteği MEB'in konuyla ilgili genelgesine rağmen okullar tarafından alınmasını zorunlu tutuyor. MEB'in her eğitim öğretim yılında öğrencilere verdiği ücretsiz kitapları yetersiz bulan bazı okul idarecileri "yardımcı kaynak" adı altında öğrencilerden kitap almalarını istiyor. Bu duruma tepki gösteren veliler, 200-300 TL'yi bulan yardımcı kaynak sorununa bir çözüm bulunmasını istiyor.

MEB'den, yardımcı ders kitapları için kesin talimat

MEB, 81 il Valiliğine resmi yazı göndererek, Talim ve Terbiye Kurulunun belirlediği kitaplara ilave olarak öğrencilere yardımcı ders materyalinin aldırılmamasını istemişti.

Konuyla ilgili mevzuata da yer veren MEB, resmi ders kitaplarına ilave olarak, yardımcı kaynak tanıtımı yapan, bunlardan ödev veren, zorlayıcı tutum içine giren öğretmenlerle ilgili soruşturma açılmasını istedi.

meb

Yorumlar

Ahmet veli Çocuklarımızın başarısı için bu kitapları biz almak istiyoruz. Çocuklarımız nasıl yarışacak üst zengin öğrencilerle özel okullarda kitap ücreti 1500 ile 3000 TL arasında bence siz bu haberi yapın. Tabi yapmak isterseniz.