Muharrem Kılıç kimdir? Şehit kardeşi mi terörist mi?

Muharrem Kılıç'ın kim ve nereli olduğu merak edilirken; devlette memuriyeti reddedildiği halde İBB tarafından işe yerleştirilen PKK'nın dağ kadrosunda yer aldığı resmi kayıtlarda yer alan kişidir. Tartışma, Diyarbakır'da bombalı saldırıda ölen aşçının kardeşi olması ve şehit yakını sayılması

Google Haberlere Abone ol
Şehit kardeşi mi terörist mi? İkisi de

Muharrem Kılıç isimli İBB çalışanının terör örgütü PKK'nın dağ kadrosunda yer aldığının ortaya çıkması sonrasında ismi tartışılmaya başladı. Terör örgütünün dağ kadrosunda yer aldığı gerekçesiyle daha önce "şehit kardeşi" kontenjanından yaptığı memuriyet başvurusu hükümet tarafından reddedilmiş. Ancak buna rağmen İBB yönetimi tarafından işe alınmış. Peki, Muharrem Kılıç kimdir? Şehit kardeşi mi terörist mi? 

MUHARREM KILIÇ KİMDİR? ŞEHİT KARDEŞİ Mİ TERÖRİST Mİ?

Tartışma İçişleri Bakanlığı tarafından İBB'de yapılan "terör soruşturması" sonrasında alevlendi. Yapılan soruşturmada adı tespit edilen isimlerden biri de Muharrem Kılıç oldu. Kılıç'ın HDP'li belediyelerde terör örgütü yakınlarına ayırdığı kontenjan adı olarak bilinen, "değer ailesi" kontenjanından alındığı görülüyor. Kılıç'ın özelliği ise "şehit yakını" kimliği bulunması. Şehit yakınlığı, Diyarbakır'da bombalı saldırıda ölen sivillerden birinin kardeşi olmasıdır. O bu yakınlık derecesine dayanarak daha önce devletin farklı kurumlarında memuriyet başvurusunda bulunmuş. Ancak devlet tarafından yapılan arşiv araştırmasında Kılıç'ın örgütün dağ kadrosunda yer aldığı tespit edilmiş ve memuriyeti reddedilmiş. Sonrasında ise Kılıç'ın örgütün şehir yapılanmasında da yer aldığı teyit edilmiş. Bütün bu bilgilere rağmen Kılıç'ın İBB'de işe alındığı ortaya çıktı. 

Murat Ongun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) yönelik terör soruşturması hakkında "PKK’nın dağ kadrosundan ama İBB’de itfaiyeci” dediği Muharrem Kılıç'ın 'Şehit Gazi Birlik-Sen Üye Kimlik Kartı'nı paylaştı. Murat Ongun'a yanıt veren İçişleri Bakanlığı Bakan Müşaviri Muhammet Burak Gültekin, "Yine yalanınla yakalandın. 2016’da Diyarbakır'da bombalı saldırıda ölen aşçı Mehmet Kılıç’ın kardeşi Muharrem Kılıç kim? Terör mağduru yakınlığından dolayı 2018’de memur olmak için başvuruda bulundu, güvenlik soruşturmasında terör örgütünün kırsal yapılanmasında kaydı çıktığı için başvurusu reddedildi" açıklamasını yaptı.

Bakan Soylu, bugün (28 Aralık) yaptığı basın toplantısında İBB'de çalıştığını iddia eden terör iltisaklı isimleri paylaştı. Muharrem Kılıç'ın da ismini listede sayan Bakan Soylu'ya, Murat Ongun'dan yanıt geldi.

Murat Ongun, Bakan Soylu'nun "PKK’nın dağ kadrosundan ama İBB’de itfaiyeci” dediği Muharrem Kılıç'ın şehit kardeşi olduğunu söyleyerek, 'Şehit Gazi Birlik-Sen Üye Kimlik Kartı' paylaştı. Ongun,"Süleyman Soylu’nun “PKK’nın dağ kadrosundan ama İBB’de itfaiyeci” dediği Muharrem Kılıç şehit kardeşidir" dedi.

İçişleri Bakanlığı Bakan Müşaviri Muhammet Burak Gültekin sosyal medya hesabı üzerinden, Murat Ongun'un açıklamasına yanıt verdi. Gültekin, şu açıklamayı yaptı:

"Yine yalanınla yakalandın Murat. Tıpkı İsviçre’de kayak tatilinde İstanbul’daymış gibi tweet atarken yakalandığın gibi. Tam da bahsettiğimiz suistimali yaparken. 2016’da Diyarbakır'da bombalı saldırıda ölen aşçı Mehmet Kılıç’ın kardeşi Muharrem Kılıç kim? 2014’te, PKK’ya kırsala katılırken yakalandı. Kardeşinin öldüğü saldırıdan 1 yıl sonra 2017’de PKK şehir yapılanması YPS’de yakalandı. Terör mağduru yakınlığından dolayı 2018’de memur olmak için başvuruda bulundu, güvenlik soruşturmasında terör örgütünün kırsal yapılanmasında kaydı çıktığı için başvurusu reddedildi. Şehit yakınlığından dolayı giremedi. Siz aldınız, örtülediniz… Tam da bunu söylüyoruz. Utan!"

 

Yorumlar