Mu varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüsün mu varyantını listesine ekledi. İşte mu varyantı nedir, merak edilenler. Mu varyantı nedir, Mu varyantı belirtileri nelerdir, Mu varyantı özellikleri ne?

Google Haberlere Abone ol

Mu varyantı nedir, Mu varyantı belirtileri nelerdir, Mu varyantı özellikleri ne? Küresel bir tehdit olarak gündemdeki yerini koruyan koronavirüs maalesef yeni mutasyonlar geçirerek can almaya devam ediyor. Koronavirüs varyantları her yenileşinde daha ölümcül tehlike olabiliyor. Peki, Mu varyantı nedir, Mu varyantı belirtileri nelerdir, Mu varyantı özellikleri ne? İşte detaylar. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüsün mu varyantını listesine ekledi. Haziran ayından bu yana listeye eklenen ilk 'ilgi çekici' varyant B.1.621 olarak da bilinen 'Mu' varyantı oldu.

40 ülkede görüldükten sonra 30 Ağustos'ta DSÖ'nün izleme listesine eklendi. Daha önce yapılan açıklamalarda B.1.621 olarak da bilinen Mu varyantı, düşük uyarı seviyesine karşılık gelen "yakından izlenmesi gereken" bir varyant olarak bildirildi. Şimdi ise varyant sınıflandırmasında ikinci en yüksek seviye olan bir ilgi varyantı olduğu söylendi.

WHO'nun epidemiyoloji raporu, ön verilerin Mu'nun antikorlara karşı daha dirençli göründüğünü söylüyor.

Elde edilen ön veriler, Mu'nun Güney Afrika'da keşfedilen Beta varyantına benzer şekilde bağışıklık savunmalarından kaçabileceğini öne sürüyor, ancak bu bilginin daha fazla çalışma ile doğrulanmaya ihtiyacı var.

Şu anda DSÖ; Alfa, Beta, Gama ve Delta varyantlarını endişe verici değişkenler olarak en yüksek sınıflandırma kategorisinde.

Mu varyantı nedir, Mu varyantı belirtileri nelerdir, Mu varyantı özellikleri ne?
Mu Varyantı nedir?

 

MU VARYANTI NEDİR?

Yunan alfabesinin 12. harfi Mu ile isimlendirilen B 1.621. gen dizilimi ile karakterize yeni bir varyant virüs duyuruldu. DSÖ tarafından ilgilenilen beş varyanttan biri olarak listelenen Mu varyantı, özel izlenme radarına girse de, endişe verici varyantlar olarak adlandırılan SARS-CoV-2 virüsünün Delta veya Alfa varyant suşlarından daha az potansiyel bir sorun olduğu düşünülüyor.

Mu varyantı genom dizilimi incelendiğinde hem daha önceki varyantlarda görülen hem de ilk defa görülen yeni mutasyonlara rastlanmış. Böylece DSÖ an itibarı ile henüz endişe verici varyant kategorisine dahil etmese de potansiyel tehdit unsuru olarak değerlendirerek ilgi gerektiren izleme alınan varyantlar listesine 5. sıradan girdi.

Mu varyantı, Lambda varyantının listeye dahil edildiği haziran ayından bu yana listeye eklenen ilk ilgi çekici versiyon.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk “Bu varyant için yine DSÖ tarafından bağışıklık sistemi antikorlarından kaçabilme ihtimalinden de bahs edildi. Şu an itibarı ile bu konuda net konuşmak için henüz yeterli klinik veriler yok. Aslında 9 aydır var olan varyant henüz küresel baskın olan delta varyantına karşıda bir üstünlük sağlamamış olduğundan endişe verici varyant virüs kategorisine alınmamış olup, en kötü senaryodan da bizi uzaklaştırmaktadır.” dedi.

NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI VE HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLÜYOR?

Mu varyantı ilk olarak Ocak 2021'de Kolombiya'da tespit edildi ve DSÖ’ye göre ülkedeki vakaların yaklaşık %40'ını kapsıyor. Örgüt, mutasyonun şimdiye kadar en az 40 ülkede tespit edildiğini ancak dünya çapındaki tüm vakaların %0,1'inden azını kapsıyor.

Güney Amerika'nın ötesinde, İngiltere, Avrupa, ABD ve Hong Kong'da vakalar bildirildi. Varyant şimdilik küresel olarak Covid-19 enfeksiyonlarının yüzde 0,1'inden daha az. Ekvador'da da vakaların yüzde 13'ünü oluşturarak burada da zemin kazandığı izleniyor. DSÖ varyantın yaygınlığın sürekli artışta olduğuna dikkat çekti

MU VARYANTI HAKKINDA ENDİŞELENMELİYİZ? AŞININ MU VARYANTI ÜZERİNE ETKİSİ NEDİR?

