Oktay Özel kimdir?

Oktay Özel kimdir sorusu hakkında çıkan iddialar sonrasında bir kez daha gündem oldu. CHP'li İBB yönetimi tarafından daire başkanı olarak atanan Özel'in emrinde çalışan kadın personelle yasak ilişki yaşadığı ve ona araç tahsis ettiği ileri sürülüyor.

Google Haberlere Abone ol

Oktay Özel kimdir, nerelidir, kaç yaşında ve uzmanlık alanı nedir, neden gündeme geldi? Oktay Özel kimdir soruları hakkında çıkan iddialar sonrasında bir kez daha gündem oldu. İBB'de daire başkanı olan Özel'in kendi emrinde çalışan evli bir kadınla yasak ilişki yaşadığı, kadına belediye bütçesinden özel araç tahsis ettiği ileri sürülüyor. Kadının kocası bu iddialar ile birlikte mahkemede dava açtı, eşinden boşanmak istediğini söyledi. Olay 5 Mayıs 2021 tarihli Sabah Gazetesi'nde de haber oldu. 

Oktay Özel kimdir?
Oktay Özel ve çalışanı

 

Türkiye'de restorasyon çalışmalarında sayıda projede yer alan Oktay Özel, tarihi yapıların depreme karşı güçlendirilmesi konularında makalesi bulunuyor.

Oktay Özel kimdir?

Oktay Özel 1987 yılında Konya’nın Seydişehir ilçesinde doğdu. 2005 yılında Mahmut Esat Anadolu Lisesi’nden mezun oldu.

2010 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. 2007 yılında Leibnez Hannover Üniversitesinde öğrenci değişim programına katıldı.

Bir yıl kadar Deprem Tasarım Mühendisi olarak özel sektörde çalıştıktan sonra, 2011 Eylül ayında merkezi atama ile Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü, Sanat Eserleri ve Yapı İşleri Şube Müdürlüğü’nde göreve başladı.

Beyazıt Cami, Nusretiye Cami, Yıldız Hamidiye Camii, Nuru Osmaniye Camii, Mısır Çarşısı, Büyük Mecidiye Camii, TerraSanta Kilisesi gibi pek çok restorasyon çalışmalarında Kontrol Mühendisi olarak görev yaptı. Vakıf kültür varlıklarına yönelik rölöve, restitüsyon, restorasyon ve güçlendirme projelerinin hazırlanması süreçlerini yönetti.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Birim fiyat tespit komisyonu üyesi olarak da görev yaptı. Kültür varlıklarının restorasyon süreçleri ve Kültür varlığı yapıların deprem güçlendirmesi üzerine çalışma ve makaleleri bulunmaktadır.

20.11.2019 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığında göreve başlayan Özel, 25.03.2020 tarihinde Kültür Varlıkları Projeler Şube Müdürü olarak atandı.

Evli ve bir çocuk sahibi olan Özel, 28 Ağustos 2020 itibariyle Kültür Varlıkları Daire Başkanı oldu.

Yorumlar