Müslüm Gürses kaç yaşında evlendi? Muhterem Nur ile yaş farkı kaçtı?

Müslüm Gürses ile Muhterem Nur ne zaman evlendi, evlendiklerinde aralarındaki yaş farkı kaçtı soruları bu aralar merakla soruluyor.

Google Haberlere Abone ol
Müslüm Gürses kaç yaşında evlendi? Muhterem Nur il

Müslüm Gürses kaç yaşında evlendi? Muhterem Nur ile yaş farkı kaçtı? Soruları Müslüm filmini izleyenler tarafından merakla soruluyor. Müslüm Gürses'in eşi Muhterem Nur, 2020 hayatını kaybetti. Muhtrem Nur geçtiğimiz günlerde böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi altına alınmıştı. Ünlü sinema sanatçısı bugün 87 yaşında hayata gözlerini yumdu.

MÜSLÜM GÜRSES KAÇ YAŞINDA EVLENDİ?

Müslüm Gürses, Muhterem Nur ile evlendiğinde 33 yaşındaydı. 

Muhterem Nur ise Müslüm Gürses ile evlendiğinde 55 yaşındaydı. 

MUHTEREM NUR KİMDİR?

Muhterem Nur, gerçek adı Aysel Kısa Akbaş'tır. Muhterem Nur 31 Aralık 1932 Manastır doğumlu, Türk sinema oyuncusu ve şarkıcıdır. Annesini ve babasını hiç bilmedi. Daha sonra “teyze” dediği bir kadın tarafından büyütüldü. 1942'de, İkinci Dünya Savaşı'nın dehşeti içinden bir kamyonun altında İstanbul'a kaçırıldı. Eyüp'e yerleştiler. “Teyze”si ona yeni bir nüfus cüzdanı çıkardı ve nüfûsa Muhterem Kısa adı ile kaydedildi. İlkokulu Eyüp'te bitirdi, 14 yaşında yine Eyüp'te bir dokuma fabrikasında çalışma hayatına başladı. Bir subay ile evlendi ve bir oğlu oldu.

1950'lerin başlarında, mahalleden arkadaşı, Bulgaristan göçmeni Üftâde ile Beyoğlu turlarına başladı. Onu Beyoğlu'nda ilk keşfeden kişi, orada inzibat subayı olan, sonradan Film San Vakfı başkanı olacak Ümit Utku'ydu.

İlk film teklifini 1950'lerin başında Muharrem Gürses'ten aldı. Yıldızlar Revüsü filminde figüran olarak sinema hayatına 1951'de başladı. İkinci filmi ise (1952), Osman Seden'in yönettiği “Kanun Namına”ydı. Bu filmlerdeki adı Aysel Utku'ydu. Daha sonra Ümit Utku'nun önerisiyle Muhterem Nur ismini kullanmaya başladı.

Boş Beşik, başrol oynadığı ilk film oldu. 1958 yapımı “Üç Arkadaş”, Muhterem Nur'u “yıldız” sınıfına taşıdı. Fikret Hakan, Salih Tozan ve Semih Sezerli gibi üç “dev” oyuncu ile başrolü paylaştı.

Muhterem Nur sevgisi, 1960'larda, belki ancak sonraki “Türkân Şoray sevgisi” ile karşılaştırılabilecek bir boyuta ulaştı. Bu kıyaslamayı yapanlardan biri de Türk sinemasının en yetkin uzmanlarından Âgâh Özgüç'tü. Özgüç, vardığı sonucu şöyle ifade etmişti: “Bugün o mertebeye Türkân bile erişemedi. Sultan oldu ama Muhterem'in gördüğü sevgiyi göremedi.”

Muhterem Nur ikinci evliliğini gazeteci-aktör Işın Kaan ile yapmış ve 1963 yılında ayrılmıştır. 1986 yılında Müslüm Gürses ile evlendi.

Yorumlar