Nayman Müslüman oldu mu? Selçukluda Nayman kimdir, kim oynuyor?

Nayman'ın tarihte gerçekte kim olduğu merak konusu olurken, Anadolu Selçuklu Devleti döneminde Moğolların işgaliyle birlikte anılan bir Moğol komutanı olmakla birlikte gerçek tarihte Orta Asya'dan bir halkın adı olarak da geçmektedir.

Google Haberlere Abone ol
Nayman Müslüman oldu mu? Selçukluda Nayman kimdir?

Nayman kimdir? Nayman Müslüman oldu mu? Kim oynuyor? soruları "Kuruluş Osman" dizisini izleyenler tarafından merakla soruluyor. Dizide, güçsüz durumdaki Anadolu Selçuklu Devleti'nin başkenti Konya'yı işgale gelen Moğol Komutanı Nayman'dan söz ediliyor. Aslında Moğollar, birçok kez Konya ve çevresini işgal etmişlerdir. Bu işgaller uzun yıllar sürmüş, Anadolu Selçuklu Devleti'nin yıkılmasına ve sonrasında beylikler döneminin başlamasına neden olmuştu. Sonrasında ise Osmanlı Devleti ortaya çıkmıştı. Dizide, Osman Bey'in Nayman tehlikesine karşılık Anadolu Beyliklerini toplamaya çalıştığı görülür. Ancak beylikler Osman Bey'in bu talebine karşılık vermez. Peki, Nayman kimdir? Nayman Müslüman oldu mu? Kim oynuyor?

NAYMAN MÜSLÜMAN OLDU MU?

Nayman, dizinin senaryosuna göre bir Moğol Komutanı olarak görünmektedir. Ancak gerçek tarihte ise Naymanlar Orta Asya'da Moğolların sonradan hakimiyetine giren bir halk olarak bilinir. Nayman, Moğol İmparatorluğu kurulmadan önce Moğolistan'da yaşamış göçebe kabile. Kökenleri bilinmemekle birlikte Türk dilleri konuştukları için Türk halklarından olduğu tahmin edilmektedir. Bugünkü Kazakistan'ın kuzeydoğusu ile Moğolistan'ın batısında yaşamaktadır.

Nayman kimdir Kuruluş Osman Nayman kim oynuyor
Nayman kimdir Kuruluş Osman Nayman kim oynuyor

 

Cengiz Han zamanında Nayman Devleti bölgenin en güçlü ordusuna sahipti ve Moğolların batısında bulunuyorlardı. 12. yüzyılın sonlarında Moğollardan daha fazla Naimanlı vardı. 1199'da Temuçin (Cengiz Han) müttefiki Ong Khan ile birlikte Naimanlar'a karşı bir seferberlik başlattı. Naymanlar ile Kereyitler arasındaki husumetten yararlanarak ikisini savaşa itti ve güçsüzleşen her iki hanlığı kolayca ele geçirdi.

Nayman kimdir Kuruluş Osman Nayman kim oynuyor
Nayman kimdir Kuruluş Osman Nayman kim oynuyor

 

Kazakların Orta Cüzünün 7 büyük oymağından biridir. Naymanlar günümüzde Kazakistan'ın Doğu Kazakistan, Semey, Jezkazgan, Kızılordu ve Çimkent vilayetlerinde, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Altay, Tarbagatay bölgelerinde ve Moğolistan'ın Bayan Ulgey bölgesinde yaşamaktadırlar. 1952'de Öraltay'dan göçerek Türkiye'ye gelen Kazak grupların içerisinde de Naymanlar vardı. Fransa, Almanya, İsveç, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde de Türkiye üzerinden göçen Naymanlar bulunmaktadır. Bu bölgelerde yaşayan Naymanların nüfusunun 3.800.000 kişi olduğu bilinmektedir.

KURULUŞ OSMAN NAYMAN KİM OYNUYOR?

Kuruluş Osman dizisinde Nayman karakterini canlandıran oyuncu kimdir? Dizinin son fragmanında Nayman karakterinden söz ediliyor. Ancak henüz görsel olarak ekrana gelmiş değil. Bu nedenle Nayman'ı kimin oynadığı veya oynayacağı henüz belli değil.

Yorumlar