Öğretmenlik bursu sonuçları nereden öğrenilir?

Öğretmenlik bursu sonunçları nereden ve nasıl öğrenilebilir sorusunun cevabını sizler için derledik. Öğretmenlik bursunun miktarı, geri ödeme koşulları veya alma şartlarıyla ilgili bütün bilgileri sizler için derledik.

Google Haberlere Abone ol
Öğretmenlik bursu sonuçları nereden öğrenilir?

Öğretmenlik bursu sonuçları açıklandı. Öğrenciler bursu kazanıp kazanmadığını öğrenmek için sonuç ekranına nasıl ulaşacağını sorguluyor. Öğretmenlik bursu ne kadar, kimler alıyor, ne zamana kadar sürüyor, yaz aylarında da veriliyor mu gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Öğretmenlik Bursu Sonuçları MEB tarafından açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belli öğretmenlik bölümlerini ilk beş tercihinde yazan öğrencilere tahsis edilen burstur.

Öğretmenlik bursu sonuçlarının nasıl ve nereden öğrenilebileceği merak ediliyordu. 

Bunun için sizlere burs sonucunu öğrenebileceğiniz linki buraya aldık. 

Öğretmenlik burs miktarının bu yıl ne kadar olacağı merak ediliyordu.

Burs miktarı KYK bursuyla aynı, yani bu yıl 650 TL olması tahmin ediliyor.

MEB Öğretmenlik Bursu 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılında Kaç Öğrenciye Verilecek? 5000 öğrenciye burs verilecektir.

Resmi Anadolu öğretmen liselerinden mezun olup, ilk beş tercihinde bu programlara (branşlara) yerleşip kontenjana giremeyenler de kontenjana bağlı kalınmaksızın bursluluk hakkından yararlandırılacaktır.

 MEB öğretmenlik bursu için MEB'ce her yıl ilan edilen bölümlere ilk 5 tercihinizde yerleşmeniz ve diğer şartları sağlamanız durumunda burs başvurusu yapmış sayılırsınız. Mutlaka KYK burs başvurusu yapmanız gerekiyor. 

MEB ÖĞRETMENLİK BURSU GERİ ÖDEMELİ Mİ?

MEB bursu, belirli öğretmenlik bölümlerine teşvik amaçlı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere verilen ve öğretim süresince devam eden geri ödemesiz bir devlet bursudur.

BURS YAZ AYLARINDA DA VERİLİYOR MU?

Öğretmenlik ve KYK'dan burs ya da kredi alan öğrenciler mezun olana dek burs ve kredi almaya devam etmekteler. Yani eğitim süresi devam ediyorsa, yaz tatilinde de ödeme yapılmakta.

MEB BURSU NASIL KESİLİR?

MADDE 28 – (1) (Değişik: 10/9/2012-2012/3697 K.) Son sınıf öğrencilerinden, okulu bitirenlerin ve ortaöğretim kurumlarının son sınıfında beklemeli duruma düşenlerin bursları, ders yılının sona erdiği tarihi takip eden aybaşında kesilir.

İşte öğretmenlik burs başvuru sonucunu öğrenme linki: 

https://www.meb.gov.tr/sinavlar/sonuc/sorgu.php?SINAV_ID=F6284FA8DC49C10EEBA90E04A14B5741 


 

Yorumlar