Mu varyantının ne kadar bulaşıcı olduğu veya aşılara dirençli olup olmadığı henüz net değil ancak DSÖ, düzenli yayımladığı haftalık raporunda, ilk kez bu yılın ocak ayında Kolombiya’da tespit edilen ‘B.1.621’ varyantına vurgu yaptı. Raporda, ‘Mu Varyantı’ olarak adlandırılan koronavirüs varyantının aşılara karşı dirençli bir varyant olabileceğine dikkat çekildi.

MU VARYANTININ BELİRTİLERİ NELER?

Oğuztürk, Mu varyantı kliniğinde ateş yüksekliği, öksürük nöbetleri ve koku-tat almada değişikliklerin sık olarak görüldüğünü, diğer varyantlardan daha farklı bir klinik bulgunun şu an için gözlemlenmediğini belirtti.

MU VARYANTINDAN NASIL KORUNABİLİRİZ?

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk “Aşıların eksik olması bir risk unsuru olarak görülebilir. Bu anlamda aşı olmamışlar, eksik doz aşısı olanlar ve takviye 3. doz aşılarını yaptırmayanlar risk altında olabilir” sözleri ile mevcut bireysel tedbirlere uyarak ve aşı olarak bu varyanta karşı da sağlığımızı koruyabileceğimizi söyledi.

MU VARYANTI AŞIYA KARŞI DİRENÇLİ Mİ?

DSÖ, Mu Varyantının aşılara karşı daha dirençli olabileceğini düşündüren mutasyonlara sahip olduğunu, ancak bunu daha fazla incelemek için yeni çalışmalara ve verilere ihtiyaç olduğunu belirtti.

Oğuztürk ise Mu varyantının ne kadar bulaşıcı olduğunun belirsizliğini koruduğunu, şu an kullanımda olan aşıların etkinliği için daha fazla klinik veriye ihtiyaç olduğunu, bununla birlikte henüz kaçış varyantı dediğimiz mevcut aşılardan kendini koruyan bir varyant kategorisinde olmadığı için mevcut aşıların Mu varyantına da etkili olacağı düşüncesinde.

MU VARYANTI ÜLKEMİZDE VAR MI?

Ülkemizde henüz Mu virüsü için resmi bir açıklama yapılmadığı için görülmediği düşünülüyor.

DSÖ TARAFINDAN İZLENEN VARYANTLAR

DSÖ, koronavirüs varyantlarını iki sınıfa ayırarak analiz ediyor. Bunlar ‘endişe varyantları’ ve ‘ilgi varyantları’ olarak sınıflara ayrılmış. Şimdiye kadar dört varyant endişe varyantları listesine eklendi. Mu varyantı WHO tarafından ilgi varyantları olarak listelenen beşinci varyant olarak kaydedildi.

Belirlenen dokuz varyantın tümü, Yunan alfabesinin farklı bir harfiyle isimlendirildi.

İlgi varyantları:

Eta, ilk olarak Aralık 2020'de tespit edildi.

Lota, ilk olarak Kasım 2020'de ABD'de görüldü.

Kappa, ilk olarak Ekim 2020'de Hindistan'da görüldü

Lambda, ilk olarak Aralık 2020'de Peru'da görüldü

Mu, ilk olarak Ocak 2021'de Kolombiya'da görüldü

Pandemiyi daha da kötüleştirme potansiyeline sahip olduğu düşünülen dört endişe verici varyant ise aşağıda listelenmiştir: 

Alpha, ilk olarak Birleşik Krallık'ta olmak üzere 193 ülkede görüldü.

Beta, ilk olarak Mayıs 2020'de Güney Afrika'da olmak üzere 141 ülkede görüldü.

Gama, ilk olarak Kasım 2020'de Brezilya'da olmak üzere 91 ülkede görüldü.

Delta, ilk olarak Ekim 2020'de Hindistan'daolmak üzere 170 ülkede görüldü.

SARS-CoV-2'nin varyantlarının sayısının zaman içinde farklılık göstermesi olası bir durum çünkü virüs ne kadar çok yayılırsa, mutasyona uğraması muhtemeldir.

Ne kadar çok insan aşılanırsa, virüsün yaşayabileceği ve bu evrimi geçirebileceği daha az konaklar bulunacaktır.


 

Yorumlar