NATO zirvesinden Rusya'yı kızdıracak karar

NATO sonuç bildirgesinden Ukrayna'ya önümüzdeki yıl 40 milyar dolarlık destek kararı çıktı

Google Haberlere Abone ol
Zirveden Rusya'yı kızdıracak karar

ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen 75. NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde, Rusya'ya karşı Ukrayna'ya daha fazla destek sözü verildi. Zirvede ayrıca, başta Çin olmak üzere Ukrayna'da Rusya'ya destek veren ülkelere çağrıda bulunuldu.

UKRAYNA'YA ASKERİ YARDIM

Washington D.C.'de iki gün süren NATO zirvesinin sonuç bildirgesi yayımlandı. Bildirgede, ittifakın Ukrayna'yı "NATO üyeliği de dahil olmak üzere tam Avrupa-Atlantik entegrasyonuna giden geri dönüşü olmayan yolda" desteklemeye devam edeceği belirtildi. Müttefiklerin gelecek yıl içinde Ukrayna'ya asgari 40 milyar avroluk (43,28 milyar dolar) askeri yardım finansmanı sağlamayı planladığı ifade edildi.

NATO'YA KATILIM DAVETİ

Müttefikler, gerekli şartlar sağlandığında Ukrayna'ya İttifak'a katılma davetinin gönderileceğini teyit etti. Bildirgede, "Ukrayna'nın kendi güvenlik düzenlemelerini seçme ve dış müdahale olmadan kendi geleceğine karar verme hakkını tam olarak destekliyoruz. Ukrayna'nın geleceği NATO'dadır. Ukrayna giderek daha fazla birlikte çalışabilir hale geldi ve İttifak ile siyasi açıdan bütünleşti" ifadeleri yer aldı.

RUSYA'YA ELEŞTİRİLER

Rusya’nın Ukrayna'daki savaşın tek sorumlusu olduğu belirtilen bildirgede, Rus kuvvetlerinin ve yetkililerinin insan hakları ihlalleri, savaş suçları ve diğer uluslararası hukuk ihlalleri için cezasız kalmasının söz konusu olamayacağı kaydedildi.

UKRAYNA'YA YARDIM ETMEME ÇAĞRISI

Tüm ülkelere Ukrayna’da Rusya'ya hiçbir şekilde yardım etmeme çağrısı yapılan bildirgede, Belarus, Kuzey Kore, İran ve Çin’in isimleri zikredilerek, "Rusya'nın Ukrayna'daki savaşını kolaylaştıran ve dolayısıyla uzatan herkesi kınıyoruz" denildi.

ÇİN'E ÇAĞRI

Çin, Rusya'nın Ukrayna'daki savaş çabalarının "kesin olarak kolaylaştırıcısı" olarak nitelendirilirken, Pekin'in Avrupa-Atlantik güvenliğine sistemik zorluklar yaratmaya devam ettiğine dikkat çekildi. Çin'e, Rusya'nın Ukrayna’daki mücadelesine maddi ve siyasi desteği durdurması çağrısında bulunuldu. Ayrıca, Çin'in uzay yetenekleri ve nükleer cephaneliğinin hızla genişlemesiyle ilgili endişeler dile getirildi. Pekin'e stratejik risk azaltma görüşmelerine katılma çağrısı yapılan bildirgede, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olarak BM Şartı'nın amaç ve ilkelerini destekleme konusunda özel bir sorumluluğa sahip olan Çin Halk Cumhuriyeti'ne, Rusya'nın savaş çabalarına her türlü maddi ve siyasi desteği durdurması çağrısında bulunuyoruz" ifadeleri kullanıldı.

TERÖRLE MÜCADELE

Terörle mücadelenin NATO'nun kolektif savunması açısından vazgeçilmez olmaya devam ettiği vurgulanan bildirgede, "Teröristler ve terör örgütleri tarafından ortaya konan tehdit ve zorluklara kararlılıkla karşı koymaya devam edeceğiz" denildi.

MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİNE ATIF

Bildirgede, Batı Balkanlar ve Karadeniz bölgelerinin NATO açısından stratejik öneme sahip olduğu belirtilerek, ittifakın bölgenin güvenliğine ve istikrarına güçlü bir şekilde bağlı olduğu vurgulandı. Bölgesel barış ve güvenliği desteklemek amacıyla Batı Balkanlar ile siyasi diyaloğun ve pratik işbirliğinin geliştirilmeye devam edileceği kaydedilen bildirgede, 1936 Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne atıf yapılarak, müttefiklerin Karadeniz bölgesinin güvenliği, emniyeti, istikrarı ve seyrüsefer özgürlüğünü korumaya yönelik çabalarına destek teyit edildi.

GELECEK ZİRVELER

  1. NATO Zirvesi'ne ev sahipliği yapan ABD'ye teşekkür edilirken, 2025'te Hollanda'da gerçekleşecek zirvenin ardından bir sonraki zirvenin Türkiye'de yapılacağı duyuruldu.

Yorumlar