Öğretmene dokunan anında tutuklanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitimcilere yönelik şiddetin önüne geçilmesi için yeni düzenleme yapacaklarını açıkladı. Erdoğan, öğretmenlere yönelik şiddette tutuksuz yargılama olmayacağının altını çizdi.

Google Haberlere Abone ol
Öğretmene dokunan anında tutuklanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğretmenler ve eğitim çalışanlarına yönelik şiddete karşı kapsamlı bir düzenlemeyi hızlıca hayata geçireceklerini belirtti. Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, öğretmenlerin ülkenin kalkınma mücadelesinde hayati bir rol oynadığını ve her türlü olumsuzluktan korunmalarının hükümetin asli görevi olduğunu vurguladı.

"ÖĞRETMENLERİMİZ BAŞIMIZIN TACIDIR"

Erdoğan'ın paylaşımındaki ifadelere göre, ulvi bir görevi yerine getiren ve ülkenin geleceğini inşa eden öğretmenlere karşı kararlılıkla sahip çıkacaklarını belirtti. "Öğretmenlerimize ve diğer eğitim çalışanlarına yönelik şiddete ilişkin kapsamlı bir düzenlemeyi süratle hayata geçireceğiz." dedi.

YENİ DÜZENLEMEYLE GETİRİLECEK ÖNLEMLER

Yeni düzenlemenin kanun teklifi olarak Meclis'e sunulacağını ifade eden Erdoğan, şiddete karşı alınacak önlemler hakkında bilgi verdi:

Cezaların Arttırılması: Öğretmenlere yönelik işlenen suçlarda kanunlarda öngörülen cezalar yarı oranında arttırılacak.

Cezaların Ertelenmemesi: Bu suçları işleyenlerin cezasının ertelenmesi engellenecek.

Tutuklama Gerekçesi Sayılması: Bu fiiller tutuklama sebebi olarak kabul edilecek ve tutuksuz yargılanmanın önüne geçilecek.

Özel Kurum Çalışanlarının Korunması: Özel kurumlarda çalışan öğretmenler ve diğer eğitim çalışanları da görevleri nedeniyle işlenen suçlarda kamu görevlisi sayılacak.

ŞİDDET OLAYLARINA KARŞI KARARLILIK MESAJI

Erdoğan, öğretmenlerin huzur içinde mesleklerini icra etmelerini sağlamanın asli görevleri olduğunu belirterek, şiddet olaylarına sessiz kalmayacaklarını ve bu tür olayları önlemek için gerekli adımları atacaklarını vurguladı. İstanbul'da bir saldırıda hayatını kaybeden öğretmen İbrahim Oktugan'a rahmet dilerken, ailesine, sevenlerine ve tüm eğitim camiasına başsağlığı diledi.

Yorumlar