NYT: Yunanların göçmenler için gizli yeri

Yunanistan'ın göçmenlere karşı uyguladığı insanlık dışı muamele sonunda Amerikan basınının da ilgisini çekti. New York Times, Yunanistan tarafından göçmenlere karşı gizli bir merkez kurulduğunu, yargısız ve iletişimsiz bu yerde göçmenlere işkence edildiğini yazdı.

Google Haberlere Abone ol

Yunanistan'ın savunmasız ve masum göçmenlere karşı uyguladığı insanlık dışı muamele ve işkenceler sonunda Amerikan basının dikkatini çekti. Göçmenleri yakaladıktan sonra hiçbir resmi işleme tabi tutmadan, giysilerini gasbettikten sonra onları darp eden Yunan makamlarının bu yaptıkları ilk kez Amerikan basınında geniş yer buldu.

New York Times’ta yer alan “Yunanlıların sığınmacılar için gizli yeri:’Hayvanlar gibiyiz’” başlıklı araştırma haberde, Yunanistan’da sığınmacıların tutulduğu yargısız merkezlere işaret edildi.

Sığınmacılarla yapılan mülakatlara da yer verilen haberde, Yunanlıların sığınmacı mültecileri yakalayarak üzerlerindeki elbiseler dahil bütün varlıklarını gasbettiği, dövdüğü ve hiç bir hukuki işlem yapmadan Türkiye’ye geri gönderdiği kaydedildi.

Haberde, NYT’nin yerinde raporlama ve uydu görüntülerinin adli analizi sonucunda Yunanistan'ın kuzeydoğusunda böyle gizli bir merkezin varlığını doğruladığının altı çizildi.

Kendisine alanın şemaları ve gizli merkezin detayları sunulan eski BM insan hakları özel raportörü Francois Crépeau, ilgili merkezin göçmenlerin sığınma talebi haklarının ve Avrupa Birliği hukukunun “zalimane, insanlık dışı ve onur kırıcı muamele” ile ihlal edildiğini temsil ettiğini vurguladı.

İsviçre araştırma grubu Respond tarafından da söz konusu yargısız merkezin varlığının teyid edildiğinin altı çizilen haberde, ayrıca Yunan güçlerinin Ege Denizi'nde içinde kadın ve çocukların bulunduğu sığınmacı botlarına tehlikeli bir şekilde şiddet ve tacizde bulunduğuna değinildi.

GÖÇMENİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ HABERİ DE TEYİT EDİLDİ

NYT, Yunan hükümetinin ‘yalan haber’ diye reddettiği, 22 yaşındaki Muhammed Yarub’un sınırda Yunan güvenlik güçleri tarafından açılan ateş sonucu öldürüldüğünü de olay yerindeki video verileri ve adli incelemeler sonucunda teyid ettiklerini kaydetti.

Yorumlar