Nisa Bebek yaşıyor mu, son durumu nedir?

Nisa Bebek yaşıyor mu, son durumu nedir, annesi hakkında hazırlanan iddianamede savcı ne kadar hapis cezası istedi?

Google Haberlere Abone ol
Nisa Bebek yaşıyor mu, son durumu nedir?

Nisa Bebek yaşıyor mu, öldü mü, son durumu nedir, Türkiye'nin tepki gösterdiği olayda annesi hakkında hazırlanan iddianamede savcı ne kadar hapis cezası istedi?

Türkiye'nin bir dönem günlerce konuştuğu Nisa bebek olayında yeni bir gelişme yaşandı. Annesi tarafından ölüme terk edilen Nisa bebeğin durumu merak edilirken, konuyla ilgili açılan davada savcılık tarafından istenen ceza da belli oldu. 

Pendik'te 29 Mart 2022 tarihinde üç aylık bir bebek bulundu. Sağlık ekiplerinin müdahale ettiği bebeğe 'Nisa' adı verildi. Emniyet güçlerinde yapılan soruşturma sonucu bebeğin, annesi E.S. tarafından bırakıldığı ortaya çıktı. Hakkında dava açılan E.S.'nin bugün yargılanmasına devam edildi.

Savcı, sanığın 'terk' suçundan üç aydan iki yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Nisa Bebek yaşıyor mu, son durumu nedir?
Nisa Bebek yaşıyor mu, son durumu nedir?

 

Anadolu 42. Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık E.S. katılırken, bebeğin avukatı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da salonda hazır bulundu. Mahkeme hakimi, Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden bebeğin sağlık durumu hakkında istenilen bilgiye ilişkin cevap geldiğini tutanağa geçirdi.

Duruşmada söz alan sanık E.S. “Bu tarihten bir ay öncesinde kızımın ameliyat olacağı yazılı muvafakatim gerekli olduğu söylendi. Ben muvafakatimi verdim ancak daha sonra kızım bana gösterilmedi. Beraatimi talep ederim” dedi. Sanık avukatı Özlem Özkan, “Bebeğin şu anki durumunun neden kaynaklı olduğu hastane cevabında açıktır. Bebek kuruma alındıktan sonra beslenme sırasında mamanın akciğerine kaçması neticesinde hastaneye kaldırılmıştır. Terk eylemi ile bebeğin şu anki durumu arasında illiyet bağı bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı ise, “Terk suçu sübut bulmuştur” diyerek sanığın üzerine atılı suçtan cezalandırılmasını istedi.

Cumhuriyet Savcısı esasa ilişkin mütalaasını açıkladı. Mütalaada, sanığın olay günü kendisini idare edemeyecek durumdaki kızını battaniyeye sarıp, puset içerisinde Pendik’te sokağa bırakmak suretiyle terk ettiği anlatıldı. Savcı, sanığın 'terk' suçundan üç aydan iki yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Sanık avukatları mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre istedi. Ara kararını açıklayan mahkeme, sanık avukatlarına mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre vererek, duruşmayı erteledi. 

NİSA BEBEK OLAYI NEDİR, NE OLMUŞTU?

Pendik'te 29 Mart'ta boş arazide terk edilmiş bebek olduğu ihbarı üzerine olay yerine polis ve sağlık ekibi sevk edilmişti.

Olay yerine giden sağlık ekibinin içinde yer alan Acil Tıp Teknikeri Büşra Durmaz'ın sütannelik yaparak "Nisa Mihriban" ismini verdiği bebek, ambulansla Marmara Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisine kaldırılmıştı.

Nisa bebek, 30 Mart'ta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bakımevine gönderilmesinin ardından 31 Mart'ta solunum güçlüğü çekmesi nedeniyle hastaneye tekrar kaldırılmıştı.

Nisa bebeğin öldüğü yönündeki haberler basında yer alınca bakanlık açıklama yaparak, Nisa bebeğin hayatta olduğunu duyurmuştu. 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca konuya ilişkin hazırlanan iddianamede, sanık Ebru S'nin "terk" suçunu işlediği gerekçesiyle 3 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Yorumlar