OHAL Komisyonu 13 bin KHK'lıyı haklı buldu

OHAL Komisyonu, darbe girişimi sonrasında KHK'larla kamu görevinden uzaklaştırılanlar arasından 13 bin kişinin başvurusunu haklı buldu.

Google Haberlere Abone ol

Olağanüstü Hal İşlemlerini İnceleme Komisyonu’na bugüne kadar FETÖ’den atılan 125 bin 678 kişi başvurduğu ve bunlardan 13 bin 170’inin “kamudaki görevlerine dönmeleri” uygun bulunduğu belirtildi.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra örgütle bağlantılı oldukları gerekçesiyle kamu görevinden uzaklaştırılanlarla ilgili bugüne kadar yapılanların dökümü çıkartıldı. Başvuru adresi olan Olağanüstü Hal İşlemlerini İnceleme Komisyonu'na toplam 125 bin 678 dosya ulaştırıldı.

22 Mayıs 2017'de göreve başlayan ve 240 personelin görev yaptığı OHAL Komisyonu, bunlardan 112 bin 310'unu incelemeyi tamamladı. 13 bin 368 dosyanın incelenmesi bu yıla kaldı. OHAL Komisyonu, bu dosyalardan 13 bin 170 için “kamudaki görevlerine dönmelerinin uygun bulunduğuna” karar verdi. 99 bin 140 kişinin başvurusu ise reddedildi.

Komisyona, KHK ile görevden alınanlara bunlara ilave olarak rütbeleri alınan 3 bin 213 ve yurtdışı öğrenimle ilişikleri kesilen 270 öğrenci ile haklarında kapatma kararı alınan 2 bin 761 kurum ve kuruluş da başvurdu. Kamuya dönüşlerine karar verilenler, geçmişe dönük mali ve sosyal haklarını da alabiliyor.

Komisyon tarafından yapılan incelemede başvurucunun örgütle irtibatı tespit edilenlere ilişkin verilen ret kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren 60 gün içerisinde Hakimler ve Savcılar Kurulu'nca belirlenen Ankara İdare Mahkemeleri nezdinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabiliyor.

Yorumlar

ilahi adalet zamanında bu fetöcülerde hak hukuk demeden belli memurluklara ekde edince bir şey yoktu allahın adaleti işte sonra hepsi atıldı yani zamanında hak hukuk demeyip başına geldiğinde demelerine şaşırıyoruz.ağlamasın kimse bunlar yüzünden bir beş on yıllı kuşak nesil kayıp