Mısır'daki silahlı saldırı

- İsrail'in Kahire Büyükelçiliği, terörle mücadelede Mısır'ın yanında olduğunu belirtti

Google Haberlere Abone ol
Mısır'daki silahlı saldırı

KAHİRE (AA) - İsrail'in Kahire Büyükelçiliği, terörle mücadelede Mısır'ın yanında olduğunu belirtti.

Büyükelçiliğin sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından yapılan açıklamada, Mısır'ın başkenti Kahire'de emniyet güçlerini taşıyan otobüse düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden polislerin ailelerine başsağlığı dileklerinde bulunuldu.

Terörle mücadelede Mısır'ın yanında olunduğu vurgulanan açıklamada, "Büyükelçilik olarak Mısır ile 'teröre karşı birlikte' sloganıyla terörü reddettiğimizi vurguluyoruz." denildi.

İsrail, 9 Eylül 2011'de kapatmak zorunda kaldığı Kahire Büyükelçiliği'ni, 4 yıl aradan sonra 2015'te aynı gün yeniden açılmıştı.

Mısır İçişleri Bakanlığı, Helvan'da emniyet güçlerini taşıyan otobüsün hedef alınması sonucu 8 polisin öldüğünü açıklamıştı.

Terör örgütü DAEŞ'e bağlı Amak haber sitesinde yer alan haberde militanların, Kahire'nin güney kesimindeki Helvan semtinde güvenlik güçlerinin bulunduğu otobüse silahlı saldırı düzenleyerek, 8 kişiyi öldürdüğü belirtilmişti.

Başta Sina Yarımadası olmak üzere Mısır'ın çeşitli bölgelerinde Kasım 2014'te DAEŞ'e biat ettiğini duyuran ve daha sonra adını "Sina Vilayeti" olarak değiştiren Ensar Beyt el-Makdis adlı örgüt gibi bazı silahlı gruplar, güvenlik güçlerini hedef alan saldırılar düzenliyor.

Yorumlar