Mısır da İsrail'e açılan davaya müdahil oldu

Mısır, Gazze'de binlerce sivilin katledilmesi gerekçesiyle İsrail aleyhinde açılan davaya müdahil olacağını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol
Mısır da İsrail'e açılan davaya müdahil oldu

Mısır, Güney Afrika'nın İsrail aleyhine Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) açtığı davaya müdahil olacağını açıkladı. Güney Afrika'nın, Soykırım Sözleşmesi'nin ihlali gerekçesiyle İsrail'e karşı açtığı davaya destek olmak amacıyla resmi olarak müdahil olma niyeti duyuruldu.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, sosyal medya hesaplarından yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Filistinli sivillere yönelik saldırılarının ciddiyetinin ve kapsamının artması, Filistin halkına karşı doğrudan saldırılar, altyapının tahrip edilmesi ve Gazze Şeridi'ni yaşanılmaz hale getiren insani krize yol açılması neticesinde bu kararın alındığını belirtti.

ULUSLARARASI TARAFLAR DERHAL HAREKETE GEÇMELİ

Mısır, İsrail'i işgalci güç olarak yükümlülüklerini yerine getirmeye, UAD'nin aldığı geçici tedbirleri uygulamaya ve Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi uyarınca korunan bir halk olan Filistin halkına karşı herhangi bir ihlalde bulunmamaya çağırdı. Ayrıca, Gazze'de ateşkes sağlanması, Refah'taki askeri operasyonların durdurulması ve Filistinli sivillere gerekli korumanın sağlanması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne ve uluslararası taraflara derhal harekete geçme çağrısı yaptı.

BAŞKA ÜLKELERİN DE MÜDAHİLLİK TALEBİ

Daha önce Nikaragua, Kolombiya ve Libya, Divan Şartı'nın 62. ve 63. maddeleri uyarınca müdahillik talebinde bulunmuştu. Divan, İç Tüzüğü'nün 83. maddesi uyarınca Güney Afrika ve İsrail'i, Kolombiya'nın müdahale beyanına ilişkin yazılı görüşlerini sunmaya davet etmişti.

TÜRKİYE DE DAVAYA MÜDAHİL OLUYOR

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin İsrail'e karşı Uluslararası Adalet Divanı'nda açtığı davaya Türkiye'nin de müdahil olacağını duyurmuştu. Fidan, Türkiye'nin davaya müdahil olacağını açıkladıktan kısa bir süre sonra Mısır'dan da benzer bir açıklama geldi.

İSRAİL ALEYHİNE AÇILAN SOYKIRIM DAVASI

Güney Afrika Cumhuriyeti, 29 Aralık 2023'te 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail aleyhine UAD'de dava açtı. Güney Afrika, Gazze'deki durumun aciliyet teşkil etmesi sebebiyle UAD'den ihtiyati tedbirlere hükmetmesini istedi ve duruşmalar 11-12 Ocak'ta Lahey'deki Barış Sarayı'nda yapıldı.

TEDBİR KARARLARI

Divan, 26 Ocak'ta açıkladığı tedbir kararlarında, İsrail'in Soykırım Sözleşmesi'nin 2. maddesinde tanımlanan fiillerin işlenmemesi için elinden gelen tüm önlemleri almasına, İsrail ordusunun bu fiilleri işlemesini engelleyecek önlemleri ivedilikle almasına, Gazze'deki Filistinlilere yönelik soykırım çağrısı yapanları önlemek, engellemek ve cezalandırmak için gereken tüm adımları atmasına, Gazze'deki Filistinlilerin karşılaştığı olumsuz yaşam şartlarını ortadan kaldırmak için ihtiyaç duyulan temel hizmetlere ve insani yardımın sağlanmasını mümkün kılan acil ve etkili önlemleri almasına hükmetti. Ayrıca, Gazze'deki Filistinlilere karşı Soykırım Sözleşmesi'nin ihlalini gösteren delillerin yok edilmesini önlemek ve korunmasını sağlamak için etkili tedbirler almasını ve alınan tüm tedbirler hakkında mahkemeye bir rapor sunmasını kararlaştırdı.

EK TEDBİR TALEBİ

Divan, Güney Afrika'nın 6 Mart'ta yaptığı ek tedbir talebi üzerine, 28 Mart'ta İsrail'den Gazze'ye acilen ihtiyaç duyulan insani yardımların ulaştırılmasını sağlamasını, Filistinlilerin haklarını ihlal etmemesi gerektiğini ve ek tedbirlere ilişkin aldığı önlemleri 1 ay içerisinde mahkemeye bir raporla sunmasını kararlaştırdı.

Yorumlar